Trampın Putin haqqında dedikləri acı gülüş doğurur
Beynəlxalq hüquqa, bəşəri dəyərlərə etinasızlıq davam etdikcə siyasi münasibətlər tragikomik vəziyyətə düşür. Florida ştatında Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə ABŞ Prezidenti Donald Tramp arasında keçirilən görüşü ekspertlər çox diqqətlə izləyirdi. Həmin müzakirələrdən sonra Trampın Rusiya Prezidenti haqqında “Vladimir Putin Ukraynanın uğurunu istəyir, bunun üçün çox şey edir” deməsi acı gülüş doğurur. Dünyanın bir nömrəli güc mərkəzinə, ABŞ-a rəhbərlik edən cənab Trampı anlamaq olmur.
Müasir dünyanın gözü qarşısında Ukraynada dinc insanlara qarşı törədilən qətlləri, şəhərlərin yer üzündən silinməsini, yaşayış evlərinin, xəstəxanaların, uşaq bağçalarının vurulmasını necə unutmaq olar?
Təbii ki, müharibənin öz qaydaları var. Amma hədəf dinc insanlar, yaşayış binaları, xəstəxanalar olmamalıdır. Bu qədər ağır cinayətlərdən sonra təcavüzə məruz qalanı deyil, təcavüz edəni bütün məqamlarda dəstəkləmək, görünür, strateji ticari istəklərdən irəli gəlir.
XII əsrdə Şərqdə müəyyən mənada intibah dövrü olanda Qərbdə quldarlıq prinsipləri hökm sürürdü. Bu gün qoca Avropa qitəsi yenədəmi əvvəlki dönəminə qayıtmaq istəyir? XXI əsrdə ticari yanaşmalarla müharibənin taleyini həll etmək mümkünsüzdür.
Digər tərəfdən Rusiya-Ukrayna müharibəsinə ədalətsiz yanaşma, rəsmi Moskvanın istəklərinə boyun əymək Şərqi Avropa ölkələri ilə bərabər keçmiş sovet respublikaları üçün də ciddi təhlükələr vəd edir. Məhz ona görə bu müharibədə təcavüzkara heç bir güzəşt olmamalı, bu gün unudulan beynəlxalq hüququn prinsipləri tətbiq olunaraq proses yekunlaşmalıdır.
Yalnız ədalətli sülhdən və yaxud uzunmüddətli atəşkəsdən sonra ticari məqsədlərin reallaşması mümkün olar.

По мере того как международное право и гуманитарные ценности остаются без внимания, политические отношения принимают трагикомичный характер. Встреча между президентом Украины Владимиром Зеленским и президентом США Дональдом Трампом во Флориде внимательно отслеживалась экспертами. После этих переговоров заявление Трампа о президенте России: «Владимир Путин хочет успеха Украины и много для этого делает» вызывает горькую улыбку. Трудно понять господина Трампа, который руководит ведущей мировой державой, США.
Как можно забыть перед глазами современного мира убийства мирных жителей в Украине, уничтожение городов с лица земли, обстрел жилых домов, больниц, детских садов?
Конечно, у войны есть свои правила. Но целью не должны становиться мирные люди, жилые дома, больницы. После таких тяжких преступлений поддерживать не жертву, а агрессора во всех аспектах, по-видимому, связано со стратегическими торговыми интересами.
В XII веке на Востоке в определённом смысле наступил период возрождения, в то время как на Западе господствовали принципы рабовладения. Хочет ли сегодня старый континент Европа вновь вернуться к прежнему периоду? В XXI веке решить судьбу войны торговыми подходами невозможно.
С другой стороны, несправедливый подход к войне Россия-Украина, уступки официальной Москве представляют серьёзную угрозу не только для стран Восточной Европы, но и для бывших советских республик. Именно поэтому в этой войне не должно быть никаких компромиссов с агрессором, сегодняшний процесс должен завершиться применением забытых принципов международного права.