Uşaqlarda telefon asılılığının
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssisin sözlərinə görə, ən açıq əlamət – uşağın daim hesabını yoxlamaq və paylaşımlarına reaksiyaları izləmək istəyi ilə bağlı obsesiv davranışdır.
İkinci əlamət isə telefonun istifadəsinə o qədər vaxt ayırmaqdır ki, uşaq dərslərini və dostları ilə canlı ünsiyyəti unudur.
Psixoloq əlavə edib ki, xüsusi narahatlıq doğuran hal “passiv skrollinq” fenomenidir. Yəni uşaq sosial şəbəkə lentini vərəqləyərək ideal şəkillər və videolar görür, nəticədə dünyanı təhrif olunmuş şəkildə qavramağa başlayır. Bu vərdiş uşaqlarda narahatlıq və depressiya riskini artırır.
Mütəxəssislər valideynlərə xəbərdarlıq edirlər ki, telefon istifadəsinə nəzarət etmək uşaqların psixoloji sağlamlığı üçün vacibdir.

Психолог Снежана Сычикова перечислила основные признаки зависимости детей от телефона.
Medianews.az сообщает, что, по словам специалиста, самым явным признаком является обсессивное поведение, связанное с постоянной проверкой аккаунта ребенка и желанием отслеживать реакции на свои публикации.
Второй признак – уделять использованию телефона столько времени, что ребенок забывает о школьных уроках и живом общении с друзьями.
Психолог добавила, что особенно тревожным является феномен «пассивного скроллинга». То есть ребенок просматривает ленту социальных сетей, видит идеальные фотографии и видео, и в результате начинает воспринимать мир искаженно. Эта привычка повышает у детей риск возникновения тревожности и депрессии.
Специалисты предупреждают родителей, что контроль за использованием телефона важен для психологического здоровья детей.