Dünya futbol çempionatları tarixində ilk dəfə olaraq tətbiq edilən, oyunların hər hissəsində verilən üç dəqiqəlik məcburi su fasilələrini bəzi idman mütəxəssisləri etirazla qarşılasalar da, alimlər fərqli fikirdədirlər. Onlar hesab edirlər ki, isti havada belə fasilələr nəinki olmalıdır, hətta fasilə müddətini daha da artırmaq lazımdır.
Medianews.az xəbər verir ki, alimlərin fikrincə, ən peşəkar idmançı da isti və rütubətli havada ciddi problemlərlə üzləşə bilər. Çünki güclü fiziki gərginlik nəticəsində onsuz da bədəndə istilik yaranır. Üstəlik, havanın istiliyi ürəyə, əzələlərə, sinir sisteminə və beyinə ağır yük olur. Alimlər bəyan edirlər ki, bədən temperaturu 40,5 dərəcəni keçəndə insan huşunu itirə, aqressivləşə, qərarvermə qabiliyyətindən məhrum ola bilər. Yaponiyanın Vasada Universitetinin professoru Yuri Hosokava bildirir ki, bunlar təcili tibbi müdaxilə tələb edən istilikvurmanın əsas əlamətləridir.
Hosokava və bir qrup alim may ayında FİFA-ya müraciət edərək oyunçuların təhlükəsizliyinin daha etibarlı təmin olunması üçün su fasilələrinin ən azı altı dəqiqə olmasını təklif etmişdi.
Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, futbolçular isti havada bir saat ərzində 1-2 litr maye itirə bilər. Susuzlaşma nəticəsində bədən çəkisinin cəmi 2 faiz azalması isə fiziki göstəricilərin ciddi şəkildə zəifləməsinə gətirir.
ABŞ-ın Dartmut Kollecinin professoru Rayan Kalsbek qeyd edir ki, insan orqanizmi müəyyən həddə qədər isti şəraitdə yaxşı fəaliyyət göstərə bilər. Lakin kritik hədd keçildikdən sonra fiziki imkanlar sürətlə azalır. Onun sözlərinə görə, həddindən artıq istilik futbolçuların taktiki qərar vermə qabiliyyətinə də mənfi təsir göstərir.
Alimlər üç dəqiqəlik fasilələrin faydalı olduğunu söyləsələr də, bunun kifayət etmədiyini düşünürlər. Hazırda üç dəqiqəlik fasilədə futbolçular maye qəbul edə, boyunlarına, başlarına və qollarına soyuq, nəm dəsmal qoya bilirlər. Lakin mütəxəssislərin fikrincə, bədənin effektiv soyuması və itirilmiş mayenin bərpası üçün daha uzun fasilə lazımdır.
ABŞ-ın Konnektikut Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Kori Strincer İnstitutunun rəhbəri Duqlas Kasa hesab edir ki, fasilələrin beş-altı dəqiqəyə qədər uzadılması oyunçuların vəziyyətinə yaxşı təsir göstərə bilər.
Kaliforniya Universitetinin Los-Anceles kampusundakı İstilik Laboratoriyasının direktoru Bharat Venkat isə bildirir ki, qlobal iqlim dəyişiklikləri fonunda gələcəkdə idman yarışlarının təşkil olunmasının vaxtı, məkanı və qaydaları yenidən nəzərdən keçirilməli olacaq.
Onun sözlərinə görə, Yer kürəsi isinməkdə davam etdikcə bütün idman növləri yeni şəraitə uyğunlaşmaq məcburiyyətində qalacaq.

Although some sports experts have objected to the mandatory three-minute water breaks given in each half of the games, implemented for the first time in the history of the World Football Championships, scientists have a different opinion. They believe that such breaks should not only be made in hot weather but the duration of the breaks should even be increased.
Medianews.az reports that according to scientists, even the most professional athlete can face serious problems in hot and humid weather. Because intense physical exertion already generates heat in the body. Moreover, the heat of the air puts a heavy burden on the heart, muscles, nervous system, and brain. Scientists state that when the body temperature exceeds 40.5 degrees, a person may lose consciousness, become aggressive, and lose the ability to make decisions. Professor Yuri Hosokawa from Waseda University in Japan notes that these are the main symptoms of heat stroke requiring urgent medical intervention.
Hosokawa and a group of scientists appealed to FIFA in May, proposing that to more reliably ensure the safety of players, water breaks should be at least six minutes long.
According to experts' calculations, football players can lose 1-2 liters of fluid per hour in hot weather. A reduction of only 2 percent in body weight due to dehydration leads to a serious decline in physical performance.
Professor Ryan Kalsbeek of Dartmouth College in the United States notes that the human body can perform well in warm conditions up to a certain limit. However, after surpassing this critical point, physical capabilities decline rapidly. According to him, excessive heat negatively affects players' tactical decision-making abilities.
Although scientists say that three-minute breaks are beneficial, they believe this is insufficient. Currently, during the three-minute breaks, players can consume fluids and apply cold, wet towels to their necks, heads, and arms. However, experts believe that longer breaks are necessary for effective cooling of the body and replenishment of lost fluids.
Douglas Casa, head of the Korey Stringer Institute at the University of Connecticut, USA, believes that extending breaks to five or six minutes could positively affect players' condition.
Bharat Venkat, director of the Heat Laboratory at the University of California, Los Angeles campus, states that against the background of global climate change, the timing, location, and rules of organizing sports competitions will need to be reconsidered in the future.
According to him, as the Earth continues to warm, all sports types will have to adapt to the new conditions.