Tayvan liderinin səfəri Çini qəzəbləndirdi -
Tayvan Prezidenti Lai Çinq-te Esvatiniyə (Afrikanın cənubunda yerləşən kiçik dövlət) gözlənilməz səfər edərək ölkəsinin beynəlxalq əlaqələr qurmaq haqqını müdafiə edib.
Medianews.az xəbər verir ki, Çin isə səfərə sərt reaksiya verərək Tayvan liderini təhqiredici ifadələrlə hədəf alıb.
Lai, Esvatini Kralı III Msvati ilə görüşdə Tayvanın suveren olduğunu vurğulayıb: “23 milyon insanın dünya ilə əlaqə qurmaq haqqı var və bunu heç kim əngəlləyə bilməz”.
Səfərin əvvəlcədən açıqlanmadığı bildirilib. Tayvan tərəfi bunu mümkün xarici müdaxilələrin qarşısını almaq məqsədilə etdiyini qeyd edib. Daha əvvəl Çin təzyiqi səbəbindən bəzi ölkələrin Tayvan liderinin uçuşuna icazə vermədiyi açıqlanmışdı.
Pekin isə Tayvanı öz ərazisi saydığını təkrarlayaraq digər ölkələri rəsmi əlaqələrdən çəkinməyə çağırıb. Tayvan rəsmiləri Çin açıqlamalarını “təhqiredici və əsassız” adlandırıb.
Qeyd edək ki, Tayvana təzyiqlər ABŞ və Avropa ölkələrinin də tənqidinə səbəb olmuşdu. Esvatini isə Tayvanla rəsmi diplomatik münasibətləri saxlayan azsaylı ölkələrdən biridir.

The visit of the Taiwan leader angered China -
Taiwan President Lai Ching-te made an unexpected visit to Eswatini (a small country located in southern Africa) and defended his country's right to establish international relations.
Medianews.az reports that, China reacted harshly to the visit, targeting the Taiwanese leader with insulting remarks.
Lai emphasized Taiwan's sovereignty in a meeting with King Mswati III of Eswatini: “23 million people have the right to connect with the world, and no one can prevent this.”
It was reported that the visit was not announced in advance. The Taiwanese side stated that this was done to prevent possible foreign interventions. It was previously revealed that some countries refused to allow the Taiwanese leader's flight due to pressure from China.
Beijing reiterated that it considers Taiwan its territory and called on other countries to refrain from official relations. Taiwanese officials described China's statements as "insulting and unfounded."
It should be noted that pressure on Taiwan had also been criticized by the United States and European countries. Eswatini is one of the few countries that maintain official diplomatic relations with Taiwan.