Tramp niyə Yaponiyaya tərif deməyi düşünür?
ABŞ Prezidenti Donald Trampın Çinə səfərini ən azı altı həftə təxirə salması İrana qarşı müharibənin yekunlaşmaması ilə əlaqəlidir. Donald Trampın martın sonlarında, aprel ayının ilk günlərində Çinə səfər edəcəyi barədə xəbər ABŞ-ın İrana müharibəyə başlamadan öncə yayılmışdı. Görünür, Tramp və onun ətrafı düşünürdü ki, Çinə səfərə qədər İran təslim olacaq. İran zəifləsə də, müqavimətini davam etdirir. Belə vəziyyətdə Donald Tramp İranla məsələləri bitirmədən Çinə səfərin doğru olmayacağı qənaətinə gəlib.
Tramp Çinə səfərin təxirə salındığını martin 19-da Ağ Evdə Yaponiyanın baş naziri Sanae Takaiçi ilə görüş zamanı bildirib. “Çinə səfərim zamanı Yaponiyanı tərifləyəcəyəm” – deyən Tramp Pekinlə Tokio arasında gərginliyin qaldığını vurğulayıb. Tramp bunu ona görə xatırladıb ki, bu gərginliyi də yalnız o aradan qaldıra bilər.
ABŞ Prezidenti ilə Yaponiyanın baş naziri iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığı dərinləşdirəcəkləri barədə razılığa gəliblər. Sanae Takaiçi Yaponiyanın ABŞ iqtisadiyyatına 73 milyard dollar yatırım qoyacağını vəd edib. Bundan başqa Yaponiya ABŞ-dan idxal etdiyi neftin həcmini artıracaq. İki ölkənin liderinin görüşündə beynəlxalq mövzular da müzakirə edilib. Sanae Takaiçi İran məsələsində ABŞ-ı dəstəklədiyini bildirib. Yaponiyanın baş naziri Hörmüz boğazındakı mürəkkəb vəziyyətin Yaxın Şərqlə yanaşı Hind və Sakit Okean bölgəsinə də mənfi tsətirləri olduğunu söyləyib.
Donald Tramp Hörmüz boğazı məsələsində Tokiodan əməli dəstək gözlədiyini gizlətməyib. “Yaponiyanın 45 min hərbçisi var” – deyən Tramp yaponiyalı hərbçilərin Hörmüz boğazının təhlükəsizliyində iştirakını arzuladığını bildirib. Tokio üçün bu məsələdə qərar vermək çətindir. Yaponiyanın baş naziri sözdə ABŞ-ı dəstəklədiyini bildirsə də, İrana qarşı müharibədə rol almaq istəmir. Ancaq Tokionun manevr imkanları məhduddur. Tokio Trampın dəstək çağırışlarına səssiz qalarsa, ABŞ-ın Yaponiyanı hərbi sahədə dəstəyi zəifləyə bilər. Bu isə bölgədə hərbi gücünü artıran Çinin işinə yarayacaq ki, bu halda Yaponiya üçün ciddi təhlükəsizlik problemi yaranacaq. Tokio həm də ondan narahatdır ki, Donald Tramp Çinə səfəri zamanı Yaponiyanın maraqlarını arxa plana ata bilər. Çinin hərbi gəmiləri Yaponiya sahillərinə yaxın sularda hərbi təlimlərinin sayını artırıb. Çinin Tayvanı nəzarətə götürmək siyasəti də Tokionu ciddi narahat edir. Yaponiya təkbaşına Çinin artan gücü ilə bacarmayacaq. Tokionun Vaşinqtonun dəstəyinə ehtiyacı var. Belə olan halda Tokio Vaşinqtonun istəklərini nəzərə almaq məcburiyyətindədir.

US President Donald Trump's postponement of his trip to China for at least six weeks is related to the unresolved war against Iran. News that Donald Trump would visit China in late March or early April was spread before the US started the war with Iran. It seems that Trump and his entourage thought Iran would surrender before the trip to China. Although Iran has weakened, it continues its resistance. In such a situation, Donald Trump concluded that it would not be right to visit China without resolving issues with Iran.
Trump announced the postponement of the trip to China during a meeting with Japanese Prime Minister Sanae Takaichi at the White House on March 19. Saying “I will praise Japan during my trip to China,” Trump emphasized that tensions remain between Beijing and Tokyo. He reminded about this because only he can resolve this tension.
The US President and the Japanese Prime Minister agreed to deepen economic cooperation between the two countries. Sanae Takaichi promised that Japan would invest 73 billion dollars in the US economy. In addition, Japan will increase the volume of oil it imports from the US. International issues were also discussed during the meeting of the two leaders. Sanae Takaichi stated that Japan supports the US on the Iran issue. The Japanese Prime Minister said that the complicated situation in the Strait of Hormuz negatively affects not only the Middle East but also the Indian and Pacific Ocean regions.
Donald Trump did not hide his expectation for operational support from Tokyo regarding the Strait of Hormuz issue. Saying “Japan has 45,000 troops,” Trump expressed his wish for Japanese troops to participate in ensuring the safety of the Strait of Hormuz. It is difficult for Tokyo to make a decision on this issue. Although the Japanese Prime Minister says she supports the US in words, she does not want to play a role in a war against Iran. However, Tokyo's maneuvering options are limited. If Tokyo remains silent to Trump's calls for support, US military support for Japan may weaken. This would benefit China, which is increasing its military power in the region, creating a serious security problem for Japan. Tokyo is also concerned that Donald Trump might sideline Japan’s interests during his visit to China. China's military ships have increased the number of military exercises in waters near Japanese shores. China's policy of bringing Taiwan under control also deeply worries Tokyo. Japan cannot cope with China's growing power alone. Tokyo needs Washington's support. In such a case, Tokyo is forced to consider Washington's wishes.