Tramp Kim Çen Inla görüşmək istəyir
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, bu məlumatı Cənubi Koreyanın Baş naziri Kim Min Suk açıqlayıb. Yonhap agentliyinə danışan baş nazir Trampla Kim Çen In arasında görüş təşkil etmək niyyətində olduğunu deyib: "Bunu açıqlamaq çətindir, amma Prezident Tramp Kim Çen Inla görüşməkdə çox maraqlı idi və mənim konkret şəkildə həyata keçirmək istədiyim bir fikrim var. Tramp köməkçilərinə daha bir neçə məqamı aydınlaşdırmağı tapşırıb".
Baş nazir hesab edir ki, ABŞ və Şimali Koreya liderləri görüşsələr, Koreya yarımadasında nizamlanmanı müzakirə edəcəklər.
Qeyd edək ki, Trampın birinci prezidentliyi dövründə - 2018-ci ilin iyun ayında Sinqapurda ilk ABŞ-Şimali Koreya sammiti keçirilib və nəticədə birgə sənəd qəbul edilib. Daha sonra Pxenyan Vaşinqtondan təhlükəsizlik zəmanətləri müqabilində nüvəsizləşdirmə öhdəliyi götürüb. İkinci sammit 2019-cu ilin fevral ayında Hanoyda keçirilib. Tramp və Şimali Koreya lideri Kim Çen In təkbətək görüşlər də daxil olmaqla bir neçə görüşdən sonra razılığa gələ bilmədilər və birgə sənəd imzalamadılar. Tramp və Kim Çen In arasında son görüş 30 iyun 2019-cu ildə Şimali Koreya ilə Koreya Respublikası arasındakı sərhəddəki silahsızlaşdırılmış zonada baş tutub.

Президент США Дональд Трамп проявил интерес к возможности проведения переговоров с лидером Северной Кореи Ким Чен Ыном.
По информации Medianews.az со ссылкой на Musavat.com, об этом заявил премьер-министр Южной Кореи Ким Мин Сок. В интервью агентству Yonhap премьер-министр сообщил о своем намерении организовать встречу между Трампом и Ким Чен Ыном: "Трудно это комментировать, но президент Трамп был очень заинтересован в встрече с Ким Чен Ыном, и у меня есть конкретная идея, которую я хочу реализовать. Трамп поручил своим помощникам прояснить ещё несколько моментов".
Премьер-министр считает, что если лидеры США и Северной Кореи встретятся, они обсудят урегулирование на Корейском полуострове.
Отметим, что в период первого президентства Трампа - в июне 2018 года - в Сингапуре состоялся первый саммит США и Северной Кореи, на котором был принят совместный документ. Позже Пхеньян взял на себя обязательство по денуклеаризации в обмен на гарантии безопасности от Вашингтона. Второй саммит прошёл в феврале 2019 года в Ханое. После нескольких встреч, включая личные переговоры один на один, Трамп и северокорейский лидер Ким Чен Ын не смогли достичь соглашения и не подписали совместный документ. Их последняя встреча состоялась 30 июня 2019 года в демилитаризованной зоне на границе между Северной Кореей и Республикой Корея.