Türkiyə Sevinc Hüseynovanı
Bildirilib ki, "Ekstradisiya haqqında" 13 dekabr 1957-ci il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Sevinc Əlisəfa qızı Hüseynovanın ekstradisiyası ilə bağlı Baş Prokurorluq tərəfindən verilmiş vəsatət Türkiyə Respublikasının səlahiyyətli orqanları tərəfindən təmin edilib.
Bakı şəhərinin Suraxanı rayon prokurorluğunda ibtidai istintaqı aparılan cinayət işi üzrə məktəb direktoru vəzifəsində işləyən Sevinc Əlisəfa qızı Hüseynovanın qulluq mövqeyindən istifadə etməklə dələduzluq yolu ilə bir neçə şəxsin ümumilikdə 69 min manat məbləğində pulunu ələ keçirməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bu səbəbdən Sevinc Hüseynovanın qulluq mövqeyindən istifadə etməklə, xeyli miqdarda ziyan vurmaqla, təkrar törədilməklə dələduzluq və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə cinayət əməllərini törətməkdə təqsirləndirilməsinə dair qərar qəbul olunub və o, istintaqdan yayınaraq gizləndiyinə görə barəsində beynəlxalq axtarış elan edilib. Keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Sevinc Hüseynova Türkiyənin ərazisində saxlanılıb.
Sevinc Hüseynovanın Azərbaycana gətirilməsi istiqamətində Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən tədbirlər görülür.

The school principal who was wanted internationally has been extradited from Turkey to Azerbaijan.
Information about this was provided to Medianews.az by the press service of the Prosecutor General's Office.
It was stated that, in accordance with the requirements of the Convention on Extradition dated December 13, 1957, the request for the extradition of Azerbaijani citizen Sevinc Alisafa gizi Huseynova submitted by the Prosecutor General's Office was approved by the authorized bodies of the Republic of Turkey.
During the preliminary investigation conducted by the Surakhani District Prosecutor's Office in Baku city, there were substantial suspicions that Sevinc Alisafa gizi Huseynova, who worked as a school principal, embezzled a total amount of 69,000 manats from several individuals through fraud by abusing her official position.
For this reason, a decision was made to accuse Sevinc Huseynova of committing the crimes of fraud and abuse of official powers repeatedly, causing significant damage by abusing her official position, and since she evaded the investigation and went into hiding, an international search was announced for her. As a result of operational-search activities, Sevinc Huseynova was detained in the territory of Turkey.
Measures are being taken by the Penitentiary Service of the Ministry of Justice regarding the return of Sevinc Huseynova to Azerbaijan.