Torpaq yemək istəyi nəyin
Zəiflik, yorğunluq, saç tökülməsi, kövrək dırnaqlar və udma çətinliyi dəmir çatışmazlığının əsas əlamətləri ola bilər.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, bəzən dəmir çatışmazlığı daha fərqli simptomlarla da özünü göstərə bilir. Unutqanlıq, diqqəti cəmləməkdə çətinlik və hətta torpaq, buz və ya yuyucu vasitə kimi maddələri yemək istəyi də bu problemin göstəricisi ola bilər.
Mütəxəssis qeyd edib ki, dəmir çatışmazlığı xüsusilə hamilə qadınlarda, güclü menstrual qanaxması olanlarda, az qırmızı ət yeyənlərdə və vegetarian-vegan pəhrizi saxlayanlarda daha çox müşahidə olunur. Bəzi hallarda isə mədə və bağırsaq xəstəlikləri də buna səbəb ola bilər.
Kılıç vurğulayıb ki, erkən diaqnoz qoyulduqda dəmir çatışmazlığının müalicəsi adətən sadədir və dəmir əlavələri ilə qısa müddətdə yaxşılaşma əldə etmək mümkündür.

What is the craving for eating soil?
Weakness, fatigue, hair loss, brittle nails, and difficulty swallowing can be primary signs of iron deficiency.
Medianews.az reports, citing Milli.Az, that according to its words, sometimes iron deficiency can manifest itself with different symptoms. Forgetfulness, difficulty concentrating, and even the desire to eat substances such as soil, ice, or detergent can also be indicators of this problem.
The specialist noted that iron deficiency is especially observed more frequently in pregnant women, those with heavy menstrual bleeding, those who eat little red meat, and those following a vegetarian-vegan diet. In some cases, stomach and intestinal diseases may also cause this.
Kılıç emphasized that if diagnosed early, iron deficiency treatment is usually simple, and improvement can be achieved in a short time with iron supplements.