Süni intellektlə saxta video və foto düzəldənlərin
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilən Cinayət-Prosesual Məcəllədə dəyişiklikdə öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, şəxsin razılığı olmadan, onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə reallığı əks etdirməyən foto, video və ya audio materialları hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi etdirildiyi halda internet nümayiş informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrində yayma 3000 manatdan 7000 manatadək miqdarda cərimə və ya 360 saatdan 480 saatadək ictimai işlər və ya 3 ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya eyni müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Eyni əməllər bir qrup şəxs və ya qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə, iki və ya daha çox şəxsə qarşı törədildikdə, şəxsin şərəf və ləyaqətini ləkələmək və ya onu nüfuzdan salmaq məqsədilə törədildikdə, zərərçəkmiş şəxsin xidməti vəzifəsini və ya ictimai borcunu yerinə yetirməsi ilə əlaqədar onun özü və ya yaxın qohumlarına qarşı törədildikdə 3 ildən 5 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Cinayət Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsinə əsasən, ictimai-xüsusi ittiham qaydasında cinayət təqibi zərər çəkmiş şəxsin şikayəti əsasında və prokurorun təşəbbüsü ilə yuxarıda göstərilən cinayətlərə görə də həyata keçiriləcək.
Mövcud qanunvericiliyə görə, ictimai-xüsusi ittiham qaydasında cinayət təqibi zərər çəkmiş şəxsin şikayəti olmadan prokuror tərəfindən yalnız aşağıdakı hallarda başlanıla bilər:
- törədilmiş cinayət dövlətin və ya cəmiyyətin mənafeyinə toxunduqda;
- cinayət hakimiyyət nümayəndəsi və ya dövlət orqanlarının digər vəzifəli şəxsləri tərəfindən, yaxud onlara qarşı törədildikdə;
- cinayət hamilə vəziyyətdə olan qadın, qoca və köməksiz vəziyyətdə olan şəxs barəsində törədildikdə;
- cinayət hədə-qorxu, məcburiyyət təsiri altında və ya onu törətmiş şəxsdən asılı vəziyyətdə olan digər şəxs barəsində törədildikdə;
- cinayət fəaliyyət qabiliyyəti olmayan və ya cinayət məsuliyyətinə cəlb etməyə imkan verən yaş həddinə çatmamış şəxs tərəfindən və ya ona qarşı törədildikdə.

Изготовление поддельного видео и фото с помощью искусственного интеллекта будет считаться преступлением.
Medianews.az, со ссылкой на Musavat.com, сообщает, что это отражено в изменениях в Уголовно-процессуальном кодексе, обсуждавшихся сегодня на заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту закона, изготовление с использованием технологий искусственного интеллекта, а также специализированного программного обеспечения нереалистичных фото-, видео- или аудиоматериалов с использованием изображения или голоса лица без его согласия, а также распространение таких материалов в средствах массовой информации, в интернет-ресурсах публичного показа информации или информационно-телекоммуникационных сетях повлечет наложение штрафа в размере от 3000 до 7000 манатов, либо общественные работы от 360 до 480 часов, либо ограничение свободы на срок до 3 лет, либо лишение свободы на тот же срок.
Если аналогичные действия совершены группой лиц по предварительному сговору или в отношении двух и более лиц, с целью оскорбления чести и достоинства, либо дискредитации, либо в связи с исполнением пострадавшим служебных обязанностей или общественного долга в отношении него или его близких родственников, то санкции предусматривают лишение свободы на срок от 3 до 5 лет.
Согласно проекту закона о внесении изменений в Уголовный кодекс, уголовное преследование по вышеуказанным преступлениям по общественно-частному обвинению будет осуществляться на основании жалобы потерпевшего или по инициативе прокурора.
В соответствии с действующим законодательством, уголовное преследование по общественно-частному обвинению без жалобы потерпевшего может быть начато прокурором только в следующих случаях:
- если совершенное преступление затрагивает интересы государства или общества;
- если преступление совершено в отношении представителей власти или других должностных лиц государственных органов, либо ими;
- если преступление совершено в отношении беременной женщины, пожилого или беспомощного лица;
- если преступление совершено в отношении другого лица, находящегося под угрозой, принуждением или зависимого от совершившего преступление;
- если преступление совершено несовершеннолетним, не достигшим возраста, позволяющего привлекать к уголовной ответственности, либо в отношении такого лица.