Uşaqlar sosial şəbəkələrdən istifadə edə bilməyəcək -
Fransada 15 yaşdan kiçik şəxslərin sosial mediadan istifadəsini məhdudlaşdıran qanun layihəsi Senatda təsdiqlənib.
Medianews.az xəbər verir ki, ölkə parlamentinin yuxarı palatası olan Fransa Senatı Parisdə keçirilən Baş Assambleya iclasında qanun layihəsini müzakirə edərək səsverməyə çıxarıb.
Səsvermə nəticəsində senatorlar sənədi qəbul edib və komitə tərəfindən edilən dəyişikliklərə də dəstək veriblər.
Qanun layihəsinə əsasən, müəyyən şərtlər daxilində 15 yaşdan kiçik şəxslərin sosial media platformalarına çıxışı qadağan ediləcək. Sənəddə qeyd olunur ki, gənclərin fiziki, zehni və mənəvi inkişafına mənfi təsir göstərə biləcək platformalar bu yaş qrupu üçün tam məhdudlaşdırıla bilər.
Bununla yanaşı, digər sosial media xidmətlərinə giriş yalnız ən azı bir valideynin icazəsi ilə mümkün olacaq. Həmçinin platformalara istifadəçilərin yaşını yoxlamaq öhdəliyi qoyulacaq.
Qanun layihəsi növbəti mərhələdə senatorlar və deputatlardan ibarət birgə komitədə müzakirə olunacaq. Burada tərəflər vahid mətn üzərində razılığa gəlməyə çalışacaqlar.
Qeyd edək ki, Fransada qanunun qüvvəyə minməsi üçün həm Senat, həm də parlamentin aşağı palatası olan Milli Assambleya eyni mətn üzərində razılığa gəlməlidir. Daha əvvəl, yanvarın 26-da Milli Assambleya tərəfindən qəbul edilən versiyada sosial media qadağasının 15 yaşdan kiçiklər üçün bütün platformalara şamil edilməsi nəzərdə tutulurdu./Qafqazinfo

Во Франции законопроект, ограничивающий использование социальных сетей лицами младше 15 лет, был одобрен в Сенате.
По информации Medianews.az, верхняя палата парламента страны — Сенат Франции — в ходе пленарного заседания в Париже рассмотрела законопроект и вынесла его на голосование.
В результате голосования сенаторы приняли документ и поддержали внесённые комитетом изменения.
Согласно законопроекту, при определённых условиях будет запрещён доступ лиц младше 15 лет к платформам социальных сетей. В документе отмечается, что платформы, которые могут негативно повлиять на физическое, психическое и нравственное развитие молодёжи, могут быть полностью ограничены для данной возрастной группы.
Кроме того, доступ к другим социальным медиа-сервисам будет возможен только с разрешения как минимум одного из родителей. Также будет введено обязательство по проверке возраста пользователей на платформах.
Законопроект будет обсуждать на следующем этапе совместный комитет, состоящий из сенаторов и депутатов. Там стороны попытаются договориться об едином тексте.
Отметим, что для вступления закона в силу во Франции необходимо, чтобы и Сенат, и нижняя палата парламента — Национальное собрание — договорились об одном и том же тексте. Ранее, 26 января, версия, принятая Национальным собранием, предусматривала запрет социальных сетей для всех платформ для лиц младше 15 лет./Qafqazinfo