Sumqayıtda mebel sexində yanğın -
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin “112” qaynar telefon xəttinə Sumqayıt şəhəri, Y.Məmmədov küçəsində yerləşən mebel sexində yanğın baş verməsi barədə məlumat daxil olub.
Medianews.az xəbər verir ki, məlumatla əlaqədar dərhal əraziyə FHN-in Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin qüvvələri cəlb olunub.
Yanğınsöndürənlərin çevik müdaxiləsi sayəsində mebel sexində baş vermiş yanğın genişlənməsinə imkan verilmədən qısa müddətdə söndürülüb.
Yanğın nəticəsində ümumi sahəsi 750kv.m olan mebel sexinin yanar konstruksiyaları 70kv.m sahədə yanıb. Sexin böyük hissəsi, içərisində olan mebel və taxta materiallar yanğından mühafizə olunub.

Fire in a furniture workshop in Sumqayit - VIDEO
A report was received at the Ministry of Emergency Situations' "112" hotline about a fire occurring at a furniture workshop located on Y. Mammadov Street in Sumgait city.
Medianews.az reports that in connection with the information, forces from the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations were immediately dispatched to the area.
Thanks to the prompt intervention of the firefighters, the fire at the furniture workshop was extinguished in a short time without allowing it to spread extensively.
As a result of the fire, the combustible structures of the furniture workshop with a total area of 750 sq.m burned over an area of 70 sq.m. The majority of the workshop, including the furniture and wooden materials inside, was protected from the fire.