ÜST-dən hantavirusla bağlı
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus “MV Hondius” kruiz gəmisində yayılan hantavirusla bağlı ölkələrə xəbərdarlıq edib.
Medianews.az xəbər verir ki, o, Madriddə keçirilən mətbuat konfransında bildirib ki, yaxın həftələrdə yeni yoluxma hallarının qeydə alınması mümkündür.
Qebreyesus İspaniyaya çətin vəziyyətdə olan gəmini qəbul etdiyinə görə təşəkkür edib və bunu “şəfqət və həmrəylik nümunəsi” adlandırıb.
ÜST rəhbəri hazırkı vəziyyətin genişmiqyaslı epidemiyaya işarə etmədiyini desə də, virusun uzun inkubasiya dövrünün narahatlıq yaratdığını vurğulayıb: “İnkubasiya müddətinin uzun olması səbəbindən yaxın həftələrdə yeni halların ortaya çıxması mümkündür”.//Qafqazinfo

От ВОЗ по поводу хантавируса
Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебреесус предупредил страны о выявленном на круизном судне «MV Hondius» распространении хантавируса.
Medianews.az сообщает, что на пресс-конференции в Мадриде он заявил, что в ближайшие недели возможно появление новых случаев заражения.
Гебреесус поблагодарил Испанию за прием судна в тяжелом положении и назвал это «примером сострадания и солидарности».
Глава ВОЗ, хотя и сказал, что текущая ситуация не указывает на широкомасштабную эпидемию, отметил обеспокоенность из-за длительного инкубационного периода вируса: «Из-за продолжительного инкубационного периода в ближайшие недели возможно появление новых случаев».