Torpaq yemək istəyi nəyin
Zəiflik, yorğunluq, saç tökülməsi, kövrək dırnaqlar və udma çətinliyi dəmir çatışmazlığının əsas əlamətləri ola bilər.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, bəzən dəmir çatışmazlığı daha fərqli simptomlarla da özünü göstərə bilir. Unutqanlıq, diqqəti cəmləməkdə çətinlik və hətta torpaq, buz və ya yuyucu vasitə kimi maddələri yemək istəyi də bu problemin göstəricisi ola bilər.
Mütəxəssis qeyd edib ki, dəmir çatışmazlığı xüsusilə hamilə qadınlarda, güclü menstrual qanaxması olanlarda, az qırmızı ət yeyənlərdə və vegetarian-vegan pəhrizi saxlayanlarda daha çox müşahidə olunur. Bəzi hallarda isə mədə və bağırsaq xəstəlikləri də buna səbəb ola bilər.
Kılıç vurğulayıb ki, erkən diaqnoz qoyulduqda dəmir çatışmazlığının müalicəsi adətən sadədir və dəmir əlavələri ilə qısa müddətdə yaxşılaşma əldə etmək mümkündür.

Желание есть землю — что это?
Слабость, усталость, выпадение волос, ломкие ногти и затруднённое глотание могут быть основными признаками дефицита железа.
Medianews.az со ссылкой на Milli.Az сообщает, что, по его словам, иногда дефицит железа может проявляться и другими симптомами. Забвение, трудности с концентрацией внимания, а также желание есть такие вещества, как земля, лёд или моющие средства, также могут быть признаками этой проблемы.
Специалист отметил, что дефицит железа чаще встречается у беременных женщин, у тех, кто страдает от сильных менструальных кровотечений, у людей, которые едят мало красного мяса, а также у придерживающихся вегетарианской и веганской диеты. В некоторых случаях это может быть вызвано заболеваниями желудка и кишечника.
Кылыч подчеркнул, что при ранней диагностике лечение дефицита железа обычно простое, и возможно улучшение в короткие сроки при приёме добавок железа.