Sərkisyan 28 il əvvəl Elxan Şahinoğluna nə demişdi? –
Ermənistanın keçmiş prezidenti Serj Sərkisyan baş nazir Nikol Paşinyanın parlament seçkilərində müxalifətin qalib gələcəyi təqdirdə sentyabr ayında Azərbaycanla yeni müharibə riski ilə bağlı səsləndirdiyi fikrə sərt reaksiya verib.
Sərkisyan jurnalistlərə açıqlamasında Paşinyanın iddialarının əsassız olduğunu bildirib. Yəni Sərkisyan demək istəyib ki, o, hakimiyyətə gələrsə Azərbaycanla müharibəyə başlamayacaq.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Elxan Şahinoğlu xatırladıb ki, 1998-ci ildə beynəlxalq təşkilatların xətti ilə İrəvanda olarkən o zaman daxili işlər və milli təhlükəsizlik naziri işləyən Serj Sərkisyanla görüşüb: “Görüşdə onun işğal altındakı ərazilərin azad olunması məqsədilə vasitəçilərin hazırladıqları “mərhələli həll planına” münasibətini öyrənmişdim. Bu gün Azərbaycanla müharibə ehtimalını inkar edən Sərkisyan 28 il əvvəl Dağlıq Qarabağ ətrafındakı əraziləri boşaltmayacaqlarını qətiyyətlə söyləmişdi. O, prezident olduğu illərdə bu “siyasətinə” sadiq qaldı, hətta Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun Kollektiv Təhükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının İrəvanda keçirilən sammitində “Serj, boş olan 5 rayonu Azərbaycana qaytar” təklifinə “Əgər mən həmin rayonları qaytarsam, Azərbaycan yolları kəsəcək və Qarabağı "işğal" edəcək” demişdi.
Sərkisyanı baş nazir kreslosunda əvəz edən Paşinyan da eyni yolla getmək istədi. Müharibə reallıqları dəyişdi. Hazırda Paşinyan ağıllansa da, Sərkisyanın və keçmiş dostu Robert Köçəryanın ağıllandığını söyləmək çətindir. Bu cütlük indi Qarabağ barədə açıqlama verməkdən çəkinsə də, Azərbaycanla sülh quruculuğunu necə davam etdirəcəklərini bilmir”.

Бывший президент Армении Серж Саргсян жестко отреагировал на высказывание премьер-министра Николы Пашиняна о риске новой войны с Азербайджаном в сентябре в случае победы оппозиции на парламентских выборах.
В своем заявлении журналистам Саргсян отметил, что утверждения Пашиняна необоснованны. То есть Саргсян хотел сказать, что в случае прихода к власти он не начнет войну с Азербайджаном.
В связи с этим Medianews.az политолог Элхан Шахиноглу напомнил, что в 1998 году, когда он находился в Ереване по линии международных организаций, он встретился с Сержем Саргсяном, который тогда занимал пост министра внутренних дел и национальной безопасности: «На встрече я узнал его отношение к "плану поэтапного решения", подготовленному посредниками с целью освобождения оккупированных территорий. Сегодня Саргсян отрицает возможность войны с Азербайджаном, но 28 лет назад он твердо заявлял, что территории вокруг Нагорного Карабаха сдавать не собираются. Во времена своего президентства он придерживался этой "политики", даже на саммите Организации Договора о коллективной безопасности в Ереване, предложению президента Беларуси Александра Лукашенко "Серж, верни Азербайджану 5 пустых районов" он ответил: "Если я верну эти районы, Азербайджан перекроет дороги и "захватит" Карабах».
Пашинян, сменивший Саргсяна на посту премьер-министра, также попытался пойти этим путем. Реалии войны изменились. Хотя сейчас Пашинян и повзрослел, трудно сказать то же самое о Саргсяне и его бывшем товарище Роберте Кочаряне. Эта пара теперь избегает давать комментарии о Карабахе, но не знает, как продолжать строительство мира с Азербайджаном».