Trampın Putin haqqında dedikləri acı gülüş doğurur
Beynəlxalq hüquqa, bəşəri dəyərlərə etinasızlıq davam etdikcə siyasi münasibətlər tragikomik vəziyyətə düşür. Florida ştatında Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə ABŞ Prezidenti Donald Tramp arasında keçirilən görüşü ekspertlər çox diqqətlə izləyirdi. Həmin müzakirələrdən sonra Trampın Rusiya Prezidenti haqqında “Vladimir Putin Ukraynanın uğurunu istəyir, bunun üçün çox şey edir” deməsi acı gülüş doğurur. Dünyanın bir nömrəli güc mərkəzinə, ABŞ-a rəhbərlik edən cənab Trampı anlamaq olmur.
Müasir dünyanın gözü qarşısında Ukraynada dinc insanlara qarşı törədilən qətlləri, şəhərlərin yer üzündən silinməsini, yaşayış evlərinin, xəstəxanaların, uşaq bağçalarının vurulmasını necə unutmaq olar?
Təbii ki, müharibənin öz qaydaları var. Amma hədəf dinc insanlar, yaşayış binaları, xəstəxanalar olmamalıdır. Bu qədər ağır cinayətlərdən sonra təcavüzə məruz qalanı deyil, təcavüz edəni bütün məqamlarda dəstəkləmək, görünür, strateji ticari istəklərdən irəli gəlir.
XII əsrdə Şərqdə müəyyən mənada intibah dövrü olanda Qərbdə quldarlıq prinsipləri hökm sürürdü. Bu gün qoca Avropa qitəsi yenədəmi əvvəlki dönəminə qayıtmaq istəyir? XXI əsrdə ticari yanaşmalarla müharibənin taleyini həll etmək mümkünsüzdür.
Digər tərəfdən Rusiya-Ukrayna müharibəsinə ədalətsiz yanaşma, rəsmi Moskvanın istəklərinə boyun əymək Şərqi Avropa ölkələri ilə bərabər keçmiş sovet respublikaları üçün də ciddi təhlükələr vəd edir. Məhz ona görə bu müharibədə təcavüzkara heç bir güzəşt olmamalı, bu gün unudulan beynəlxalq hüququn prinsipləri tətbiq olunaraq proses yekunlaşmalıdır.
Yalnız ədalətli sülhdən və yaxud uzunmüddətli atəşkəsdən sonra ticari məqsədlərin reallaşması mümkün olar.

As long as international law and humanitarian values are disregarded, political relations fall into a tragicomic situation. The meeting held between Ukrainian President Volodymyr Zelensky and US President Donald Trump in the state of Florida was closely monitored by experts. After those discussions, Trump's statement about the Russian President that "Vladimir Putin wants Ukraine to succeed, and he does a lot for that" elicits a bitter smile. It is puzzling to understand Mr. Trump, who leads the world's number one power center, the USA.
How can one forget the murders committed against peaceful people in Ukraine, the erasure of cities from the face of the earth, the bombing of residential buildings, hospitals, and kindergartens right before the eyes of the modern world?
Naturally, war has its own rules. But the target should not be peaceful people, residential buildings, or hospitals. Supporting the aggressor in all respects after such severe crimes, instead of the victim, apparently stems from strategic commercial interests.
In the 12th century, while the East experienced a kind of renaissance period, the West was dominated by slavery principles. Does the old continent of Europe want to return to its previous era again today? In the 21st century, it is impossible to resolve the fate of a war through commercial approaches.
On the other hand, an unjust approach to the Russia-Ukraine war and yielding to official Moscow's demands pose serious threats not only to the countries of Eastern Europe but also to the former Soviet republics. This is precisely why there must be no compromise with the aggressor in this war, and the principles of international law, neglected today, must be applied to conclude the process.
Only after a just peace or a long-term ceasefire would it be possible to realize commercial objectives.