Vətəndaşları intim videolarla hədələdilər
Bir neçə vətəndaşın intim görüntülərini və rüsvayedici məlumatlarını yayma hədəsi ilə onlardan ümumilikdə 600 min manatdan çox pul tələb etməkdə təqsirləndirilən dəstə üzvləri - Təbriz Yusifzadə, Sənan Vəliyev, Toğrul Əlizadə və Püstə Məmmədovanın (red-ad, soyad şərtidir) cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başlayıb.
Medianews.az bildirir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Namiq Kərimovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı Tural Yaqubov ittiham aktını elan edib.
İttiham aktında göstərilib ki, Təbriz Yusifzadə 2025-ci ilin avqustun sonunda tanışı Püstə Məmmədova və habelə qohumu Sənan Vəliyevlə görüşüb. Görüşdə onlar Püstənin əvvəllər intim münasibətdə olduğu Elmar Hüseynovun (red-ad, soyad şərtidir) yataq görüntüləri ilə bağlı gizli çəkiliş aparmaqla ondan pul ələ keçirmək planı qurublar. Daha sonra Təbriz Yusifzadə Elmar Hüseynovun güdülməsi, yaşayış-iş yeri və digər məlumatları toplayıb, foto və videoları ona, eləcə də dəstə üzvlərinə tez çatdırmaq üçün Toğrul Əlizadəyə hər dəfə yol xərci kimi 20-50 manat verəcəyini təklif edib. O, da bu təklifi qəbul edib.
Hazırlanmış plana uyğun olaraq 2025-ci ilin avqust ayının sonlarında qrup üzvü Püstə Məmmədova Elmar Hüseynovu telefon əlaqəsi vasitəsilə intim görüşə dəvət edib. Püstə bu görüşün yeri və vaxtı barədə Təbriz Yusifzadəyə, Təbriz isə qrupun digər üzvü Sənan Vəliyevə məlumat verib.
Onlar bunun üçün Tiktokdan satışı aparılan kiçik ölçülü kameranl 110 manata əldə ediblər.
Təbriz Püstə ilə birlikdə onun kirayədə yaşadığı evə yəni intim görüşün nəzərdə tutulduğu mənzilə gəliblər. Və həmin kameranı da qonaq otağında yerləşdirib gizlədərək işlək vəziyyətə gətiriblər.
Həmin gün günorta saatlarında Püstə Elmarı həmin evə gətirir və onu çılpaq vəziyyətdə gizli kamera olan otağa salaraq istəyinə nail olur.
Çəkilişdən xəbərsiz olan zərərçəkmiş şəxs Elmar Hüseynov hadisə yerini tərk edib istifadəsində olan “Toyota Land Cruiser” markalı avtomobilinə əyləşib hərəkətə başladıqdan sonra, plana uyğun olaraq Təbriz Yusifzadənin tapşırığı əsasında Toğrul Əlizadə onu güdməyə başlayır.
Təbriz Yusifzadə Toğrul Əlizadənin vermiş olduğu məlumat əsasında Elmarın yaşadığı ünvan barədə məlumat əldə etdikdən sonra, özü də həmin yerə gedərək müşahidənin doğruluğunu yoxlayır.
Cinayətkar niyyətlərini davam etdirərək Püstə Məmmədova plana əsasən Elmar Hüseynovu növbəti dəfə başqa bir evə intim görüşə dəvət edib.
Təbriz və Püstə bu dəfə telefonu mebelin içində gizlədib fakt üçün hazır vəziyyətə gətirib. Püstə Elmarı yataq otağına yatağa salaraq seksual hərəkətlər edib və bütün bunları da kamera qeydə alıb.
Bundan sonra Təbriz Yusifzadə və Sənan Vəliyev aralarında məsləhətləşmələr aparıb Elmardan tələb olunacaq pulun məbləğinin müəyyən edilməsi üçün onun iş yerinin mütləq öyrənilməsi barədə razılaşıblar.
Artıq bundan sonra onlar Elmara zəng ediblər lakin Elmar sərxoş olduğu üçün onlarla kobud davranaraq zəngi sonlandırıb.
İstintaqla müəyyən edilib ki, bundan başqa, Təbriz Yusifzadə 2025-ci ilin avqust ayının sonlarında tanışı Püstə Məmmədova və Sənan Vəliyevlə aralarında danışıb Püstənin əvvəllər intim münasibətdə olduğu
imkanlı hesab etdiyi başqa bir tanışı - Aslan Şirinova plan qurublar. Bu görüşdə Aslanı da Püstə vasitəsilə evə dəvət edərək intim görüntülərini gizli kamera çəkməyi və buna görə ondan 100 min manat tələb etməyi planlayıblar.
