Vətəndaşları intim videolarla hədələdilər
Bir neçə vətəndaşın intim görüntülərini və rüsvayedici məlumatlarını yayma hədəsi ilə onlardan ümumilikdə 600 min manatdan çox pul tələb etməkdə təqsirləndirilən dəstə üzvləri - Təbriz Yusifzadə, Sənan Vəliyev, Toğrul Əlizadə və Püstə Məmmədovanın (red-ad, soyad şərtidir) cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başlayıb.
Medianews.az bildirir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Namiq Kərimovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı Tural Yaqubov ittiham aktını elan edib.
İttiham aktında göstərilib ki, Təbriz Yusifzadə 2025-ci ilin avqustun sonunda tanışı Püstə Məmmədova və habelə qohumu Sənan Vəliyevlə görüşüb. Görüşdə onlar Püstənin əvvəllər intim münasibətdə olduğu Elmar Hüseynovun (red-ad, soyad şərtidir) yataq görüntüləri ilə bağlı gizli çəkiliş aparmaqla ondan pul ələ keçirmək planı qurublar. Daha sonra Təbriz Yusifzadə Elmar Hüseynovun güdülməsi, yaşayış-iş yeri və digər məlumatları toplayıb, foto və videoları ona, eləcə də dəstə üzvlərinə tez çatdırmaq üçün Toğrul Əlizadəyə hər dəfə yol xərci kimi 20-50 manat verəcəyini təklif edib. O, da bu təklifi qəbul edib.
Hazırlanmış plana uyğun olaraq 2025-ci ilin avqust ayının sonlarında qrup üzvü Püstə Məmmədova Elmar Hüseynovu telefon əlaqəsi vasitəsilə intim görüşə dəvət edib. Püstə bu görüşün yeri və vaxtı barədə Təbriz Yusifzadəyə, Təbriz isə qrupun digər üzvü Sənan Vəliyevə məlumat verib.
Onlar bunun üçün Tiktokdan satışı aparılan kiçik ölçülü kameranl 110 manata əldə ediblər.
Təbriz Püstə ilə birlikdə onun kirayədə yaşadığı evə yəni intim görüşün nəzərdə tutulduğu mənzilə gəliblər. Və həmin kameranı da qonaq otağında yerləşdirib gizlədərək işlək vəziyyətə gətiriblər.
Həmin gün günorta saatlarında Püstə Elmarı həmin evə gətirir və onu çılpaq vəziyyətdə gizli kamera olan otağa salaraq istəyinə nail olur.
Çəkilişdən xəbərsiz olan zərərçəkmiş şəxs Elmar Hüseynov hadisə yerini tərk edib istifadəsində olan “Toyota Land Cruiser” markalı avtomobilinə əyləşib hərəkətə başladıqdan sonra, plana uyğun olaraq Təbriz Yusifzadənin tapşırığı əsasında Toğrul Əlizadə onu güdməyə başlayır.
Təbriz Yusifzadə Toğrul Əlizadənin vermiş olduğu məlumat əsasında Elmarın yaşadığı ünvan barədə məlumat əldə etdikdən sonra, özü də həmin yerə gedərək müşahidənin doğruluğunu yoxlayır.
Cinayətkar niyyətlərini davam etdirərək Püstə Məmmədova plana əsasən Elmar Hüseynovu növbəti dəfə başqa bir evə intim görüşə dəvət edib.
Təbriz və Püstə bu dəfə telefonu mebelin içində gizlədib fakt üçün hazır vəziyyətə gətirib. Püstə Elmarı yataq otağına yatağa salaraq seksual hərəkətlər edib və bütün bunları da kamera qeydə alıb.
Bundan sonra Təbriz Yusifzadə və Sənan Vəliyev aralarında məsləhətləşmələr aparıb Elmardan tələb olunacaq pulun məbləğinin müəyyən edilməsi üçün onun iş yerinin mütləq öyrənilməsi barədə razılaşıblar.
Artıq bundan sonra onlar Elmara zəng ediblər lakin Elmar sərxoş olduğu üçün onlarla kobud davranaraq zəngi sonlandırıb.
İstintaqla müəyyən edilib ki, bundan başqa, Təbriz Yusifzadə 2025-ci ilin avqust ayının sonlarında tanışı Püstə Məmmədova və Sənan Vəliyevlə aralarında danışıb Püstənin əvvəllər intim münasibətdə olduğu
imkanlı hesab etdiyi başqa bir tanışı - Aslan Şirinova plan qurublar. Bu görüşdə Aslanı da Püstə vasitəsilə evə dəvət edərək intim görüntülərini gizli kamera çəkməyi və buna görə ondan 100 min manat tələb etməyi planlayıblar.
