Səssiz başlayan su müharibələri... -
Susuzluq 21-ci əsrin ən təhlükəli geosiyasi böhranıdır. BMT 2050-ci ilə qədər planetin su ehtiyatlarının kəskin azalacağı ilə bağlı xəbərdarlıq edib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Real TV geniş material hazırlayıb.
Videomaterialda bildirilir ki, su ehtiyatlarının kəskin azalmasının qarşısını almaq üçün mütləq şəkildə yeni su sxemlərinin işlənməsinə ehtiyac var.
Ətraf mühit məsələləri üzrə ekspert Rövşən Abbasov həmin sxemlərlə bağlı bildirib ki, su ehtiyatlarından daha qənaətlə istifadə etməliyik:
“Ölkələr arasında su ehtiyatları daha ədalətli bölünməlidir. Yuxarı axın və aşağı axın ölkələri arasında birbaşa razılaşmalar olmalıdır. Beynəlxalq konvensiyalar nəzərə alınmalıdır. Xüsusilə transsərhəd su idarəçiliyinə aid olan konvensiyalar bütün dövlətlər tərəfindən qarşılanmalıdır. Dövlətlər bu konvensiyalara üzv olaraq onların tələblərini yerinə yetirməldirlər”.

Жажда — самый опасный геополитический кризис XXI века. ООН предупреждает, что к 2050 году запасы воды на планете резко сократятся.
«Qafqazinfo» сообщает, что по этой теме Real TV подготовил обширный материал.
В видеоматериале говорится, что для предотвращения резкого сокращения водных ресурсов необходимо обязательно разработать новые схемы водоснабжения.
Эксперт по вопросам окружающей среды Ровшен Аббасов по поводу этих схем заявил, что мы должны более бережно использовать водные ресурсы:
«Водные ресурсы между странами должны распределяться более справедливо. Между странами верхнего и нижнего течения должны быть прямые соглашения. Следует учитывать международные конвенции. Особенно конвенции, касающиеся трансграничного управления водными ресурсами, должны соблюдаться всеми государствами. Государства, будучи членами этих конвенций, должны выполнять их требования».