Tramp və Netanyahu İranla bağlı yeni razılaşmaya gəlib
ABŞ prezidenti Donald Tramp və İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Ağ evdə keçirilən görüşdə Vaşinqtonun İranın Çinə neft ixracını azaltmaq istiqamətində addımlar atması barədə razılığa gəliblər.
Medianews.az bildirir ki, xəbəri “Axios” egntliyi iki amerikalı rəsmiyə istinadla yayıb.
Xəbərə görə, ABŞ və İsrail İrana qarşı maksimum təzyiq strategiyasını işə salmaq niyyətindədirlər.
“Axios”un sitat gətirdiyi yüksək vəzifəli ABŞ rəsmisi bildirib: “Biz razılaşdıq ki, İrana qarşı təzyiqi bütün gücümüzlə davam etdirək. O cümlədən İranın Çinə neft satışları məsələsində”.
Məsələ ilə bağlı Çinin Xarici İşlər Nazirliyi də mövqeyini açıqlayıb. Nazirliyin sözçüsü fevralın 15-də bəyan edib ki, beynəlxalq hüquq çərçivəsində həyata keçirilən normal dövlətlərarası əməkdaşlıq “məntiqli və qanunidir” və “hörmət olunmalı, qorunmalıdır”.
İranın neft ixracının 80 faizdən çoxunu Çin alır. Bu ticarətin azalması İran üçün neft gəlirlərinin ciddi şəkildə enməsi demək ola bilər.
Xəbərdə qeyd olunur ki, ötən həftə Vaşinqton və Tehranın diplomatları Omanın vasitəçiliyi ilə İranın nüvə proqramı ətrafında danışıqlar aparıblar. Bu danışıqlar Vaşinqtonun bölgəyə hərbi dəniz qüvvələri yerləşdirdiyi, ABŞ ordusunun isə İrana qarşı uzunmüddətli hərbi əməliyyat ehtimalına hazırlaşdığı bir vaxta təsadüf edir.

Trump and Netanyahu have reached a new agreement regarding Iran
U.S. President Donald Trump and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu agreed at a meeting held at the White House that Washington would take steps to reduce Iran's oil exports to China.
Medianews.az reports that the news was released by the "Axios" agency citing two American officials.
According to the news, the U.S. and Israel intend to implement a maximum pressure strategy against Iran.
A senior U.S. official quoted by "Axios" said: "We agreed to continue applying pressure on Iran with all our strength, including regarding Iran's oil sales to China."
Regarding the issue, China's Ministry of Foreign Affairs also announced its stance. The ministry's spokesperson stated on February 15 that normal interstate cooperation carried out within the framework of international law is "reasonable and legal" and "should be respected and protected."
More than 80 percent of Iran’s oil exports are purchased by China. A decrease in this trade could mean a significant drop in Iran’s oil revenues.
The news notes that last week, diplomats from Washington and Tehran held talks on Iran’s nuclear program through the mediation of Oman. These talks coincide with a time when Washington has deployed naval forces in the region, and the U.S. military is preparing for the possibility of long-term military operations against Iran.