Püstə yenə də Aslan Şirinovu intim görüşə dəvət edib qabaqcadan görüşün planlaşdırıldığı mənzildə birlikdə yerləşdirdikləri gizli kamera vasitəsilə onun intim görüntülərini əldə ediblər.
Təbriz 2025-ci il 27 sentyabrda Aslana vatsapda yığaraq onun intim görüntülərini yayacaqlarını və ölkədə onun barəsində rüsvayedici məlumatları paylaşacağı ilə bağlı hədə-qorxu gəlib. Aslan da öz növbəsində onunla əlaqəni sonlandırıb və dəstənin bu planı da baş tutmayıb.
Bundan başqa, Təbriz Yusifzadə 2025-ci ilin avqust ayının sonlarında tanışı Püstə Məmmədova və Sənan Vəliyevlə aralarında danışıb Püstənin əvvvəllər intim münasibətdə olduğu
imkanlı hesab etdiyi başqa bir tanışı - Ümid Həsənova plan qurublar. Bu görüşdə Ümidi də Püstə vasitəsilə evə dəvət edərək intim görüntülərini gizli kamera çəkməyi və buna görə ondan 510 min manat tələb etməyi planlayıblar.
Bundan sonra plana uyğun olaraq Püstə Ümidi intim görüşə dəvət edib qabaqcadan görüşün planlaşdırıldığı mənzildə birlikdə yerləşdirdikləri gizli kamera vasitəsilə onun intim görüntülərini əldə ediblər.
Onlar vatsap vasitəsilə 15 oktyabr 2025-ci ildə Ümid Həsənova zəng edərək onu intim videoları ilə ölkədə ifşa edəcəklərini bildiriblər və ondan ilkin olaraq 2000 manat pul tələb ediblər.
Zərərçəkmiş isə bundan qorxaraq köçürmə yolu ilə 1000 manat pulu göndərib.
20 oktyabr 2025-ci il tarixdə hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində qrupun üzvləri Təbriz Yusifzadə, Püstə Məmmədova, Toğrul Əlizadə və Sənan Vəliyev saxlanılıblar.
Dəstə üzvlərinə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 156.1-ci (şəxsi həyatın toxunulmazlığını pozma, Şəxsi və ailə həyatının sirri olan məlumatların, belə məlumatları əks etdirən sənədlərin, video və foto çəkilişi materiallarının, səs yazılarının yayılması, habelə satılması və ya başqasına verilməsi qanunsuz toplanılması), 29, 182.2.1-ci (hədə-qorxu ilə tələb etmə, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törətməyə cəhd), 29, 182.2.2-ci (təkrar hədə-qorxu yolu ilə tələb etməyə cəhd), 29, 182.3.2-ci (külli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədi ilə hədə-qorxu yolu ilə tələb etməyə cəhd), 182.2.1-ci (hədə-qorxu ilə tələb etmə, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə), 182.2.2-ci (hədə-qorxu ilə tələb etmə təkrar törədildikdə), 182.4-cü (xüsusilə külli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədilə hədə qorxu ilə tələb etmə) və 302.1-ci (Gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulmuş texniki vasitələrdən istifadə edilməklə əməliyyat-axtarış fəaliyyəti haqqında qanunvericiliyi pozma) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb./Unikal

Начался судебный процесс по уголовному делу в отношении членов группы — Тебриза Юсифзаде, Сенана Велиева, Тогрула Элизаде и Пусты Маммедовой (примечание редактора: имена и фамилии условные), обвиняемых в вымогательстве у нескольких граждан более 600 тысяч манатов под угрозой распространения интимных видеоматериалов и компрометирующей информации.
Процесс проходит в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Намига Керимова. Прокурор Турал Якубов объявил обвинительный акт.
В обвинительном акте указано, что в конце августа 2025 года Тебриз Юсифзаде встретился с Пустой Маммедовой и своим родственником Сенаном Велиевым. Во время встречи они разработали план о тайной съемке интимных сцен с Эльмаром Гусейновым (примечание редактора: имя и фамилия условные), с которым Пуста была ранее в интимных отношениях, чтобы вымогать у него деньги. Позже Тебриз Юсифзаде собрал сведения о слежке за Эльмаром Гусейновым, его месте жительства и работы, а также предложил Тогрулу Элизаде платить от 20 до 50 манатов за каждую поездку в обмен на предоставление фотографий и видео себе и другим членам группы. Тогрул согласился с этим предложением.
