Tramp Kim Çen Inla görüşmək istəyir
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, bu məlumatı Cənubi Koreyanın Baş naziri Kim Min Suk açıqlayıb. Yonhap agentliyinə danışan baş nazir Trampla Kim Çen In arasında görüş təşkil etmək niyyətində olduğunu deyib: "Bunu açıqlamaq çətindir, amma Prezident Tramp Kim Çen Inla görüşməkdə çox maraqlı idi və mənim konkret şəkildə həyata keçirmək istədiyim bir fikrim var. Tramp köməkçilərinə daha bir neçə məqamı aydınlaşdırmağı tapşırıb".
Baş nazir hesab edir ki, ABŞ və Şimali Koreya liderləri görüşsələr, Koreya yarımadasında nizamlanmanı müzakirə edəcəklər.
Qeyd edək ki, Trampın birinci prezidentliyi dövründə - 2018-ci ilin iyun ayında Sinqapurda ilk ABŞ-Şimali Koreya sammiti keçirilib və nəticədə birgə sənəd qəbul edilib. Daha sonra Pxenyan Vaşinqtondan təhlükəsizlik zəmanətləri müqabilində nüvəsizləşdirmə öhdəliyi götürüb. İkinci sammit 2019-cu ilin fevral ayında Hanoyda keçirilib. Tramp və Şimali Koreya lideri Kim Çen In təkbətək görüşlər də daxil olmaqla bir neçə görüşdən sonra razılığa gələ bilmədilər və birgə sənəd imzalamadılar. Tramp və Kim Çen In arasında son görüş 30 iyun 2019-cu ildə Şimali Koreya ilə Koreya Respublikası arasındakı sərhəddəki silahsızlaşdırılmış zonada baş tutub.

Trump with Kim Jong Un
US President Donald Trump has shown interest in the possibility of holding talks with North Korean leader Kim Jong Un.
Medianews.az, referring to Musavat.com, reports that this information was disclosed by South Korea’s Prime Minister Kim Min Suk. Speaking to the Yonhap agency, the prime minister said he intended to arrange a meeting between Trump and Kim Jong Un: "It is difficult to disclose this, but President Trump was very interested in meeting Kim Jong Un and I have a specific idea that I want to implement. Trump has instructed his aides to clarify several more points."
The prime minister believes that if the leaders of the US and North Korea meet, they will discuss resolving issues on the Korean Peninsula.
It should be noted that during Trump’s first presidency – in June 2018 – the first US-North Korea summit was held in Singapore, resulting in the adoption of a joint document. Afterwards, Pyongyang made a commitment to denuclearization in exchange for security guarantees from Washington. The second summit was held in Hanoi in February 2019. After several meetings, including one-on-one talks, Trump and North Korean leader Kim Jong Un could not reach an agreement and did not sign a joint document. The last meeting between Trump and Kim Jong Un took place on June 30, 2019, in the demilitarized zone on the border between North Korea and the Republic of Korea.