Trampın məhkəmə iddiası
Florida ştatının dairə məhkəməsi ABŞ Prezidenti Donald Trampın “The Wall Street Journal” nəşrinə qarşı qaldırdığı şərəf və ləyaqətin qorunması ilə bağlı 10 milyard dollarlıq iddiasını rədd edib.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə nəşr öz saytında məlumat yayıb.
Bildirilib ki, iddia 2025-ci ilin iyulunda “The Wall Street Journal”da dərc olunan məqalə ilə bağlıdır. Belə ki, həmin məqalədə Trampın qalmaqallı amerikalı maliyyəçi Ceffri Epşteynə hədiyyə etdiyi iddia olunan açıqcadan bəhs edilib. Yazıda həmçinin Trampın açıqcanı Epşteynə göndərdiyini inkar etdiyi və nəşri məhkəmə ilə hədələdiyi də qeyd olunub.
Hakim Darrin Geylsin qəbul etdiyi məhkəmə qərarına əsasən prezidentin vəkilləri böhtan faktını sübut edə bilməyiblər. Belə ki, hakim məqalənin hazırlanması zamanı jurnalistlərin şərh üçün Trampın özünə, ABŞ Ədliyyə Departamentinə, eləcə də Federal Təhqiqatlar Bürosuna müraciət etdiklərini bildirib. Məhkəmə bunu araşdırma aparmaq cəhdi kimi qiymətləndirib.
Bununla belə, dövlət başçısı iddiasını dəqiqləşdirməklə aprelin 27-dək yenidən məhkəməyə müraciət etmək hüququna malikdir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin sentyabrında bu açıqcanın fotoşəklini ABŞ Nümayəndələr Palatasının Demokratlar Partiyasından olan deputatları dərc ediblər. Üzərində çılpaq qadın bədəninin silueti təsvir olunmuş açıqca “Ceffri” və “Donald” arasında dialoqu əks etdirir.

Окружной суд штата Флорида отклонил иск президента США Дональда Трампа к изданию “The Wall Street Journal” на 10 миллиардов долларов о защите чести и достоинства.
По информации Medianews.az со ссылкой на “Qafqazinfo”, об этом издание сообщило на своем сайте.
Указано, что иск связан со статьей, опубликованной в июле 2025 года в “The Wall Street Journal”. В этой статье говорилось об открытке, которую Трамп якобы подарил скандальному американскому финансисту Джеффри Эпштейну. Также в статье отмечалось, что Трамп отрицал отправку открытки Эпштейну и угрожал изданию судебным разбирательством.
Согласно судебному решению судьи Даррина Гейлсина, адвокаты президента не смогли доказать факт клеветы. Судья отметил, что во время подготовки статьи журналисты обращались за комментариями к самому Трампу, Министерству юстиции США, а также в Федеральное бюро расследований. Суд расценил это как попытку проведения расследования.
Тем не менее, глава государства имеет право уточнить свой иск и подать его повторно в суд до 27 апреля.
Стоит отметить, что в сентябре 2025 года фотографию этой открытки опубликовали депутаты Палаты представителей США от Демократической партии. На открытке с силуэтом обнажённого женского тела отражён диалог между “Джеффри” и “Дональдом”.