Türkiyədə narkotik tərkibli içkini təbliğ edən
Türkiyədə məşhurlarla bağlı narkotiklərə qarşı istintinaq çərçivəsində daha bir məşhur müğənni – Yusuf Güney saxlanılıb.
Medianews.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, pop ifaçısı insanları narkotik vasitələrdən istifadəyə təşviq etməkdə şübhəli bililir.
Rəqəmsal platformada yayımlanan bir proqramda qonaq olan və tərkibində qadağan olunmuş maddə olan Ahayuska çayını təbliğ edən açıqlamalar verən Yusuf Güney polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq İstanbul polis idarəsinə aparılıb.
Qeyd olunur ki, müğənninin təbliğ etdiyi xüsusi içkinin (xüsusi çayın) tərkibində olan DMT maddəsi 2313 saylı Qanuna əsasən qadağan olunmuş maddələr siyahısına daxildir.
Ayahuska çayı Cənubi Amerikanın Amazon bölgəsində istifadə olunan, psixoaktiv təsirə malik ənənəvi bitki qarışığıdır. Əsasən yerli tayfalar tərəfindən dini və şaman ayinlərində istifadə olunur və güclü hallüsinasiyalara səbəb olur.

В Турции в рамках расследования по делу наркопреступлений, связанных с известными людьми, был задержан еще один известный певец – Юсуф Гюней.
Medianews.az, со ссылкой на Trend, сообщает, что поп-исполнитель подозревается в призыве людей к употреблению наркотиков.
Юсуф Гюней, выступавший гостем в программе, транслируемой на цифровой платформе, и делавший заявления, пропагандирующие чай Аяхуаска, содержащий запрещенное вещество, был задержан сотрудниками полиции и доставлен в полицию Стамбула.
Отмечается, что вещество ДМТ, содержащиеся в особом напитке (особом чае), который пропагандирует певец, включено в список запрещенных веществ согласно закону № 2313.
Чай Аяхуаска – это традиционная растительная смесь с психоактивным эффектом, используемая в регионе Амазонки в Южной Америке. В основном используется местными племенами в религиозных и шаманских обрядах и вызывает сильные галлюцинации.