Terror fəaliyyəti ilə bağlı yeni
Terror təşkilatı yaratma, yaxud həmin təşkilata və ya onun struktur bölməsinə rəhbərlik etmə 10 ildən 14 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan, Cinayət Məcəlləsinə təklif olunan yeni - 214-4-cü maddədə əksini tapıb.
Terror təşkilatına üzv olma və ya onun fəaliyyətində iştirak isə 7 ildən 12 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır. Maddənin Qeyd hissəsində nəzərdə tutulur ki, terror təşkilatına üzv olan və ya onun fəaliyyətində iştirak edən şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla cinayət əməllərinin qarşısının alınmasına, terror təşkilatını yaratmış, ona rəhbərlik etmiş, fəaliyyətində iştirak etmiş və ya onu maliyyələşdirmiş şəxslərin aşkar edilməsinə yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.
Bundan başqa, Cinayət Məcəlləsinin terrorçuluğu maliyyələşdirmə (214-1) və terrorçuluğa açıq çağırışlar (214-2) maddələrində, həmçinin “Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında” Qanunun 1-ci maddəsində texniki dəyişikliklər nəzərdə tutulub.
Qanun layihəsinə əsasən, Cinayət Məcəlləsinin 282-ci maddəsi yeni redaksiyada verilir. Belə ki, 282.1-ci maddəyə elmi-texniki potensialı zəiflətmək məqsədi, habelə kritik informasiya infrastrukturu, enerji, nəqliyyat və telekommunikasiya şəbəkələrinin normal fəaliyyətinin pozulması kimi yeni obyektlər əlavə edilir. Həmçinin, təxribatın törədilmə üsullarına əməli süni intellekt texnologiyalarından və xüsusi proqram təminatlarından istifadə halları da daxil edilir. Layihəyə əsasən, 282.2-ci maddədə bir sıra yeni ağırlaşdırıcı hallar nəzərdə tutulur. Bu ağırlaşdırıcı hallara təxribatın cinayətkar birlik tərəfindən törədilməsi, fövqəladə və ya hərbi vəziyyət, sosial xarakterli fövqəladə mühit rejimi, habelə kütləvi iğtişaşlar zamanı törədilməsi, şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə törədilməsi, ehtiyatsızlıqdan insan ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olması aiddir. 282-ci maddənin Qeyd hissəyə əsasən, təxribatın hazırlanmasında iştirak etmiş şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla bu cür əməlin qarşısının alınmasına yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.

New regarding terrorist activities
Creating a terrorist organization, or leading such an organization or its structural division, shall be punished by imprisonment for a term of 10 to 14 years.
Medianews.az reports, referring to APA, that this is reflected in the newly proposed Article 214-4 of the Criminal Code, which was discussed at today’s session of the Milli Majlis.
Membership in a terrorist organization or participation in its activities is punished by imprisonment for a term of 7 to 12 years. The Note section of the article provides that a person who is a member of a terrorist organization or participates in its activities shall be exempt from criminal liability if they timely inform the authorities or otherwise assist in preventing the commission of criminal acts, assist in identifying individuals who established, led, participated in the activities of, or financed the terrorist organization, and no other crime component is present in their act.
Furthermore, technical amendments are envisaged in the Criminal Code articles on financing terrorism (214-1) and open calls for terrorism (214-2), as well as in Article 1 of the Law “On Combating Terrorism.”
According to the draft law, Article 282 of the Criminal Code is given in a new edition. Specifically, new objects such as weakening scientific and technical potential, as well as disruption of the normal functioning of critical information infrastructure, energy, transport, and telecommunications networks, are added to Article 282.1. Also, cases of using operational artificial intelligence technologies and special software in methods of sabotage are included. According to the draft, a number of new aggravating circumstances are envisaged in Article 282.2. These aggravating circumstances include sabotage committed by a criminal group, during a state of emergency or martial law, social emergency regime, or mass riots, committed by a person abusing their official position, or causing death or other severe consequences by negligence. According to the Note to Article 282, a person who participated in the preparation of sabotage shall be exempt from criminal liability if they timely inform the authorities or otherwise assist in preventing such acts, and no other crime component is present in their act.