Tehran təşviş içində:
Ərəb Dövlətləri Liqası (ƏDL) İranın Fars Körfəzi ölkələrinə zərbələrini nəzərə alaraq, ümumərəb hərbi kontingentinin yaradılması ideyasını araşdırır.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə təşkilatın baş katibinin müavini Husam Zaki məlumat verib.
O bildirib ki, bu təşəbbüs barədə söhbətlər yenidən Misirdə gündəmə gəlib. 2015-ci ildə Misir prezidenti Abd əl-Fəttah əs-Sisi ilk dəfə belə bir ideya irəli sürmüşdü. Zaki əlavə edib ki, ƏDL məsələni diqqətlə öyrənir və növbəti iclasda yenidən müzakirəyə çıxarmağa hazırdır.
Baş katib müavini, həmçinin vurğulayıb ki, İranın davamlı zərbələri ərəb dövlətlərini ümumi silahlı qüvvələrin yaradılmasına sövq edib:
“Hər ərəb dövləti hücuma cavab verməkdə qanuni haqqa malikdir və ƏDL bu hüququ tam dəstəkləyir”.
Qeyd edək ki, martın 15-də Misir xarici işlər naziri Bədr Əbdül Ata BƏƏ-dəki həmkarı Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan ilə görüşündə İranın Körfəz Ərəb dövlətlərinə hücumlarının "müdafiə olunmaz" olduğunu bildirib. O, həmçinin BƏƏ-dəki həmkarına "bütün ərəb ölkələri üçün kollektiv təhlükəsizlik konsepsiyasını birgə hazırlamağı" təklif edib, lakin bunun nəyi nəzərdə tutduğunu dəqiq deməyib.

Тегеран в тревоге: Арабские государства объединяются против Ирана
Лига арабских государств (ЛАГ) изучает идею создания общего арабского военного контингента в связи с ударами Ирана по странам Персидского залива.
Medianews.az, со ссылкой на Publika.az, сообщает, что об этом рассказал заместитель генерального секретаря организации Хусам Заки.
Он заявил, что обсуждения этой инициативы вновь вышли на повестку в Египте. В 2015 году президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси впервые выдвинул такую идею. Заки добавил, что ЛАГ внимательно изучает вопрос и готова вновь вынести его на обсуждение на следующем заседании.
Заместитель генерального секретаря также подчеркнул, что постоянные удары Ирана побудили арабские государства к созданию общих вооруженных сил:
«Каждое арабское государство имеет законное право отвечать на нападение, и ЛАГ полностью поддерживает это право».
Отметим, что 15 марта министр иностранных дел Египта Бадр Абдуль Ата, встретившись с коллегой из ОАЭ Абдуллой бин Заид Аль Нахьяном, заявил, что нападения Ирана на государства Персидского залива "не могут быть оправданы". Он также предложил своему коллеге из ОАЭ совместно разработать концепцию коллективной безопасности для всех арабских стран, однако не уточнил, что именно подразумевается под этим.