Vərəm xəstəliyinə niyə kişilər daha çox
“Azərbaycanda vərəm xəstələrinin təxminən üçdə ikisini kişilər, üçdə birini isə qadınlar təşkil edir”.
Bu sözləri Səhiyyə Nazirliyi Elmi Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun direktoru İradə Axundova açıqlamasında qeyd edib.
Maraqlıdır ki, bu göstəricinin səbəbləri nələrdir?
Vərəm daha çox ağciyərə təsir etdiyi üçün ağıla ilk olaraq siqaret istifadəçilərinin daha çox kişilər olması gəlir. Bəs tək səbəb budur? Problemin görünməyən tərəfləri nələrdir?
Medianews.az-ın xəbərinə görə, Bizim.Media mövzuyla bağlı pulmonoloq Əsəd Beydullayevin fikirlərini öyrənib.
O bildirib ki, vərəm xəstələrinin daha çox kişilər olmasının tam izahı olmasa da, buna bəzi amillər təsir edir:
“Vərəm xəstəliyi hava damcı yoluyla insandan insana keçən infeksion yoluxucu xəstəlikdir.  Kişilər də çöldə daha çox vaxt keçirirlər, insanlarla sıx kontaktda olurlar. Buna görə də vərəmə yoluxan kişilərin sayı daha yüksəkdir”.
“Sulu qəlyanlar vərəmə səbəb ola bilər...”
Həkimin sözlərinə görə vərəm təkcə yoluxma ilə meydana çıxmır, eyni zamanda, insanın immunitetinin zəif olmasıyla da əlaqədardır:
“O bütün orqanları, ilk növbədə ağciyəri zədələyir. Siqaret isə xüsusilə ağciyər immunitetini ciddi zəiflədən amillərdən biridir. Həmçinin son dönəmlərdə istifadə olunan sulu qəlyanlar da vərəm yaradan səbəblərdən biridir. Onun ucluğu dəyişsə də, boru eyni qalır. Xəstəliyin o boru vasitəsilə keçmə ehtimalı var”.
Nəzərə alaq ki,  tikinti, mədən, sənaye sahələrində işləyənlərin böyük bir qismi kişilərdir. Bəs bu, onların vərəmə yoluxmasına təsir edir?
Müsahibimiz bunu təsdiq edərək bildirib ki, tez-tez tozlu məkanlarda olmaq, kimyəvi qazlarla kontakt ağciyəri zəiflədir:
“Tikinti, mədən, ağır fiziki işdə işləmək, düzgün qidalanmamaq, siqaret aludəçiliyi vərəmə yoluxmaya səbəb ola bilər”.
Əsəd Beydullayev sonda vətəndaşlara xəbərdarlıq edərək onları diqqətli olmağa çağırıb:
“Yaxınlarınızda çəkisi azalan, davamlı öskürən, gecələr tərləyən, temperaturu yüksələn insanlar varsa, artıq vərəm şübhəsi meydana gəlir. Onlar təcili olaraq ağciyər həkiminə göstərilməli, diaqnoza uyğun müalicə almalıdır”.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyi Elmi Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun direktoru İradə Axundovanın sözlərinə görə, Azərbaycanda vərəmə yoluxan uşaqların sayı isə azalma müşahidə olunur. Belə ki, 2024-cü ildə 278 uşaq vərəm xəstəsi olsa da, 2025-ci ildə bu rəqəm 198 olub.

«В Азербайджане примерно две трети больных туберкулёзом составляют мужчины, и одна треть — женщины».
Эти слова в своем комментарии отметила директор Научно-исследовательского института заболеваний лёгких Министерства здравоохранения Ирада Ахундова.
Интересно, каковы причины этого показателя?
Туберкулёз поражает в основном лёгкие, поэтому первым делом приходит в голову, что курильщиков, которые в большинстве своём мужчины, больше. Но является ли это единственной причиной? Какие невидимые стороны проблемы существуют?
По сообщению Medianews.az, Bizim.Media изучил мнение пульмонолога Эседа Бейдуллаева по данной теме.
Он сообщил, что хотя полностью объяснить преобладание мужчин среди больных туберкулёзом нельзя, на это влияет ряд факторов:
«Туберкулёз — это инфекционная заразная болезнь, передающаяся воздушно-капельным путём от человека к человеку. Мужчины проводят гораздо больше времени на улице, находятся в тесном контакте с людьми. Поэтому число мужчин, заразившихся туберкулёзом, выше».
«Водяные кальяны могут стать причиной туберкулёза…»
По словам врача, туберкулёз развивается не только вследствие заражения, но и связан с ослаблением иммунитета человека:
«Он повреждает все органы, прежде всего лёгкие. Курение — один из факторов, особенно сильно ослабляющих иммунитет лёгких. Кроме того, в последнее время употребление водяных кальянов — тоже одна из причин туберкулёза. Хотя насадка для кальяна меняется, трубка остаётся той же. Есть вероятность передачи болезни через эту трубку».
Стоит учесть, что большая часть работающих на стройках, в шахтах и промышленности — мужчины. Влияет ли это на их заражение туберкулёзом?
Наш собеседник подтвердил это, отметив, что частое пребывание в запылённых помещениях и контакт с химическими газами ослабляют лёгкие:
«Работа на стройке, в шахте, тяжёлый физический труд, неправильное питание, никотиновая зависимость могут быть причинами заражения туберкулёзом».
В заключение Эсед Бейдуллаев предупредил граждан, призывая проявлять осторожность:
«Если у ваших близких наблюдается потеря веса, постоянный кашель, ночная потливость, повышение температуры, следует заподозрить туберкулёз. Их необходимо срочно показать врачу-пульмонологу и начать лечение в соответствии с диагнозом».
Отметим, что по словам директора Научно-исследовательского института заболеваний лёгких Министерства здравоохранения Ирады Ахундовой, в Азербайджане наблюдается снижение числа детей, заболевших туберкулёзом. Так, если в 2024 году зарегистрировано 278 больных детей, то в 2025 году эта цифра составила 198.