Sadə vərdiş xərçəng riskini
Həkim Rupa Parmer gündəlik süd istehlakının bağırsaq sağlamlığına müsbət təsir göstərə biləcəyini bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, həkimin sözlərinə görə, gündə bir stəkan süd içmək bağırsaq xərçəngi riskini təxminən 17% azalda bilər.
O qeyd edib ki, bu təsir südün tərkibindəki kalsiumla bağlıdır. Kalsium bağırsaqda zərərli turşuları bağlayaraq onların potensial xərçəng yaradan təsirini azalda bilər.
Həkim həmçinin vurğulayıb ki, son illərdə süd məhsullarından imtina və bitki mənşəli alternativlərə keçid artıb və bu tendensiya bağırsaq sağlamlığına təsir göstərə bilər.

Врач Рупа Пармер заявила, что ежедневное потребление молока может положительно влиять на здоровье кишечника.
Medianews.az сообщает, что по словам врача, употребление одного стакана молока в день может снизить риск рака кишечника примерно на 17%.
Она отметила, что этот эффект связан с содержащимся в молоке кальцием. Кальций связывает вредные кислоты в кишечнике, уменьшая их потенциальное канцерогенное воздействие.
Врач также подчеркнула, что в последние годы растёт отказ от молочных продуктов и переход к растительным альтернативам, и эта тенденция может повлиять на здоровье кишечника.