Şəhid atası vəfat etdi –
unikal.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə şəhid Vüsal Vəliyevin qardaşı Elyar İslamoğlu sosial şəbəkə hesabında yazıb.
Şəhid atası Oruc Əliyev 60 yaşında ürəktutmadan vəfat edib.
Qeyd edək ki, Əliyev Lətif Oruc oğlu 1995-ci il avqustun 15-də Şərur rayonunun Xanlıqlar kəndində anadan olub. Orta təhsilini Xanlıqlar kənd tam orta məktəbində alan Lətif 2013-2014-cü illərdə həqiqi hərbi xidmətdə olmu
2020-ci ildə müddətdən artıq həqiqi xidmət qulluqçusu olaraq orduda xidmətə başlayıb. 2020-ci il 27 oktyabr tarixində Füzuli rayonunun azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə qəhramancasına şəhid olub və Şərur şəhər Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Lətif Əliyev ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Şuşanın azad olunmasına görə”, “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilib.

The father of National War martyr Latif Aliyev has passed away.
Medianews.az reports referring to unikal.az that the martyr Vusal Valiyev's brother Elyar Islamoglu wrote about this on his social media account.
The martyr's father, Oruc Aliyev, died of a heart attack at the age of 60.
It should be noted that Aliyev Latif Oruc oglu was born on August 15, 1995, in the village of Khanlyglar, Sharur district. He received his secondary education at Khanlyglar village complete secondary school and served in active military service in 2013-2014.
In 2020, he started serving in the army as an over-the-term active service serviceman. On October 27, 2020, he was heroically martyred in the battles for the liberation of the Fizuli district and was buried in the Martyrs' Alley in Sharur city.
After his death, Latif Aliyev was awarded the medals "For the Motherland," "For the Liberation of Shusha," and "For the Liberation of Khojavend."