Tayvan liderinin səfəri Çini qəzəbləndirdi -
Tayvan Prezidenti Lai Çinq-te Esvatiniyə (Afrikanın cənubunda yerləşən kiçik dövlət) gözlənilməz səfər edərək ölkəsinin beynəlxalq əlaqələr qurmaq haqqını müdafiə edib.
Medianews.az xəbər verir ki, Çin isə səfərə sərt reaksiya verərək Tayvan liderini təhqiredici ifadələrlə hədəf alıb.
Lai, Esvatini Kralı III Msvati ilə görüşdə Tayvanın suveren olduğunu vurğulayıb: “23 milyon insanın dünya ilə əlaqə qurmaq haqqı var və bunu heç kim əngəlləyə bilməz”.
Səfərin əvvəlcədən açıqlanmadığı bildirilib. Tayvan tərəfi bunu mümkün xarici müdaxilələrin qarşısını almaq məqsədilə etdiyini qeyd edib. Daha əvvəl Çin təzyiqi səbəbindən bəzi ölkələrin Tayvan liderinin uçuşuna icazə vermədiyi açıqlanmışdı.
Pekin isə Tayvanı öz ərazisi saydığını təkrarlayaraq digər ölkələri rəsmi əlaqələrdən çəkinməyə çağırıb. Tayvan rəsmiləri Çin açıqlamalarını “təhqiredici və əsassız” adlandırıb.
Qeyd edək ki, Tayvana təzyiqlər ABŞ və Avropa ölkələrinin də tənqidinə səbəb olmuşdu. Esvatini isə Tayvanla rəsmi diplomatik münasibətləri saxlayan azsaylı ölkələrdən biridir.

Визит лидера Тайваня вызвал гнев Китая -
Президент Тайваня Лай Чин-тэ совершил неожиданную поездку в Эсватини (небольшое государство на юге Африки), защитив право своей страны на установление международных связей.
По сообщению Medianews.az, Китай отреагировал на поездку жестко, подвергнув лидера Тайваня оскорбительным выражениям.
Лай в ходе встречи с королём Эсватини Мсвати III подчеркнул суверенитет Тайваня: «23 миллиона человек имеют право устанавливать связи с миром, и никто не может это запретить».
Сообщается, что поездка не была предварительно объявлена. Тайвань заявил, что это было сделано с целью предотвратить возможное вмешательство извне. Ранее было сообщено, что из-за давления Китая некоторые страны не разрешили перелёт лидера Тайваня.
Пекин же повторил, что считает Тайвань своей территорией, призвав другие страны воздержаться от официальных связей. Официальные лица Тайваня назвали заявления Китая «оскорбительными и безосновательными».
Отметим, что давление на Тайвань вызвало критику со стороны США и европейских стран. Эсватини же является одной из немногих стран, поддерживающих официальные дипломатические отношения с Тайванем.