Selfi həvəsi qəza ilə bitdi:
Cənubi Koreyada 2021-ci ildə iki F-15K qırıcı təyyarəsinin havada toqquşmasına pilotların uçuş zamanı foto və video çəkmək cəhdi səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, Seul Nəzarət və Təftiş Şurası hesabat yayımlayın.
Hesabatına görə, Daegu bölgəsində təlim uçuşu zamanı pilotlar şəxsi telefonla çəkiliş apararkən təhlükəli manevrlər ediblər və nəticədə təyyarələr toqquşub. Hadisədə xəsarət alan olmayıb, lakin təxminən 880 milyon von ziyan yaranıb.
Araşdırmalar göstərib ki, pilotlardan biri son uçuşunu yadda saxlamaq üçün çəkiliş aparmaq istəyib və bu niyyətini əvvəlcədən də bildirib. Uçuş zamanı daha yaxşı görüntü almaq üçün edilən manevr toqquşmaya gətirib çıxarıb.
Məlumata görə, lider təyyarə toqquşmanın qarşısını almağa çalışsa da, havada kontaktdan qaçmaq mümkün olmayıb və bir təyyarənin qanadı, digərinin isə quyruq hissəsi zədələnib.
Başlanğıcda ziyanın tam ödənilməsi pilotdan tələb olunsa da, sonradan qərar dəyişdirilib. Qurum hava qüvvələrinin şəxsi çəkilişlərə nəzarətdə zəif olduğunu bildirərək cəriməni 88 milyon vonadək azaldıb.
Qərarda pilotun əvvəlki müsbət xidməti və zədələnmiş təyyarəni təhlükəsiz şəkildə bazaya qaytarması da nəzərə alınıb.

Желание сделать селфи закончилось аварией:
В Южной Корее в 2021 году столкновение двух истребителей F-15K в воздухе произошло из-за попытки пилотов фотографировать и снимать видео во время полёта.
Как сообщает Medianews.az, Сеульский Совет по контролю и проверке опубликовал отчет.
Согласно отчету, во время учебного полета в районе Тэгу пилоты совершали опасные маневры, снимая на личный телефон, в результате чего самолеты столкнулись. Пострадавших нет, но ущерб составил примерно 880 миллионов вон.
Расследование показало, что один из пилотов хотел запечатлеть свой последний полет и заранее сообщил об этом намерении. Маневр, выполненный для лучшей съемки, и стал причиной столкновения.
По информации, ведущий самолет пытался предотвратить столкновение, но избежать контакта в воздухе не удалось, в результате повреждены крыло одного и хвостовая часть другого самолета.
Изначально требовалось полностью возместить ущерб за счет пилота, но позже это решение было изменено. Организация указала на слабый контроль за личными съемками в военно-воздушных силах и сократила штраф до 88 миллионов вон.
В решении также учли предыдущие положительные заслуги пилота и то, что он смог безопасно вернуть поврежденный самолет на базу.