Son 20 ildə İngiltərə futbolunda baş məşqçilər
"The Telegraph" qəzeti son 20 ildə İngiltərənin dörd divizionunda 884 dəfə baş məşqçinin qovulduğunu aşkar edib. Bu, 92 klub deməkdir!
Bu mövsüm Çempionşip və İkinci Liqada qovulmuş məşqçilərin orta vəzifə müddəti Premyer Liqadakından daha qısadır. Yüksək liqada qovulanlar orta hesabla 10 aydan az müddətə çalışıblar.
2005-ci ildən bəri təkcə Premyer Liqada 160 dəfə qovulma hadisəsi baş verib. Əgər tezliklə Çempionşipdə işə düzəlmək şansınız varsa, 14 aydan çox bir komandaya rəhbərlik edəcəyinizi gözləməyin.
Amorim, Maresca və ya Tomas Frankın Premyer Liqadan qovulması başlığı altında Məşqçilər Assosiasiyası bildirir ki, bu mövsümün əvvəlindən bəri 100-dən çox peşəkar mütəxəssis də işdən çıxarılma bildirişi alıb və məşqçilər heyəti də əlavə itki kimi qiymətləndirilir.
Məşqçilik bazarının nə qədər qeyri-sabit hala gəldiyini nəzərə alsaq, bir çox sahibkar və baş məşqçinin səriştəsi və əzmkarlığı ən yaxşı halda şübhə altındadır. Bütün peşəkar liqalarda məşqçinin orta iş stajı kişi futbolunda 1,83 il, qadın futbolunda isə 2 ildir.
Qlobal miqyasda da oxşar bir tendensiya müşahidə olunur: CIES Football Observatory tərəfindən 2025-ci ildə aparılan araşdırma, dünyanın 65 liqasında baş məşqçilərin 25 faizindən azı bir ildən çox müddətə vəzifələrində qaldığını müəyyən edib./lent.az

Head coaches in English football over the last 20 years Fired 884 times
The Telegraph newspaper has discovered that in the last 20 years, 884 head coaches have been fired across England's four divisions. This means 92 clubs!
This season, the average tenure of coaches fired in the Championship and League Two is shorter than in the Premier League. Those fired in the top league have worked on average less than 10 months.
Since 2005, there have been 160 firings in the Premier League alone. If you have a chance to get a job in the Championship soon, do not expect to lead a team for more than 14 months.
Under the headline of Amorrim, Maresca, or Thomas Frank being fired from the Premier League, the Coaches Association reports that since the beginning of this season, over 100 professional specialists have received dismissal notices, and the coaching staff is also considered an additional loss.
Considering how unstable the coaching market has become, the competence and determination of many owners and head coaches at best remain questionable. Across all professional leagues, the average tenure of a coach is 1.83 years in men's football and 2 years in women's football.
A similar trend is observed globally as well: a study conducted by the CIES Football Observatory in 2025 found that in 65 leagues worldwide, less than 25 percent of head coaches remained in their positions for more than one year./lent.az