Türkiyə millisi tarixi uğura görə
Türkiyə futbol millisinin 24 ildən sonra Dünya Çempionatına vəsiqə qazanması ölkəyə həm böyük sevinc, həm də ciddi maliyyə gəliri gətirib. "Ay-ulduzlular" turnirə qatıldıqları üçün artıq milyonlarla dolları təmin ediblər.
Medianews.az İdman.Biz-ə istinadən bildirir ki, FIFA DÇ-2026 üçün ümumi mükafat fondunu 50% artıraraq rekord həddə - 727 milyon dollara çatdırıb.
Turnirə vəsiqə qazanan Türkiyə yığması 10.5 milyon dollar (17.85 milyon AZN) məbləğində "ayaqbasdı" pulunu artıq öz hesabına yazdırıb. Bu məbləğə 1.5 milyon dollar hazırlıq xərcləri və qrup mərhələsində iştiraka görə verilən 9 milyon dollar daxildir.
Mərhələlərə görə mükafatların bölgüsü:
Çempion: 50 milyon dollar (85 milyon AZN)
Finalçı: 33 milyon dollar (56.1 milyon AZN)
Üçüncü yer: 29 milyon dollar (49.3 milyon AZN)
Dördüncü yer: 27 milyon dollar (45.9 milyon AZN)
1/4 final: 19 milyon dollar (32.3 milyon AZN)
1/8 final: 15 milyon dollar (25.5 milyon AZN)
1/16 final: 11 milyon dollar (18.7 milyon AZN)
Qrup mərhələsi: 9 milyon dollar (15.3 milyon AZN)
Türkiyə millisi D qrupunda mübarizə aparacaq və ilk oyununu iyunun 14-də Avstraliyaya qarşı keçirəcək. Xatırladaq ki, 2002-ci ildəki bürünc medaldan sonra bu, Türkiyənin dünya birinciliyində üçüncü iştirakı olacaq.

Получение национальной сборной Турции по футболу права участвовать в Чемпионате мира впервые за 24 года принесло стране как большую радость, так и серьезный финансовый доход. "Полумесяцы" уже обеспечили себе миллионы долларов за участие в турнире.
Medianews.az, ссылаясь на İdman.Biz, сообщает, что ФИФА увеличила общий призовой фонд для ЧМ-2026 на 50%, доведя его до рекордных 727 миллионов долларов.
Сборная Турции, получившая путевку на турнир, уже записала на свой счет 10,5 миллиона долларов (17,85 миллиона манатов) в виде "квалификационных" выплат. В эту сумму входят 1,5 миллиона долларов на подготовительные расходы и 9 миллионов долларов за участие в групповом этапе.
Распределение призов по этапам:
Чемпион: 50 миллионов долларов (85 миллионов манатов)
Финалист: 33 миллиона долларов (56,1 миллиона манатов)
Третье место: 29 миллионов долларов (49,3 миллиона манатов)
Четвертое место: 27 миллионов долларов (45,9 миллиона манатов)
Четвертьфинал: 19 миллионов долларов (32,3 миллиона манатов)
1/8 финала: 15 миллионов долларов (25,5 миллионов манатов)
1/16 финала: 11 миллионов долларов (18,7 миллиона манатов)
Групповой этап: 9 миллионов долларов (15,3 миллиона манатов)
Сборная Турции будет сражаться в группе D и сыграет свой первый матч 14 июня против Австралии. Напомним, что после бронзовой медали 2002 года это будет третье участие Турции в чемпионате мира.