Vens: ABŞ və İran nümayəndələri razılığa gələ bilmədilər
"İranlılarla bir sıra əsaslı müzakirələr apardıq. Bu, yaxşı xəbərdir. Pis xəbər isə odur ki, razılığa gələ bilmədik", - Vens deyib.
ABŞ vitse-prezidenti onu da əlavə edib ki, Vaşinqton hələ də İranın nüvə silahlarının hazırlanmasından imtina etmək istəyini görmür.
"Bizə qəti bir zəmanət lazımdır ki, onlar nüvə silahları hazırlamağa çalışmayacaqlar və nüvə silahlarını tez bir zamanda əldə etməyə imkan verən vasitələr əldə etməyə çalışmayacaqlar. Sual budur: Nəinki indi, nə də iki il sonra, həm də uzunmüddətli perspektivdə biz onların nüvə silahları hazırlamamaq istəyini görürükmü? Biz bunu görməmişik və ümid edirik ki, görəcəyik", - Vens əlavə edib.
O, həmçinin İran tərəfinin Pakistan danışıqlarında ABŞ-ın şərtlərini rədd etdiyini deyib.
"Qırmızı xətlərimizin harada olduğunu, nəyə görə onları qəbul etməyə hazır olduğumuzu və nəyə görə onları qəbul etməyə hazır olmadığımızı çox aydın şəkildə bildirmişik və bunu mümkün qədər aydın şəkildə ifadə etmişik. Onlar isə şərtlərimizi qəbul etməməyi seçiblər", - Vens deyib.

Vens: US and Iranian representatives could not reach an agreement
“US and Iranian representatives were unable to reach an agreement during the talks held in Pakistan.”
This was stated by the US Vice President James David Pence.
"We had a number of substantive discussions with the Iranians. This is good news. The bad news is that we could not reach an agreement," Pence said.
The US Vice President also added that Washington still does not see Iran's willingness to abandon the development of nuclear weapons.
"We need a firm guarantee that they will not try to develop nuclear weapons and will not try to acquire the means that quickly enable obtaining nuclear weapons. The question is: do we see their willingness not to develop nuclear weapons not only now, not only two years later, but also in the long term? We have not seen this and we hope to see it," Pence added.
He also said that the Iranian side rejected the US conditions in the Pakistan talks.
"We have very clearly stated where our red lines are, why we are ready to accept them, and why we are not ready to accept them, and we have expressed it as clearly as possible. They have chosen not to accept our conditions," Pence said.