Sahil Babayev bu prosesə şəxsən
Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Maliyyə Nəzarəti Xidməti dövlət büdcəsindən maliyyələşən qurumlarda, icra hakimiyyətləri və yerli strukturlarda, dövlət müəssisələri və təşkilatlarında maliyyə yoxlamaları aparır.
Hazırda Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyində (AAYDA) maliyyə yoxlamaları həyata keçirilir. Aprelin əvvəlindən başlayan yoxlamalar nəticəsində ciddi maliyyə yeyintilərinin aşkarlandığı bildirilir. Hətta mətbuatda bu rəqəmin 1 milyard manata yaxın olduğuna dair iddialar yer alıb.
Yoxlamanın dövlət büdcəsindən maliyyələşən qurumları da əhatə edəcəyi gözlənilir.
Medianews.az xəbər verir ki, Metbuat.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, maliyyə naziri Sahil Babayev prosesə şəxsən nəzarət edir. Yoxlamaların aparıldığı qurumların rəhbərləri nazirlə təmas qurmağa çalışsalar da, buna nail ola bilməyiblər. Sahil Babayev yoxlamalar zamanı obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunmasını prioritet elan edib. Bu isə bəzi vəzifəli şəxslər arasında ciddi narahatlığa səbəb olub.

Служба государственного финансового контроля Министерства финансов проводит финансовые проверки в учреждениях, финансируемых из государственного бюджета, в исполнительных органах и местных структурах, а также в государственных предприятиях и организациях.
В настоящее время в Государственном агентстве автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА) проводятся финансовые проверки. Сообщается, что в результате проверок, начавшихся в начале апреля, выявлены значительные финансовые хищения. В СМИ даже появлялись утверждения, что сумма составляет около 1 миллиарда манатов.
Ожидается, что проверка охватит также учреждения, финансируемые из государственного бюджета.
Medianews.az сообщает, что, согласно информации, полученной Metbuat.az, министр финансов Сахиль Бабаев лично контролирует процесс. Руководители учреждений, в которых проводятся проверки, пытались связаться с министром, но им это не удалось. Сахиль Бабаев объявил приоритетом обеспечение объективности и прозрачности в ходе проверок. Это вызвало серьезное беспокойство среди некоторых должностных лиц.