Stilistlər 2026-cı ildə dəbdən düşən
Fransalı moda ekspertləri 2026-cı ildə gündəlik üslubda ciddi dəyişikliklərin baş verdiyini bildiriblər.
Bu barədə "Vogue France" nəşrində dərc olunan məqalədə qeyd olunub.
Belə ki, yaz-yay mövsümündə artıq daha sadə, sakit rənglərə və keyfiyyətli materiallara üstünlük verilir.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, gündəlik qarderobdan tədricən çıxarılan geyimlər sırasına həddindən artıq "oversize" üslubu, mürəkkəb dekorativ elementlər, çox dar cins şalvarlar, həddindən artıq yüksək bel modelləri və ümumilikdə "sürətli moda" (fast fashion) trendləri daxildir.
Bunun əvəzinə, bir neçə mövsüm istifadə oluna bilən universal və baza geyimlər daha çox ön plana çıxır. Xüsusilə təbii və neytral rənglərə diqqət artır.
Stilistlər qeyd edir ki, ağ rəng bu mövsümün əsas trendinə çevrilib və yaz-yay aylarında yüngüllük və şəffaflıq hissi yaradan obrazlarda geniş istifadə olunur.
Eyni zamanda, alıcılar getdikcə daha çox yerli brendlərə üstünlük verir və spontan alışların sayını azaldır. Bu tendensiya ekoloji düşüncənin və şüurlu istehlakın artması ilə əlaqələndirilir.
Ekspertlərin fikrincə, bu dəyişikliklər yalnız estetik yanaşma ilə deyil, həm də həyat tərzi ilə bağlıdır - rahatlıq, praktikilik və ekoloji yanaşma artıq əsas prioritetlərə çevrilib.//BAKU.WS

Французские специалисты по моде заявили, что в 2026 году произошли серьёзные изменения в повседневном стиле.
Об этом отмечается в статье, опубликованной в издании "Vogue France".
Так, в весенне-летнем сезоне теперь отдают предпочтение более простым, спокойным цветам и качественным материалам.
По словам экспертов, к одежде, постепенно исчезающей из повседневного гардероба, относятся чрезмерно "оверсайз" стиль, сложные декоративные элементы, очень узкие джинсы, модели с чрезмерно высокой талией и, в целом, тренды "быстрой моды" (fast fashion).
Вместо этого более на передний план выходят универсальные и базовые вещи, которые можно носить несколько сезонов. Особое внимание уделяется натуральным и нейтральным цветам.
Стилисты отмечают, что белый цвет стал главным трендом этого сезона и широко используется в образах, создающих ощущение лёгкости и прозрачности в весенне-летние месяцы.
В то же время покупатели всё чаще отдают предпочтение местным брендам и уменьшают количество спонтанных покупок. Эта тенденция связана с ростом экологического сознания и осознанного потребления.
По мнению экспертов, эти изменения связаны не только с эстетическим подходом, но и с образом жизни — комфорт, практичность и экологичность уже стали основными приоритетами.// BAKU.WS