В соответствии с подготовленным планом, в конце августа 2025 года член группы Пуста Маммедова позвала Эльмара Гусейнова через телефон на интимную встречу. Пуста сообщила о месте и времени встречи Тебризу Юсифзаде, тот, в свою очередь, информировал Сенана Велиева.
Они приобрели через TikTok небольшую камеру за 110 манатов для проведения съемки.
Тебриз вместе с Пустой пришли в арендованную ею квартиру, где должна была пройти интимная встреча, и спрятали камеру в гостиной, приведя устройство в рабочее состояние.
В тот же день около полудня Пуста привела Эльмара в квартиру, посадила его нагим в комнату с тайной камерой и получила желаемое.
Не подозревая о съемке, потерпевший Эльмар Гусейнов покинул место происшествия, сел в принадлежащий ему автомобиль Toyota Land Cruiser и начал движение. В соответствии с планом и по указанию Тебриза Юсифзаде, Тогрул Элизаде начал следить за ним.
После получения информации от Тогрула о месте проживания Эльмара, Тебриз лично отправился туда, чтобы проверить достоверность наблюдений.
Продолжая преступные намерения, Пуста Маммедова согласно плану пригласила Эльмара Гусейнова на следующую интимную встречу в другую квартиру.
Тебриз и Пуста на этот раз скрыли телефон внутри мебели и подготовили устройство к работе. Пуста уложила Эльмара на кровать в спальне, занималась с ним сексуальными действиями, все это было зафиксировано камерой.
После этого Тебриз Юсифзаде и Сенан Велиев обсудили и согласовали необходимость обязательного выяснения места работы Эльмара для определения суммы денег, которые будут требовать у него.
После этого они звонили Эльмару, но он, будучи пьяным, грубо оборвал разговор.
В ходе расследования установлено, что кроме этого, в конце августа 2025 года Тебриз Юсифзаде вместе с Пустой Маммедовой и Сенаном Велиевым обсудили и разработали план по отношению к другому знакомому Пуста — Аслану Ширинову, которого они считали состоятельным. По плану Пуста должна была пригласить Аслана в квартиру и тайно снять его интимные сцены, чтобы затем требовать 100 тысяч манатов.
Пуста снова пригласила Аслана на интимную встречу и при помощи спрятанной в квартире камеры получила его интимные видео.
27 сентября 2025 года Тебриз позвонил Аслану по WhatsApp и пригрозил распространить его интимные видео и компрометирующую информацию по стране. Аслан разорвал с ним связь, и этот план группы не осуществился.
Кроме того, в конце августа 2025 года Тебриз вместе с Пуста и Сенаном разработали аналогичный план в отношении еще одного знакомого Пуста — Умида Гасанова, которого также считали состоятельным. Они планировали пригласить Умида на интимную встречу через Пусту, тайно снять его интимные видео и потребовать 510 тысяч манатов.
Согласно плану, Пуста пригласила Умида, и при помощи спрятанной камеры зафиксировали его интимные сцены.
15 октября 2025 года они через WhatsApp позвонили Умиду Гасанову и сообщили о намерении обнародовать его интимные видео по стране, потребовав первоначально 2000 манатов.
Потерпевший, опасаясь, перевел через перевод 1000 манатов.
20 октября 2025 года в результате проведенных сотрудниками правоохранительных органов оперативно-розыскных мероприятий участники группы Тебриз Юсифзаде, Пуста Маммедова, Тогрул Элизаде и Сенан Велиев были задержаны.
В отношении членов группы выдвинуты обвинения по статьям 156.1 (нарушение неприкосновенности частной жизни, незаконное распространение, продажа либо передача другим лицам материалов личного и семейного характера — документов, видеозаписей, аудиозаписей), 29, 182.2.1 (вымогательство с применением угроз, совершенное группой лиц по предварительному сговору), 29,182.2.2 (повторное вымогательство с применением угроз), 29,182.3.2 (попытка вымогательства с применением угроз с целью получения крупного имущества), 182.2.1 (вымогательство с применением угроз, совершенное группой лиц по предварительному сговору), 182.2.2 (повторное вымогательство с применением угроз), 182.4 (вымогательство с применением угроз, совершенное с целью получения особо крупного имущества) и 302.1 (нарушение законодательства об оперативно-розыскной деятельности посредством использования технических средств для скрытого получения информации) Уголовного кодекса./Unikal