Taym-aut uzanacaqmı? -
ABŞ-İsrail tandemi ilə İran arasında baş verən 40 günlük müharibəni birdəfəlik bitmiş saymaq olarmı?
İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahunun açıqlamalarına istinad etsək, yox, İsrail İranla sülhə gəlməyəcək, zərurət hiss edəcəyi halda yenidən hücum edəcək.
İranın yenilənmiş rəhbərliyinin qırımından da belə anlaşılır ki, rəsmi Tehran anti-İsrail mövqeyini davam etdirəcək, hələ bir az da üstünə qoyacaq.
ABŞ rəhbərliyinin bəzən düşünülmüş, bəzən də impulsiv görünən qərarlarından görünür ki, bu dövlət də öz əsl məqsədinə çatmayınca, İranla sülh büsatı qurmayacaq.
Bir sözlə, vuruşan tərəflər arasında gedən prosesin adı da, mahiyyəti də atəşkəs danışıqlarıdır və zirvəyə dırmanmış gərginliyin azaldılması məqsədini daşıyır.
Ərəb\Fars körfəzindəki Hörmüz boğazı ətrafında baş verənlər dünya iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərirdi, neft və qazın qiyməti kəllə-çarxa qalxırdı deyə ABŞ müharibədə taym-aut götürdü.
Hazırda Tramp ciddi şəkildə əzilmiş, döyülmüş İranın öz yarasını sarıya-sarıya ağıl-kamala gələcəyini, Vaşinqtonun tələblərini yavaş-yavaş, ölkə əhalisinə çox da sezdirmədən yerinə yetirəcəyini gözləyir.
Bu tələblərin başında İranın nüvə proqramından, daha dəqiqi, nüvə silahı əldə etmək niyyətindən imtina etməsi, saflaşdırılmış uranı təhvil verməsi gəlir. Başqa tələblər də var: İranın bölgə ölkələrinə hərbi təhlükə yaratmaması, başqa dövlətlərin işinə qarışmaması, terrorizmi maliyyələşdirməməsi və s.
İran dövləti isə müvəqqəti atəşkəs sazişinə, müharibədə götürülmüş taym-auta görə qələbə paradı keçirir, müharibədə qalib gəldiyi barədə ölkə daxilində böyük təbliğat işi aparır.
Bu xüsusda yeni bir şey yoxdur. Ötən ilin iyununda olub-bitən 12 günlük raketləşmə savaşından sonra İranda təbliğat işləri necə aparılırdısa, yenilənmiş hakimiyyət də eyni işi görür.
Ancaq bir detal da var. İran rəhbərliyi müharibənin yenidən başlanmayacağına ümid edə-edə, həm də onun üçüncü dalğasına hazırlaşır, 12 iyun, 28 fevral kimi daha bir günün ola biləcəyini ehtimal edir.
ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, İran atəşkəs sazişinin qalıcı olması üçün üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməsə, İranın salamat qalan strateji obyektləri – körpülər və elektrik stansiyaları vurulacaq.
Bu günlərdə İranda çəkilmiş videokadrlar göstərir ki, ölkə rəhbərliyi bu varianta ciddi hazırlaşır. Bundan ötrü uşaqların və qadınların səfərbər olunaraq körpülərdə və elektrik stansiyalarında növbəli qaydada canlı sipərə çevrilməsi, “inqilab ideyaları uğrunda qurban edilmələri” düşünülür.
Düşüncə budur ki, ABŞ və İsrail rəhbərliyi mülki insanların – uşaq və qadınların kütləvi ölümünə görə məsuliyyət daşımaqdan, beynəlxalq qınağa tuş gəlməkdən qorxaraq, strateji obyektləri bombalamayacaq.
Bəs İsraili “mülki insanların kütləvi ölümünə bais olmaq” şantajı ilə durdurmaq mümkündürmü? Xeyr. 2 ay öncə Qəzzanın bombardman edilməsi nəticəsində ölən 40 mindən artıq insanın cəmi 25 faizinin hərbçi olduğunu İsrail rəsmiləri özləri etiraf etmişdilər. Bu, o demək idi ki, Qəzzada ölənlərin 75 faizi mülki şəxslər olub.
Düzdür, ABŞ administrasiyası “mülki şəxslərin kütləvi məhvi” perspektivi qarşısında müəyyən tərəddüdlər qarşısında qala bilər, amma buna da etibar yoxdur. Fevralın 28-də ABŞ raketlərinin ilk hədəfi qızlar məktəbi olmuşdu.
Yəni İran rəhbərliyinin ABŞ və İsrailin mərhəmətinə bel bağlayaraq, öz dinc vətəndaşlarını kütləvi şəkildə bombaların altına vermək istəməsi heç cür haqq qazandırılası taktika deyil.
thumbs_b_c_872577ddae10532610354435e5b5673f.jpg (225 KB)
Müharibələr tarixinin təcrübəsi deyir ki, döyüşən tərəflərin ikisinin (indiki halda üçünün) də özünü qalib hesab etməsi, qoşa barmaqlar V (viktory-zəfər) işarəsi göstərməsi halında o müharibə bitmiş sayılmır. Müharibələr o vaxt bitir ki, tərəflərdən biri qəti şəkildə əzilsin, məğlub və təslim olsun, qalib tərəfin şərtlərinin sözsüz və qeyd-şərtsiz yerinə yetirsin. Başqa variant müharibənin dondurulması, bir müddətdən sonra yenidən başlanacağı deməkdir.
