Tramp İranın bu strateji adasını ələ keçirmək istəyir
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranın xam neft ixracatının təxminən 90 faizinin həyata keçirildiyi Fars körfəzindəki strateji Xarq adasını ələ keçirməyi planlaşdırır.
Bunu “Axios” öz mənbələrinə istinadən yazıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, yazıda deyilir ki, adaya nəzarət İran iqtisadiyyatına ciddi təzyiq göstərə və enerji ixracatını kəskin poza bilər.
Xarq adası qlobal neft ticarətində İranın ən vacib ixrac mərkəzlərindən biridir. ABŞ-İsrail və İran arasında artan münaqişə fonunda Tramp administrasiyasının adaya qarşı potensial hərbi əməliyyatı regionda güc balansını dəyişdirə biləcək addım kimi qiymətləndirilir.
Qeyd edilir ki, Xarq adasının itirilməsi İranın neft gəlirlərinə ağır zərbə vuracaq və eyni zamanda, qlobal neft bazarında da risk yaradacaq. Əksər İran neft tankerləri yükünü bu terminaldan götürdüyü üçün hər hansı hərbi əməliyyat həm ölkənin enerji ixracatına, həm də beynəlxalq bazara birbaşa təsir göstərə bilər.
Diplomatik dairələr və enerji bazarları ABŞ-nin bu planını diqqətlə izləyir, ekspertlər isə belə bir addımın müharibəni erkən bitirmək potensialına malik olduğunu qeyd edirlər./“Qafqazinfo”

US President Donald Trump plans to seize the strategic Kharg Island in the Persian Gulf, where approximately 90 percent of Iran's crude oil exports are carried out.
This was reported by "Axios" citing its own sources.
According to Medianews.az, the article states that control over the island could exert serious pressure on Iran's economy and severely disrupt energy exports.
Kharg Island is one of Iran's most important export centers in global oil trade. In the context of increasing conflict between the US-Israel and Iran, the Trump administration's potential military operation against the island is seen as a step that could alter the balance of power in the region.
It is noted that losing Kharg Island would deal a heavy blow to Iran's oil revenues and also create risks in the global oil market. Since most Iranian oil tankers load their cargo from this terminal, any military operation could directly affect both the country's energy exports and the international market.
Diplomatic circles and energy markets are closely monitoring the US plan, and experts note that such a step has the potential to end the war early./"Qafqazinfo"