Torpağı olub, istifadə etməyənlərin
Bu fikirləri Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Hüquq və İcra intizamı şöbəsinin müdiri Yasər Abdullayev Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin bugünkü iclasında "Yaşıllıqların mühafizəsi haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişikliklərin müzakirəsi zamanı deyib.
O bildirib ki, hazırda sözügedən istiqamətdə qanun layihəsi üzərində işlənilir:
"Bundan başqa, bizim bir qanun layihəmiz var idi, təəssüf ki, parlamentə qədər çatdıra bilmədik. Qanun layihəsi çərçivəsində bu məsələni altproqram kimi nəzərdə tutmuşduq. Türkiyədə istifadə olunan mexanizm var ki, əgər torpaq mülkiyyətçisi iki il müddətində onu istifadə etmirsə, dövlət həmin torpağı, məsələn Yasərin adından Arifə icarəyə verir, icarə haqqını isə Yasərin bank hesabına köçürür. Bununla da torpaqların istifadəsini məcburi edir. Həmçinin istifadəsiz torpağa görə də vergiləri dəfələrlə artırır.
Bu gün bizdə bələdiyyə vergisidir. Lakin tətbiq mexanizmi, görünən odur ki, istənilən səviyyədə deyil. Bu səbəbdən istifadəsiz torpaqlarımız çoxdur. Düzdür, başqa səbəbləri də var. Azərbaycanda 75-76 faiz torpaq sahələri 3 hektardan aşağıdır. Bu torpaqlarda isə təsərrüfat iqtisadi cəhətdən səmərəli deyil. Bu, sizin üçün əlavə gəlir sahəsi ola bilər. Yəni müəllimsən, ikinci iş yeri kimi bu torpaqları əkib, pul qazana bilərsən. Taxılçılıqda iqtisadi cəhətdən səmərəlilik 24 hektardır. Bağçılıq, bostançılıq 3-5 hektardır. Kənd yerlərində torpaqlar var ki, urbanizasiya prosesinə görə də torpaqlar istifadə olunmur. Gələcək üçün bununla bağlı fikirlərimiz var"./oxu.az

"The Ministry of Agriculture will present a project on unused lands."
These remarks were made by Yaser Abdullayev, Head of the Legal and Executive Discipline Department of the Ministry of Agriculture, during today's meeting of the Natural Resources, Energy, and Ecology Committee of the Milli Majlis while discussing the proposed amendments to the "Law on the Protection of Green Spaces."
He stated that a draft law on this issue is currently being worked on:
"Besides, we had a draft law, unfortunately, we could not bring it to the parliament. Within the draft law, we envisaged this issue as a subprogram. There is a mechanism used in Turkey that if a landowner does not use their land for two years, the state leases that land, for example, from Yaser to Arif, and the lease payment is transferred to Yaser’s bank account. This enforces the use of the lands. At the same time, taxes on unused land are increased several times.
Today, we have municipal taxes. However, the application mechanism, it seems, is not at the desired level. Therefore, we have a lot of unused land. True, there are other reasons as well. About 75-76 percent of land plots in Azerbaijan are less than 3 hectares. Farming on these lands is not economically efficient. This could be an additional source of income for you. For instance, if you are a teacher, you can cultivate these lands as a second job and earn money. Economic efficiency in grain growing requires 24 hectares. For gardening and vegetable growing, it is 3-5 hectares. In rural areas, some lands are not used due to the urbanization process. We have ideas regarding this for the future." /oxu.az