Tramp Paşinyanı dəstəkləyən
ABŞ prezidenti Donald Tramp iyun ayında keçiriləcək parlament seçkilərində Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanı dəstəklədiyini açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Tramp Truth Social hesabında Paşinyanı "ölkəsini güclü, çiçəklənən və çox təhlükəsiz edən gözəl dost və lider" adlandırıb: "Nikol Ermənistanda və bütün Cənubi Qafqazda sülh və rifah üçün mənim vizyonumu tam bölüşür".
Tramp qeyd edib ki, ABŞ dövlət katibi Marko Rubio əvvəllər "hər iki ölkə üçün bir neçə vacib saziş üzrə irəliləyiş əldə etmək" üçün Ermənistana səfər edib. Amerika lideri əlavə edib ki, ABŞ və Ermənistan tezliklə "Beynəlxalq Sülh və Rifah üçün Tramp Marşrutu" (TRIPP) layihəsini həyata keçirməyə başlayacaqlar. Onun fikrincə, bu, "Cənubi Qafqazı dəyişdirəcək" və Amerika enerji şirkətlərinin regionun resurslarına "çıxış əldə etməsinə" kömək edəcək: "Bu baxımdan, mən Nikolun 7 iyun 2026-cı ildə yenidən seçilməsini tam və birmənalı şəkildə dəstəkləyirəm".
Qeyd edək ki, Ermənistanda parlament seçkiləri iyunun 7-də keçiriləcək. Rusiya seçkilər ərəfəsində Paşinyana qarşı bütün rıçaqlarını işə salıb.//Musavat.com

Trump supporting Pashinyan
US President Donald Trump has announced that he supports Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan in the parliamentary elections to be held in June.
Medianews.az reports that Trump called Pashinyan on his Truth Social account "a beautiful friend and leader who makes his country strong, flourishing, and much safer": "Nikol fully shares my vision for peace and prosperity in Armenia and throughout the South Caucasus."
Trump noted that US Secretary of State Marco Rubio previously visited Armenia "to make progress on several important agreements for both countries." The American leader added that the US and Armenia will soon begin implementing the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) project. In his opinion, this will "change the South Caucasus" and help American energy companies gain "access to the region's resources": "In this regard, I fully and unequivocally support Nikol's re-election on June 7, 2026."
It should be noted that the parliamentary elections in Armenia will be held on June 7. Russia has mobilized all its levers against Pashinyan ahead of the elections.//Musavat.com