Şoyqu Ermənistanı hədələdi:
Ermənistan hakimiyyətinin Ermənistanın dəmir yollarının idarə olunmasında Rusiyanı əvəz etmək istəyi düşünülməmiş bir qərardır: qurduqları sistem "bir gecədə çökə bilər".
Medianews.az Publika.az-a istinadla xəbər verir ki, bunu Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu TASS-a bildirib.
Şoyqu qeyd edib ki, başqa şirkətin Ermənistanda uzun müddətdir effektiv fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu daşıyıcısını ən çətin şəraitdə tam əvəz edə bilməsi ehtimalı azdır.
"Bu yaxınlarda Ermənistanın nüvə məsələləri üzrə ABŞ ilə əməkdaşlıq planları ilə bağlı vəziyyəti şərh etdim. Təxminən iyirmi il ərzində qurulmuş sistem bir gecədə çökə bilər. Təbii ki, heç bir "dost ölkə" buna görə məsuliyyət daşımayacaq. Ümid edirəm ki, Ermənistan rəhbərliyi vacib qərarlar qəbul edərkən yalnız vətəndaşlarının maraqlarından çıxış edəcək", - deyə o qeyd edib.
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi qeyd edib ki, Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları (CQD) təxminən 20 ildir ki, investisiyalarla bağlı şərtlər də daxil olmaqla, konsessiya müqaviləsinin şərtlərini məsuliyyətlə yerinə yetirir. Onun sözlərinə görə, bu müddət ərzində Rusiyanın Ermənistan dəmir yolu sisteminə, o cümlədən dəmir yolu nəqliyyatına yatırdığı investisiyaların həcmi 30 milyard rubldan çoxdur.
“İndi isə Nikol Paşinyan deyir ki, Ermənistan dəmir yollarının Rusiya şirkətinə verilməsi potensial tərəfdaşları qorxudur, regional layihələrə mane olur və Ermənistan dəmir yolu şəbəkəsinin idarə olunmasını Rusiya və Ermənistana dost ölkəyə təhvil vermək məsələsini müzakirə edir”, - deyə Şoyqu qeyd edib.
O xatırladıb ki, müqavilədə SCR-in konsessiyaçı kimi konsessiya aktivlərinə sahib olacağı, istifadə edəcəyi, idarə edəcəyi, işlədəcəyi, saxlayacağı, təmir edəcəyi və lazımi təkmilləşdirmələr aparacağı nəzərdə tutulur.
“Müqavilə imzalanarkən Rusiya tərəfi Ermənistan dəmir yolu sisteminin 1200-dən çox daşınmaz əmlakı və 12500-dən çox daşınar əmlakı üçün məsuliyyəti öz üzərinə götürüb”, - deyə o bildirib.
Şoyqu qeyd edib ki, son 20 ildə konsessiya müqaviləsi sayəsində Ermənistan büdcəsinə 15 milyard rubldan çox vergi köçürülüb, 520 km-dən çox dəmir yolu yenidən qurulub, SCR QSC tərəfindən idarə olunan şəbəkənin istismar uzunluğu isə təxminən 700 km-dir.
“Şpalların 50 faizi dəyişdirilib, 38 körpü və iki tunel də daxil olmaqla 50-dən çox tikili təmir edilib və yenidən qurulub. İki illik statistikaya nəzər salsaq, mənzərə belədir: orta hesabla, SCR QSC hər il 500.000-dən çox sərnişin (bunlardan təxminən 360.000 yerli sərnişin) və 1,6 milyon tondan çox yük daşıyıb”, - deyə o əlavə edib.
Şoyqu vurğulayıb ki, "Şirkətin respublika iqtisadiyyatına verdiyi töhfəni qiymətləndirmək çətindir. Ermənistanın ehtiyacları üçün lazım olan bütün yüklər SCR QSC tərəfindən daşınır:
“Dəmir yolu həmçinin dənizə çıxışı olmayan ölkə üçün nəqliyyat əlaqələrini təmin edən strateji rol oynayır. Bütün bunların arxasında insanlar, şirkətin işçiləri dayanır. Hazırda şirkət işəgötürən kimi 2500-dən çox insanın işlə təmin olunmasına zəmanət verir. Yeri gəlmişkən, onların demək olar ki, hamısı bütün zəruri sosial müavinətləri alan Ermənistan sakinləri və vətəndaşlarıdır".
Şoyqu qeyd edib ki, müqaviləni müzakirə edərkən müzakirə mövzusunun tarixini və güzəştlə birbaşa əlaqəli bəzi hüquqi məsələləri xatırlamağa dəyər.
