Tehran təşviş içində:
Ərəb Dövlətləri Liqası (ƏDL) İranın Fars Körfəzi ölkələrinə zərbələrini nəzərə alaraq, ümumərəb hərbi kontingentinin yaradılması ideyasını araşdırır.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə təşkilatın baş katibinin müavini Husam Zaki məlumat verib.
O bildirib ki, bu təşəbbüs barədə söhbətlər yenidən Misirdə gündəmə gəlib. 2015-ci ildə Misir prezidenti Abd əl-Fəttah əs-Sisi ilk dəfə belə bir ideya irəli sürmüşdü. Zaki əlavə edib ki, ƏDL məsələni diqqətlə öyrənir və növbəti iclasda yenidən müzakirəyə çıxarmağa hazırdır.
Baş katib müavini, həmçinin vurğulayıb ki, İranın davamlı zərbələri ərəb dövlətlərini ümumi silahlı qüvvələrin yaradılmasına sövq edib:
“Hər ərəb dövləti hücuma cavab verməkdə qanuni haqqa malikdir və ƏDL bu hüququ tam dəstəkləyir”.
Qeyd edək ki, martın 15-də Misir xarici işlər naziri Bədr Əbdül Ata BƏƏ-dəki həmkarı Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan ilə görüşündə İranın Körfəz Ərəb dövlətlərinə hücumlarının "müdafiə olunmaz" olduğunu bildirib. O, həmçinin BƏƏ-dəki həmkarına "bütün ərəb ölkələri üçün kollektiv təhlükəsizlik konsepsiyasını birgə hazırlamağı" təklif edib, lakin bunun nəyi nəzərdə tutduğunu dəqiq deməyib.

The Arab League (AL) is considering the idea of creating a joint Arab military contingent in response to Iran's strikes on the Persian Gulf countries.
Medianews.az reports, citing Publika.az, that this was stated by the organization’s deputy secretary-general Husam Zaki.
He said that talks on this initiative have resurfaced again in Egypt. In 2015, Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi first proposed such an idea. Zaki added that the AL is closely studying the matter and is ready to bring it up for discussion again at the next meeting.
The deputy secretary-general also emphasized that Iran's continuous strikes have driven the Arab states towards the creation of joint armed forces:
"Every Arab state has the legal right to respond to aggression, and the AL fully supports this right."
It should be noted that on March 15, Egyptian Foreign Minister Badr Abdel Atta, during a meeting with his counterpart Abdullah bin Zayed Al Nahyan in the UAE, stated that Iran's attacks on the Gulf Arab states are "indefensible." He also proposed to his UAE counterpart to "jointly develop a collective security concept for all Arab countries," although he did not specify what exactly this meant.