Tramp Paşinyanı dəstəkləyən
ABŞ prezidenti Donald Tramp iyun ayında keçiriləcək parlament seçkilərində Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanı dəstəklədiyini açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Tramp Truth Social hesabında Paşinyanı "ölkəsini güclü, çiçəklənən və çox təhlükəsiz edən gözəl dost və lider" adlandırıb: "Nikol Ermənistanda və bütün Cənubi Qafqazda sülh və rifah üçün mənim vizyonumu tam bölüşür".
Tramp qeyd edib ki, ABŞ dövlət katibi Marko Rubio əvvəllər "hər iki ölkə üçün bir neçə vacib saziş üzrə irəliləyiş əldə etmək" üçün Ermənistana səfər edib. Amerika lideri əlavə edib ki, ABŞ və Ermənistan tezliklə "Beynəlxalq Sülh və Rifah üçün Tramp Marşrutu" (TRIPP) layihəsini həyata keçirməyə başlayacaqlar. Onun fikrincə, bu, "Cənubi Qafqazı dəyişdirəcək" və Amerika enerji şirkətlərinin regionun resurslarına "çıxış əldə etməsinə" kömək edəcək: "Bu baxımdan, mən Nikolun 7 iyun 2026-cı ildə yenidən seçilməsini tam və birmənalı şəkildə dəstəkləyirəm".
Qeyd edək ki, Ermənistanda parlament seçkiləri iyunun 7-də keçiriləcək. Rusiya seçkilər ərəfəsində Paşinyana qarşı bütün rıçaqlarını işə salıb.//Musavat.com

Трамп, поддерживающий Пашиняна
Президент США Дональд Трамп заявил о поддержке премьер-министра Армении Никол Пашиняна на парламентских выборах, которые пройдут в июне.
Medianews.az сообщает, что Трамп в своем аккаунте Truth Social назвал Пашиняна «прекрасным другом и лидером, который делает страну сильной, процветающей и очень безопасной»: «Никол полностью разделяет мое видение мира и процветания в Армении и во всем Южном Кавказе».
Трамп отметил, что государственный секретарь США Марко Рубио ранее посетил Армению, чтобы «добиться прогресса по нескольким важным соглашениям для обеих стран». Американский лидер добавил, что США и Армения вскоре начнут реализацию проекта «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP). По его мнению, это «изменит Южный Кавказ» и поможет американским энергетическим компаниям «получить доступ к ресурсам региона»: «В этом контексте я полностью и однозначно поддерживаю переизбрание Никола 7 июня 2026 года».
Отметим, что парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня. Россия перед выборами задействовала все рычаги против Пашиняна.//Musavat.com