Uşaqlar öldürülür, məktəb qəbiristanlığa çevrilir: buna göz yummaq olmaz –
Uşaqlar öldürülür, məktəb qəbiristanlığa çevrilir: buna göz yummaq olmaz – Britaniyanın sabiq baş naziri
BMT-nin qlobal təhsil üzrə xüsusi nümayəndəsi, 2007-2010-cu illərdə Böyük Britaniyanın baş naziri olmuş Qordon Braunun “The Guardian” qəzetində “Uşaqlar öldürülür, məktəb qəbiristanlığa çevrilir: müharibə şəraitində belə buna göz yummaq olmaz” başlıqlı məqaləsi dərc olunub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, məqalədə deyilir ki, məktəblərin bombalanması və uşaqların öldürülməsi beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır və bu cür cinayətləri törədənlər mütləq məsuliyyətə cəlb edilməlidir.
Müəllif yazır ki, fevralın 28-də İranın Minab şəhərində yerləşən Şəcərə Tayyibə məktəbinin bombalanması nəticəsində əksəri məktəbli qızlar olmaqla 168 nəfərin həlaak olması dünya ictimaiyyətini sarsıdıb. Dərs vaxtı baş verən hücum nəticəsində məktəb binası dağılıb, sinif otaqları isə kütləvi məzarlığa çevrilib.
Qordon Braun qeyd edir ki, hadisə ilə bağlı məsuliyyət məsələsi mübahisə doğurur. ABŞ prezidenti Donald Tramp hücumun ABŞ-la əlaqəsi olmadığını bildirib və bunun İran tərəfindən həyata keçirilmiş ola biləcəyini iddia edib. Lakin BBC-nin araşdırması zamanı məktəb yaxınlığına ABŞ istehsalı olan “Tomahawk” raketlərinin düşdüyü barədə sübutlar ortaya qoyulub. Araşdırmada hadisə yerinə İran tərəfindən atılmış ayrıca raketin düşməsinə dair sübut tapılmadığı bildirilib.
Məqalədə vurğulanır ki, məktəblərə hücumlar təkcə bir ölkə və ya bir münaqişə ilə məhdudlaşmır. Dünyada müxtəlif silahlı qarşıdurmalar nəticəsində minlərlə uşaq həyatını itirir, yüz minlərlə şagird isə təhsil hüququndan məhrum olur. Məsələn, araşdırmalara görə, Qəzza və İordan çayının qərb sahilində yüz minlərlə fələstinli şagird təhsil imkanlarından məhrum qalıb, bölgədə məktəblərin böyük hissəsi dağıdılıb və ya zədələnib.
Qordon Braun yazır ki, beynəlxalq humanitar hüquq – o cümlədən Cenevrə konvensiyaları və Uşaq Hüquqları Konvensiyası – məktəblərə və uşaqlara qarşı hücumları qəti qadağan edir. Roma Statutuna görə, təhsil müəssisələrinə hücum müharibə cinayəti sayılır və belə hücumlara göstəriş verən və ya onları bilə-bilə həyata keçirən şəxslər beynəlxalq məhkəmələr qarşısında cavab verməlidirlər.
Müəllif hesab edir ki, mövcud mexanizmlər uşaqları qorumaq üçün yetərli deyil. Onun fikrincə, məktəblərin bombalanması, şagirdlərin oğurlanması və silahlı qruplar tərəfindən uşaqların istismarı kimi hallara baxılması üçün uşaqlara qarşı cinayətlər üzrə xüsusi beynəlxalq tribunalın yaradılması müzakirə olunmalıdır.
Məqalənin sonunda Qordon Braun qeyd edir ki, məktəblər müharibə meydanına çevrilməməlidir. Onun fikrincə, dünya ictimaiyyəti belə bir açıq mesaj verməlidir: harada fəaliyyət göstərməsindən və kimin göstərişini icra etməsindən asılı olmayaraq uşaqlara hücum çəkən liderlər gizlənməyə yer tapmayacaq.

В газете «The Guardian» опубликована статья Специального посланника ООН по глобальному образованию, бывшего премьер-министра Великобритании Гордона Брауна (2007-2010) под заголовком «Детей убивают, школа превращается в кладбище: в условиях войны такому нельзя закрывать глаза».
По информации Medianews.az, в статье говорится, что бомбардировка школ и убийство детей — это грубое нарушение международного права, и виновные в таких преступлениях обязательно должны быть привлечены к ответственности.
Автор пишет, что 28 февраля шокировала мировое сообщество бомбардировка школы Шаджара Таййиба в иранском городе Минаб, в результате которой погибли 168 человек, большинство из которых — школьницы. При атаке во время занятий школьное здание было разрушено, а классы превратились в массовое захоронение.
Гордон Браун отмечает, что вопрос ответственности за этот инцидент вызывает споры. Президент США Дональд Трамп заявил, что нападение не связано с США и предположил, что оно могло быть осуществлено Ираном. Однако расследование BBC выявило доказательства падения у школы ракет американского производства «Томагавк». При этом в ходе расследования не найдено доказательств падения ракеты, запущенной Ираном.
В статье подчеркивается, что атаки на школы не ограничиваются одной страной или конфликтом. Во всем мире тысячи детей погибают в различных вооруженных столкновениях, а сотни тысяч учеников лишаются права на образование. Так, по исследованиям, сотни тысяч палестинских учеников в Газе и на западном берегу реки Иордан лишены образовательных возможностей, многие школы в регионе разрушены или повреждены.
Гордон Браун пишет, что международное гуманитарное право — в том числе Женевские конвенции и Конвенция о правах ребенка — категорически запрещает нападения на школы и детей. Согласно Римскому статуту, атаки на образовательные учреждения считаются военным преступлением, и лица, отдающие приказы на такие атаки или сознательно их осуществляющие, должны становиться перед международными судами.
Автор считает, что существующие механизмы недостаточны для защиты детей. По его мнению, следует рассмотреть создание специального международного трибунала по делам преступлений против детей для расследования таких случаев, как бомбардировки школ, похищения учеников и эксплуатация детей вооруженными группами.
В конце статьи Гордон Браун отмечает, что школы не должны превращаться в поле боя. По его мнению, мировое сообщество должно дать ясный сигнал: независимо от того, где действуют и чьими приказами руководствуются, лидеры, совершающие нападения на детей, не смогут укрыться и спрятаться.