Selfi həvəsi qəza ilə bitdi:
Cənubi Koreyada 2021-ci ildə iki F-15K qırıcı təyyarəsinin havada toqquşmasına pilotların uçuş zamanı foto və video çəkmək cəhdi səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, Seul Nəzarət və Təftiş Şurası hesabat yayımlayın.
Hesabatına görə, Daegu bölgəsində təlim uçuşu zamanı pilotlar şəxsi telefonla çəkiliş apararkən təhlükəli manevrlər ediblər və nəticədə təyyarələr toqquşub. Hadisədə xəsarət alan olmayıb, lakin təxminən 880 milyon von ziyan yaranıb.
Araşdırmalar göstərib ki, pilotlardan biri son uçuşunu yadda saxlamaq üçün çəkiliş aparmaq istəyib və bu niyyətini əvvəlcədən də bildirib. Uçuş zamanı daha yaxşı görüntü almaq üçün edilən manevr toqquşmaya gətirib çıxarıb.
Məlumata görə, lider təyyarə toqquşmanın qarşısını almağa çalışsa da, havada kontaktdan qaçmaq mümkün olmayıb və bir təyyarənin qanadı, digərinin isə quyruq hissəsi zədələnib.
Başlanğıcda ziyanın tam ödənilməsi pilotdan tələb olunsa da, sonradan qərar dəyişdirilib. Qurum hava qüvvələrinin şəxsi çəkilişlərə nəzarətdə zəif olduğunu bildirərək cəriməni 88 milyon vonadək azaldıb.
Qərarda pilotun əvvəlki müsbət xidməti və zədələnmiş təyyarəni təhlükəsiz şəkildə bazaya qaytarması da nəzərə alınıb.

In South Korea, the mid-air collision of two F-15K fighter jets in 2021 was caused by the pilots' attempt to take photos and videos during the flight.
Medianews.az reports that the Seoul Control and Inspection Board released a report.
According to the report, during a training flight in the Daegu region, the pilots performed dangerous maneuvers while filming with a personal phone, resulting in the planes colliding. There were no injuries in the incident, but about 880 million won in damage was incurred.
Investigations showed that one of the pilots wanted to film his final flight to remember it and had announced this intention beforehand. The maneuver made to get a better image during the flight led to the collision.
According to the information, although the lead plane tried to avoid the collision, it was impossible to avoid contact in the air, resulting in the wing of one airplane and the tail part of the other being damaged.
Initially, the pilot was required to fully cover the damage, but the decision was later changed. The agency stated that the air force had weak control over personal filming and reduced the fine to 88 million won.
The decision also took into account the pilot's prior positive service and the safe return of the damaged aircraft to the base.