Qəhvə içənlər üçün təhlükəsiz doza AÇIQLANDI
“Qəhvənin həddindən artıq qəbulu ürək-damar sistemi üçün təhlükəlidir. Gündə dörd fincandan çox qəhvə ürək xəstəlikləri riskini artırır”.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu rusiyalı onkoloq Vladimir İvaşkov deyib.
Həkim qeyd edib ki, qəhvənin tərkibində olan kafestol və kahveol adlı təbii birləşmələr qanda “pis xolesterol” səviyyəsini yüksəldə bilər. Buna görə də gündəlik qəbulun dörd fincandan çox olmaması tövsiyə edilir.
Mütəxəssis ən təhlükəsiz seçim kimi süzülmüş qəhvəni göstərib. Onun sözlərinə görə, filtr zərərli maddələrin bir hissəsini saxlayır.
Eyni zamanda, həkim qəhvəyə əlavə olunan qaymaq, tam yağlı süd və yağlı əlavələrin xolesterol səviyyəsini artırdığını vurğulayıb və yağsız və ya bitki mənşəli südün daha yaxşı seçim olduğunu bildirib.

Safe amount of coffee
"Excessive consumption of coffee is dangerous for the cardiovascular system. Drinking more than four cups a day increases the risk of heart diseases."
Medianews.az reports that this was stated by Russian oncologist Vladimir Ivashkov.
The doctor noted that natural compounds called cafestol and kahweol found in coffee can raise the level of "bad cholesterol" in the blood. Therefore, it is recommended that the daily intake not exceed four cups.
The specialist pointed out filtered coffee as the safest choice. According to him, the filter retains some harmful substances.
At the same time, the doctor emphasized that cream added to coffee, full-fat milk, and fatty additives raise cholesterol levels and said that skimmed or plant-based milk is a better choice.