Türkiyə Sevinc Hüseynovanı
Bildirilib ki, "Ekstradisiya haqqında" 13 dekabr 1957-ci il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Sevinc Əlisəfa qızı Hüseynovanın ekstradisiyası ilə bağlı Baş Prokurorluq tərəfindən verilmiş vəsatət Türkiyə Respublikasının səlahiyyətli orqanları tərəfindən təmin edilib.
Bakı şəhərinin Suraxanı rayon prokurorluğunda ibtidai istintaqı aparılan cinayət işi üzrə məktəb direktoru vəzifəsində işləyən Sevinc Əlisəfa qızı Hüseynovanın qulluq mövqeyindən istifadə etməklə dələduzluq yolu ilə bir neçə şəxsin ümumilikdə 69 min manat məbləğində pulunu ələ keçirməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bu səbəbdən Sevinc Hüseynovanın qulluq mövqeyindən istifadə etməklə, xeyli miqdarda ziyan vurmaqla, təkrar törədilməklə dələduzluq və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə cinayət əməllərini törətməkdə təqsirləndirilməsinə dair qərar qəbul olunub və o, istintaqdan yayınaraq gizləndiyinə görə barəsində beynəlxalq axtarış elan edilib. Keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Sevinc Hüseynova Türkiyənin ərazisində saxlanılıb.
Sevinc Hüseynovanın Azərbaycana gətirilməsi istiqamətində Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən tədbirlər görülür.

Директор школы, объявленная в международный розыск, была экстрадирована из Турции в Азербайджан.
Сообщается, что в соответствии с требованиями Конвенции от 13 декабря 1957 года "Об экстрадиции", ходатайство, представленное Главной прокуратурой об экстрадиции гражданки Азербайджанской Республики Севиндж Алисефа кызы Гусейновой, было удовлетворено уполномоченными органами Турецкой Республики.
По уголовному делу, расследуемому следственным отделом прокуратуры района Сурахан города Баку, у директора школы Севиндж Алисефа кызы Гусейновой выявлены обоснованные подозрения в хищении путем мошенничества денежных средств в общей сумме 69 тысяч манатов у нескольких лиц, с использованием служебного положения.
По этой причине было принято решение обвинить Севиндж Гусейнову в совершении повторного мошенничества и злоупотребления служебными полномочиями, нанеся значительный ущерб, и поскольку она скрывалась, избегая следствия, против неё был объявлен международный розыск. В результате проведённых оперативно-разыскных мероприятий Севиндж Гусейнова была задержана на территории Турции.
В отношении возвращения Севиндж Гусейновой в Азербайджан меры принимаются Пенитенциарной службой Министерства юстиции.