Belə anlaşılır ki, İran tərəfi ABŞ və İsrailin qalıcı sülh üçün təklif etdiyi şərtlərin bir çoxunu sona qədər yerinə yetirməyəcək. Elə İran tərəfinin onlara qarşı irəli sürdüyü tələblərin də yerinə yetirilməsi mümkün deyil.
Demək, bölgədə daha bir eskalasiya olacaq. Heç-heçə bitən müharibələr az-az olur. Hərçənd İran tarixində belə savaşlar olub - 1980-1988-ci illər arasında baş vermiş İran-İraq müharibəsi. Arada güdaza gedən milyon yarım insanı və milyardlarla dollar həcmində müharibə xərclərini heç saysaq, o müharibə heç-heçə bitmişdi.

Можно ли считать окончательно завершённой 40-дневную войну между США-Израильским тандеме и Ираном?
Если сослаться на заявления премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, то нет, Израиль не пойдет на мир с Ираном, а при необходимости вновь нападёт.
Из состава обновлённого руководства Ирана также понятно, что официальный Тегеран продолжит антиизраильскую позицию и даже усилит её.
Из иногда обдуманных, иногда импульсивных решений руководства США видно, что эта страна не установит с Ираном долгосрочное перемирие, пока не достигнет своей настоящей цели.
Одним словом, процесс между воюющими сторонами по сути и названию представляет собой переговоры о прекращении огня и направлен на снижение напряжённости, достигшей пика.
События вокруг Ормузского пролива в арабско-персидском заливе негативно влияли на мировую экономику, цены на нефть и газ стремительно росли, поэтому США взяли паузу в войне.
В настоящее время Трамп рассчитывает, что серьёзно подавленный и избитый Иран залечит свои раны, придёт к разуму и постепенно, не слишком заметно для населения страны, выполнит требования Вашингтона.
Во главе этих требований стоит отказ Ирана от ядерной программы, точнее, от намерения получить ядерное оружие, а также сдача обогащённого урана. Есть и другие требования: чтобы Иран не создавал военной угрозы странам региона, не вмешивался во внутренние дела других государств, не финансировал терроризм и т.д.
Со своей стороны иранское руководство заключение временного соглашения о прекращении огня и паузы в войне воспринимает как парад победы и ведёт масштабную пропаганду внутри страны о том, что война выиграна.
В этом нет ничего нового. Как велась пропаганда после 12-дневной ракетной войны в июне прошлого года, так и обновлённая власть ведёт сегодня ту же работу.
Но есть и один нюанс. Руководство Ирана, надеясь, что война не возобновится, одновременно готовится к её третьей волне, считая возможным, что будет ещё один день, подобный 12 июня или 28 февраля.
Президент США Дональд Трамп заявил, что если Иран не выполнит взятые обязательства для того, чтобы соглашение о перемирии стало постоянным, стратегические объекты Ирана, сохранившиеся в целости — мосты и электростанции — будут уничтожены.
Записанные в эти дни в Иране видеокадры показывают, что руководство страны серьёзно готовится к такому варианту. Для этого детей и женщин мобилизуют и планируют использовать их как живой щит вахтовым методом возле мостов и электростанций, рассматривается возможность их "жертвования во имя идей революции".
Считается, что руководство США и Израиля, опасаясь ответственности за массовую гибель гражданских лиц — детей и женщин, а также международного осуждения, не станет бомбить стратегические объекты.
Но возможно ли сдержать Израиль шантажом о "ответственности за массовую гибель гражданских лиц"? Нет. Два месяца назад израильские официальные лица признали, что из более чем 40 тысяч погибших при бомбардировке Газы лишь 25 процентов были воинами. Это означало, что 75 процентов погибших — гражданские лица.
Действительно, администрация США может колебаться перед перспективой "массового уничтожения гражданских лиц", но и на это нельзя полагаться. Первой целью американских ракет 28 февраля была школа для девочек.
То есть упование иранского руководства на милосердие США и Израиля и намерение массово подвергать своих мирных граждан бомбардировкам — совершенно недопустимая тактика.
thumbs_b_c_872577ddae10532610354435e5b5673f.jpg (225 KB)
Опыт истории войн говорит, что если обе (в данном случае три) воюющие стороны считают себя победителями и показывают знак V (victory — победа) двумя пальцами, то эту войну нельзя считать завершённой. Войны заканчиваются тогда, когда одна сторона окончательно разгромлена, побеждена и сдается, и её требования безоговорочно и без оговорок выполняются победившей стороной. Иной вариант означает лишь "заморозку" войны с последующим её возобновлением.
Похоже, что Иран вряд ли выполнит многое из требований, которые США и Израиль выставляют для долгосрочного мира, так же, как невозможно выполнение и требований, выдвинутых ими на Иран.
То есть в регионе произойдет очередная эскалация. Очень редко случается, что войны действительно завершаются окончательно. Хотя в истории Ирана были такие войны — война Иран–Ирак в 1980–1988 годах. Если не считать миллион с лишним погибших и военные затраты в миллиарды долларов, та война вовсе не была окончательно завершена.