Tehranda gərginlik artır:
İran Milli Təhlükəsizlik Ali Şurasının katibi Əli Laricaninin İsrail hücumunda həlak olmasından sonra ölkədə idarəetmə böhranı yarandığı iddia edilir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə haberler.com məlumat yayıb.
Məlumatlara görə, prezident Məsud Pezeşkianın ABŞ ilə danışıqlara başlama çağırışı hakimiyyət daxilində ciddi fikir ayrılığına səbəb olub. İnqilab Keşikçiləri Korpusu bu təşəbbüsə kəskin qarşı çıxır. Eyni zamanda Müctəba Xamenei adına yayılan açıqlamaların da mübahisə doğurduğu bildirilir.
İddialara əsasən, Pezeşkian vəziyyətin gərginləşməsi fonunda istefa ehtimalını da nəzərdən keçirir.
Laricani son dövrdə İranın güc balansında önəmli fiqurlardan biri sayılırdı. Onun öldürülməsi ölkə rəhbərliyinin yüksək səviyyəsinə yönəlmiş hücumların davamı kimi qiymətləndirilir.
Rəsmi açıqlamaya görə, hücum zamanı Laricani ilə yanaşı oğlu, köməkçisi və mühafizəçiləri də həyatını itirib. Prezident Pezeşkian hadisəni sərt ifadələrlə pisləyib.
Qeyd edək ki, bölgədə davam edən qarşıdurma fonunda İran daxilində siyasi gərginliyin artdığı bildirilir.

Tension is rising in Tehran:
It is claimed that a governance crisis has arisen in the country after Ali Larijani, the Secretary of the Supreme National Security Council of Iran, was killed in an Israeli attack.
Medianews.az reports that the information was published by haberler.com.
According to the information, President Masoud Pezeshkian's call to start negotiations with the United States has caused serious disagreements within the government. The Revolutionary Guard Corps strongly opposes this initiative. At the same time, it is reported that statements attributed to Mojtaba Khamenei also sparked controversy.
According to claims, Pezeshkian is also considering the possibility of resignation amid the escalating situation.
Larijani was considered one of the important figures in Iran's power balance recently. His assassination is evaluated as a continuation of attacks targeting the country’s high-level leadership.
According to the official statement, during the attack, alongside Larijani, his son, aide, and bodyguards also lost their lives. President Pezeshkian condemned the incident in harsh terms.
It should be noted that political tensions within Iran are reported to be increasing amid the ongoing conflict in the region.