Terror fəaliyyəti ilə bağlı yeni
Terror təşkilatı yaratma, yaxud həmin təşkilata və ya onun struktur bölməsinə rəhbərlik etmə 10 ildən 14 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan, Cinayət Məcəlləsinə təklif olunan yeni - 214-4-cü maddədə əksini tapıb.
Terror təşkilatına üzv olma və ya onun fəaliyyətində iştirak isə 7 ildən 12 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır. Maddənin Qeyd hissəsində nəzərdə tutulur ki, terror təşkilatına üzv olan və ya onun fəaliyyətində iştirak edən şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla cinayət əməllərinin qarşısının alınmasına, terror təşkilatını yaratmış, ona rəhbərlik etmiş, fəaliyyətində iştirak etmiş və ya onu maliyyələşdirmiş şəxslərin aşkar edilməsinə yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.
Bundan başqa, Cinayət Məcəlləsinin terrorçuluğu maliyyələşdirmə (214-1) və terrorçuluğa açıq çağırışlar (214-2) maddələrində, həmçinin “Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında” Qanunun 1-ci maddəsində texniki dəyişikliklər nəzərdə tutulub.
Qanun layihəsinə əsasən, Cinayət Məcəlləsinin 282-ci maddəsi yeni redaksiyada verilir. Belə ki, 282.1-ci maddəyə elmi-texniki potensialı zəiflətmək məqsədi, habelə kritik informasiya infrastrukturu, enerji, nəqliyyat və telekommunikasiya şəbəkələrinin normal fəaliyyətinin pozulması kimi yeni obyektlər əlavə edilir. Həmçinin, təxribatın törədilmə üsullarına əməli süni intellekt texnologiyalarından və xüsusi proqram təminatlarından istifadə halları da daxil edilir. Layihəyə əsasən, 282.2-ci maddədə bir sıra yeni ağırlaşdırıcı hallar nəzərdə tutulur. Bu ağırlaşdırıcı hallara təxribatın cinayətkar birlik tərəfindən törədilməsi, fövqəladə və ya hərbi vəziyyət, sosial xarakterli fövqəladə mühit rejimi, habelə kütləvi iğtişaşlar zamanı törədilməsi, şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə törədilməsi, ehtiyatsızlıqdan insan ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olması aiddir. 282-ci maddənin Qeyd hissəyə əsasən, təxribatın hazırlanmasında iştirak etmiş şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla bu cür əməlin qarşısının alınmasına yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.

Новая информация, связанная с террористической деятельностью
Создание террористической организации или руководство данной организацией либо её структурным подразделением будет караться лишением свободы на срок от 10 до 14 лет.
Medianews.az, ссылаясь на APA, сообщает, что это отражено в новой статье 214-4, предлагаемой в Уголовный кодекс и обсуждавшейся на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Членство в террористической организации или участие в её деятельности карается лишением свободы на срок от 7 до 12 лет. В примечании к статье предусмотрено, что лицо, являющееся членом террористической организации или участвующее в её деятельности, освобождается от уголовной ответственности, если своевременно информирует органы власти или иным способом способствует предотвращению преступлений, раскрытию лиц, создавших, руководивших, участвовавших в деятельности или финансировавших террористическую организацию, и в действиях которого отсутствует состав другого преступления.
Кроме того, в статьях 214-1 (финансирование терроризма) и 214-2 (публичные призывы к терроризму) Уголовного кодекса, а также в статье 1 Закона «О борьбе с терроризмом» предусмотрены технические изменения.
Согласно законопроекту, статья 282 Уголовного кодекса представлена в новой редакции. Так, в статье 282.1 добавляются новые объекты, такие как ослабление научно-технического потенциала, а также нарушение нормального функционирования критической информационной инфраструктуры, энергетики, транспорта и телекоммуникационных сетей. Кроме того, в методы совершения диверсий включается использование технологий искусственного интеллекта и специального программного обеспечения. Согласно проекту, в статье 282.2 предусмотрены новые отягчающие обстоятельства. К таким обстоятельствам относятся совершение диверсии преступным сообществом, во время чрезвычайного или военного положения, социально значимого чрезвычайного режима, а также массовых беспорядков, использование служебного положения при совершении деяния, а также причинение по неосторожности смерти человека или других тяжких последствий. В примечании к статье 282 указано, что лицо, участвовавшее в подготовке диверсии и своевременно информировавшее органы власти или иным способом способствовавшее предотвращению такого деяния, освобождается от уголовной ответственности, при отсутствии в его действиях состава другого преступления.