"SSRİ-nin dağılmasından sonra Ermənistan dəmir yolu sistemi ciddi böhran içində idi. İnfrastruktur ciddi şəkildə pisləşmişdi, dəmir yolunun bir çox hissəsi qar uçqunları və sürüşmələr səbəbindən işlək vəziyyətdə deyildi. Respublikanın praktik olaraq mühasirədə olduğunu nəzərə alsaq, yük daşımaları və sərnişinlərin sayı xeyli azalmışdı. Köhnəlmiş dəmir yolunun dəyişdirilməsi də daxil olmaqla, modernləşdirmə üçün əhəmiyyətli maliyyə investisiyaları tələb olunurdu. Bu şəraitdə Ermənistan hökuməti dəmir yolunun bərpası üçün tender elan etdi və tenderi Rusiya qazandı", - deyə o bildirib.

Желание властей Армении заменить Россию в управлении армянскими железными дорогами является необдуманным решением: созданная ими система "может рухнуть за одну ночь".
Medianews.az, ссылаясь на Publika.az, сообщает, что об этом заявил секретарь Совета Безопасности России Сергей Шойгу в интервью ТАСС.
Шойгу отметил, что вероятность того, что другая компания сможет полностью заменить российскую железнодорожную компанию, эффективно работающую в Армении уже долгое время, в самых сложных условиях, невелика.
«Недавно я комментировал ситуацию, связанную с планами Армении по сотрудничеству с США по ядерным вопросам. Система, созданная примерно за двадцать лет, может рухнуть за одну ночь. Естественно, ни одна „дружественная страна“ не возьмет на себя ответственность за это. Надеюсь, что руководство Армении, принимая важные решения, будет исходить исключительно из интересов своих граждан», — отметил он.
Секретарь Совета Безопасности России подчеркнул, что Южнокавказские железные дороги (ЮКЖД) уже около 20 лет добросовестно выполняют условия концессионного соглашения, включая условия по инвестициям. По его словам, за этот период объем инвестиций России в железнодорожную систему Армении, в том числе в железнодорожный транспорт, превысил 30 миллиардов рублей.
«А сейчас Никол Пашинян говорит, что передача армянских железных дорог российской компании пугает потенциальных партнеров, препятствует региональным проектам, и обсуждается вопрос передачи управления железнодорожной сетью Армении России или дружественной Армении стране», — отметил Шойгу.
Он напомнил, что в соглашении предусмотрено, что ЮКЖД как концессионер будет владеть, использовать, управлять, эксплуатировать, содержать, ремонтировать и проводить необходимые модернизации концессионных активов.
«При подписании соглашения российская сторона взяла на себя ответственность за более чем 1200 объектов недвижимого имущества и более 12 500 движимых активов армянской железнодорожной системы», — заявил он.
Шойгу отметил, что за последние 20 лет благодаря концессионному соглашению в бюджет Армении перечислено свыше 15 миллиардов рублей налогов, реконструировано более 520 км железной дороги, а протяженность сети, эксплуатируемой АО ЮКЖД, составляет около 700 км.
«Заменено 50% шпал, отремонтировано и реконструировано более 50 сооружений, включая 38 мостов и два тоннеля. Если взглянуть на статистику за два года, картина такова: в среднем ЮКЖД ежегодно перевозит свыше 500 000 пассажиров (из них около 360 000 — местные пассажиры) и более 1,6 миллиона тонн грузов», — добавил он.
Шойгу подчеркнул, что «трудно переоценить вклад компании в экономику республики. Все необходимые для нужд Армении грузы перевозятся ЮКЖД:
«Железная дорога играет стратегическую роль, обеспечивая транспортное сообщение для страны, не имеющей выхода к морю. За всем этим стоят люди — сотрудники компании. В настоящее время компания как работодатель гарантирует трудоустройство более 2500 человек. Кстати, почти все они — жители и граждане Армении, получающие все необходимые социальные выплаты».
Шойгу отметил, что при обсуждении соглашения стоит вспомнить историю предмета переговоров и некоторые юридические вопросы, непосредственно связанные с концессией.
«После распада СССР железнодорожная система Армении находилась в серьезном кризисе. Инфраструктура сильно ухудшилась, большие участки железной дороги были неработоспособны из-за снежных лавин и оползней. Учитывая фактическую блокаду республики, грузоперевозки и пассажиропоток значительно сократились. Модернизация, включая замену устаревших путей, требовала значительных финансовых инвестиций. В этих условиях правительство Армении объявило тендер на восстановление железной дороги, и тендер выиграла Россия», — сказал он.