Süni intellektlə saxta video və foto düzəldənlərin
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilən Cinayət-Prosesual Məcəllədə dəyişiklikdə öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, şəxsin razılığı olmadan, onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə reallığı əks etdirməyən foto, video və ya audio materialları hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi etdirildiyi halda internet nümayiş informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrində yayma 3000 manatdan 7000 manatadək miqdarda cərimə və ya 360 saatdan 480 saatadək ictimai işlər və ya 3 ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya eyni müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Eyni əməllər bir qrup şəxs və ya qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə, iki və ya daha çox şəxsə qarşı törədildikdə, şəxsin şərəf və ləyaqətini ləkələmək və ya onu nüfuzdan salmaq məqsədilə törədildikdə, zərərçəkmiş şəxsin xidməti vəzifəsini və ya ictimai borcunu yerinə yetirməsi ilə əlaqədar onun özü və ya yaxın qohumlarına qarşı törədildikdə 3 ildən 5 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Cinayət Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsinə əsasən, ictimai-xüsusi ittiham qaydasında cinayət təqibi zərər çəkmiş şəxsin şikayəti əsasında və prokurorun təşəbbüsü ilə yuxarıda göstərilən cinayətlərə görə də həyata keçiriləcək.
Mövcud qanunvericiliyə görə, ictimai-xüsusi ittiham qaydasında cinayət təqibi zərər çəkmiş şəxsin şikayəti olmadan prokuror tərəfindən yalnız aşağıdakı hallarda başlanıla bilər:
- törədilmiş cinayət dövlətin və ya cəmiyyətin mənafeyinə toxunduqda;
- cinayət hakimiyyət nümayəndəsi və ya dövlət orqanlarının digər vəzifəli şəxsləri tərəfindən, yaxud onlara qarşı törədildikdə;
- cinayət hamilə vəziyyətdə olan qadın, qoca və köməksiz vəziyyətdə olan şəxs barəsində törədildikdə;
- cinayət hədə-qorxu, məcburiyyət təsiri altında və ya onu törətmiş şəxsdən asılı vəziyyətdə olan digər şəxs barəsində törədildikdə;
- cinayət fəaliyyət qabiliyyəti olmayan və ya cinayət məsuliyyətinə cəlb etməyə imkan verən yaş həddinə çatmamış şəxs tərəfindən və ya ona qarşı törədildikdə.

Creating fake videos and photos using artificial intelligence will be considered a crime.
Medianews.az, referring to Musavat.com, reports that this is reflected in the amendment to the Criminal Procedure Code discussed at the National Assembly meeting held today.
According to the draft law, the preparation of photo, video, or audio materials that do not reflect reality using artificial intelligence technologies and special software without a person's consent by using their image or voice, or the dissemination of such materials in the media, public areas, or internet information resources and telecommunications networks, will be punishable by a fine ranging from 3000 to 7000 AZN or 360 to 480 hours of public work, or restriction of freedom for up to 3 years, or imprisonment for the same period.
If the same actions are committed by a group of persons or a group of persons acting in collusion, if committed against two or more persons, if committed with the intent to tarnish the honor and dignity of a person or to discredit them, or if committed against the victim or their close relatives in relation to the victim’s official duty or public service, the punishment will be imprisonment for a term of 3 to 5 years.
According to the draft law on amendments to the Criminal Code, criminal prosecution on a public-private accusation basis will also be carried out based on a complaint from the victim and at the initiative of the prosecutor for the crimes mentioned above.
According to the current legislation, criminal prosecution on a public-private accusation basis may be initiated by the prosecutor without the victim's complaint only in the following cases:
- when the committed crime harms the interests of the state or society;
- when the crime is committed by or against a representative of the government or other officials of state bodies;
- when the crime is committed against a pregnant woman, an elderly person, or a person in a helpless state;
- when the crime is committed against another person under threat, coercion, or dependent on the perpetrator;
- when the crime is committed by or against a person who is legally incapable or has not reached the age of criminal responsibility.