Son 20 ildə İngiltərə futbolunda baş məşqçilər
"The Telegraph" qəzeti son 20 ildə İngiltərənin dörd divizionunda 884 dəfə baş məşqçinin qovulduğunu aşkar edib. Bu, 92 klub deməkdir!
Bu mövsüm Çempionşip və İkinci Liqada qovulmuş məşqçilərin orta vəzifə müddəti Premyer Liqadakından daha qısadır. Yüksək liqada qovulanlar orta hesabla 10 aydan az müddətə çalışıblar.
2005-ci ildən bəri təkcə Premyer Liqada 160 dəfə qovulma hadisəsi baş verib. Əgər tezliklə Çempionşipdə işə düzəlmək şansınız varsa, 14 aydan çox bir komandaya rəhbərlik edəcəyinizi gözləməyin.
Amorim, Maresca və ya Tomas Frankın Premyer Liqadan qovulması başlığı altında Məşqçilər Assosiasiyası bildirir ki, bu mövsümün əvvəlindən bəri 100-dən çox peşəkar mütəxəssis də işdən çıxarılma bildirişi alıb və məşqçilər heyəti də əlavə itki kimi qiymətləndirilir.
Məşqçilik bazarının nə qədər qeyri-sabit hala gəldiyini nəzərə alsaq, bir çox sahibkar və baş məşqçinin səriştəsi və əzmkarlığı ən yaxşı halda şübhə altındadır. Bütün peşəkar liqalarda məşqçinin orta iş stajı kişi futbolunda 1,83 il, qadın futbolunda isə 2 ildir.
Qlobal miqyasda da oxşar bir tendensiya müşahidə olunur: CIES Football Observatory tərəfindən 2025-ci ildə aparılan araşdırma, dünyanın 65 liqasında baş məşqçilərin 25 faizindən azı bir ildən çox müddətə vəzifələrində qaldığını müəyyən edib./lent.az

Газета "The Telegraph" обнаружила, что за последние 20 лет в четырёх дивизионах Англии 884 раза увольнялись главные тренеры. Это означает 92 клуба!
В этом сезоне средняя продолжительность работы уволенных тренеров в Чемпионшипе и Второй лиге короче, чем в Премьер-лиге. В высшей лиге уволенные в среднем работали менее 10 месяцев.
С 2005 года только в Премьер-лиге произошло 160 случаев увольнений. Если у вас скоро появится шанс устроиться в Чемпионшипе, не рассчитывайте руководить командой дольше 14 месяцев.
Под заголовком об увольнении из Премьер-лиги Аморима, Марески или Томаса Франка Ассоциация тренеров сообщает, что с начала этого сезона более 100 профессиональных специалистов также получили уведомления об увольнении, причём тренерский штаб считается дополнительной потерей.
Учитывая, насколько нестабильным стал рынок тренерства, компетенции и упорство многих владельцев и главных тренеров в лучшем случае вызывают сомнения. Средний срок работы тренера во всех профессиональных лигах составляет 1,83 года в мужском футболе и 2 года в женском футболе.
Аналогичная тенденция наблюдается и в глобальном масштабе: исследование CIES Football Observatory, проведённое в 2025 году, установило, что менее 25% главных тренеров в 65 лигах мира остаются на своих должностях более одного года./lent.az