Təbiətin gizli filtri:
Alimlər müəyyən ediblər ki, duman sadəcə su damcılarından ibarət deyil, həm də milyonlarla bakteriyanın yaşadığı xüsusi bir mühitdir.
Medianews.az xəbər verir ki, araşdırmaya görə, bəzi bakteriyalar havadakı zərərli maddələri udaraq atmosferin təmizlənməsinə kömək edir.
Arizona Dövlət Universitetinin tədqiqatçıları bildiriblər ki, bir damcı duman suyunda təxminən 10 milyon bakteriya ola bilər.
Alimlər qeyd edirlər ki, bakteriyalar çirkli maddələri sadəcə udmur, həm də öz yaşayış mühitlərini qorumaq üçün onları zərərsizləşdirirlər. Bu proses nəticədə insanlar üçün də havanın keyfiyyətini yaxşılaşdırır.
Tədqiqatçılar eyni zamanda xəbərdarlıq ediblər ki, dumandan toplanan su steril hesab edilməməlidir. Onların fikrincə, belə su istifadə olunmazdan əvvəl mütləq yoxlanmalı və təmizlənməlidir.

Скрытый фильтр природы:
Учёные установили, что туман состоит не только из водяных капель, но и является особой средой, в которой обитают миллионы бактерий.
Medianews.az сообщает, что согласно исследованию, некоторые бактерии поглощают вредные вещества из воздуха, помогая таким образом очистке атмосферы.
Исследователи из Государственного университета Аризоны сообщили, что в одной капле туманной воды может содержаться примерно 10 миллионов бактерий.
Учёные отмечают, что бактерии не просто поглощают загрязняющие вещества, но и обезвреживают их для сохранения своей среды обитания. Этот процесс в конечном итоге улучшает качество воздуха для людей.
Исследователи также предупреждают, что воду, собранную из тумана, не следует считать стерильной. По их мнению, такую воду обязательно нужно проверять и очищать перед использованием.