Soyuqdəyməni bir anda
Soyuqdəymə xüsusilə payız və qış aylarında ən çox rast gəlinən sağlamlıq problemlərindən biridir. Bir çox insan bu vəziyyətdə tez və təbii yollarla rahatlama üsulları axtarır. Xalq təbabətində isə bunun üçün müxtəlif sadə, amma təsirli sayılan üsullar mövcuddur.
Medianews.az xəbər verir ki, soyuqdəymə başlayanda istifadə olunan az bilinən, amma çox güclü üsullardan biri soğan siropudur. Bu qarışım xüsusilə öskürək, boğaz ağrısı və burun tutulması zamanı təsirli hesab olunur.
Hazırlanması üçün bir ədəd soğan nazik doğranır və üzərinə bir-iki çay qaşığı bal əlavə edilir. Qarışım bir neçə saat saxlanılır və soğanın öz suyu çıxır. Bu mayedən gündə 2–3 dəfə bir çay qaşığı qəbul edilir.
Soğanın tərkibində olan təbii maddələr mikroblara qarşı təsir göstərir, bal isə boğazı yumşaldır və qıcıqlanmanı azaldır. Bu səbəbdən qarışım soyuqdəymə zamanı orqanizmi rahatladan təbii dəstək kimi istifadə olunur.//Bakıvaxtı.az

Простуда особенно часто встречается в осенние и зимние месяцы и является одной из самых распространенных проблем со здоровьем. Многие люди в таком состоянии ищут способы быстрого и естественного облегчения. В народной медицине существуют различные простые, но считающиеся эффективными методы для этого.
Medianews.az сообщает, что одним из малоизвестных, но очень сильных средств, применяемых при начале простуды, является сироп из лука. Эта смесь особенно считается эффективной при кашле, боли в горле и заложенности носа.
Для приготовления один лук тонко нарезается, и на него добавляется одна-две чайные ложки меда. Смесь настаивается несколько часов, и из лука выделяется собственный сок. Из этой жидкости принимается по одной чайной ложке 2–3 раза в день.
Содержащиеся в луке натуральные вещества оказывают воздействие на микробы, а мед смягчает горло и уменьшает раздражение. По этой причине смесь используется как естественная поддержка организма при простуде для облегчения состояния.//Bakıvaxtı.az