Püstə yenə də Aslan Şirinovu intim görüşə dəvət edib qabaqcadan görüşün planlaşdırıldığı mənzildə birlikdə yerləşdirdikləri gizli kamera vasitəsilə onun intim görüntülərini əldə ediblər.
Təbriz 2025-ci il 27 sentyabrda Aslana vatsapda yığaraq onun intim görüntülərini yayacaqlarını və ölkədə onun barəsində rüsvayedici məlumatları paylaşacağı ilə bağlı hədə-qorxu gəlib. Aslan da öz növbəsində onunla əlaqəni sonlandırıb və dəstənin bu planı da baş tutmayıb.
Bundan başqa, Təbriz Yusifzadə 2025-ci ilin avqust ayının sonlarında tanışı Püstə Məmmədova və Sənan Vəliyevlə aralarında danışıb Püstənin əvvvəllər intim münasibətdə olduğu
imkanlı hesab etdiyi başqa bir tanışı - Ümid Həsənova plan qurublar. Bu görüşdə Ümidi də Püstə vasitəsilə evə dəvət edərək intim görüntülərini gizli kamera çəkməyi və buna görə ondan 510 min manat tələb etməyi planlayıblar.
Bundan sonra plana uyğun olaraq Püstə Ümidi intim görüşə dəvət edib qabaqcadan görüşün planlaşdırıldığı mənzildə birlikdə yerləşdirdikləri gizli kamera vasitəsilə onun intim görüntülərini əldə ediblər.
Onlar vatsap vasitəsilə 15 oktyabr 2025-ci ildə Ümid Həsənova zəng edərək onu intim videoları ilə ölkədə ifşa edəcəklərini bildiriblər və ondan ilkin olaraq 2000 manat pul tələb ediblər.
Zərərçəkmiş isə bundan qorxaraq köçürmə yolu ilə 1000 manat pulu göndərib.
20 oktyabr 2025-ci il tarixdə hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində qrupun üzvləri Təbriz Yusifzadə, Püstə Məmmədova, Toğrul Əlizadə və Sənan Vəliyev saxlanılıblar.
Dəstə üzvlərinə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 156.1-ci (şəxsi həyatın toxunulmazlığını pozma, Şəxsi və ailə həyatının sirri olan məlumatların, belə məlumatları əks etdirən sənədlərin, video və foto çəkilişi materiallarının, səs yazılarının yayılması, habelə satılması və ya başqasına verilməsi qanunsuz toplanılması), 29, 182.2.1-ci (hədə-qorxu ilə tələb etmə, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törətməyə cəhd), 29, 182.2.2-ci (təkrar hədə-qorxu yolu ilə tələb etməyə cəhd), 29, 182.3.2-ci (külli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədi ilə hədə-qorxu yolu ilə tələb etməyə cəhd), 182.2.1-ci (hədə-qorxu ilə tələb etmə, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə), 182.2.2-ci (hədə-qorxu ilə tələb etmə təkrar törədildikdə), 182.4-cü (xüsusilə külli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədilə hədə qorxu ilə tələb etmə) və 302.1-ci (Gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulmuş texniki vasitələrdən istifadə edilməklə əməliyyat-axtarış fəaliyyəti haqqında qanunvericiliyi pozma) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb./Unikal

The trial process has begun for the group members accused of demanding more than 600,000 manats in total from several citizens by threatening to spread their intimate images and compromising information - Tabriz Yusifzade, Senan Valiyev, Toghrul Alizade, and Puste Mammadova (editor’s note: the names are pseudonyms) in a criminal case.
At the hearing led by Judge Namig Karimov of the Baku Serious Crimes Court, public prosecutor Tural Yagubov announced the indictment.
The indictment states that at the end of August 2025, Tabriz Yusifzade met with his acquaintance Puste Mammadova and his relative Senan Valiyev. During the meeting, they planned to secretly film the bedroom footage of Elmar Huseynov (editor’s note: name is pseudonym), with whom Puste had previously had an intimate relationship, in order to extort money from him. Later, Tabriz Yusifzade collected information on Elmar Huseynov’s surveillance, residence and workplace, and other data, and offered Toghrul Alizade 20-50 manats each time for expenses to quickly deliver photos and videos to himself as well as to the group members. He accepted this offer.
According to the prepared plan, in late August 2025, group member Puste Mammadova invited Elmar Huseynov to an intimate meeting via phone contact. Puste informed Tabriz Yusifzade about the time and place of the meeting, who then informed another group member, Senan Valiyev.
They purchased small-scale cameras that are sold on TikTok for 110 manats for this purpose.
Tabriz came with Puste to the rented apartment — the residence where the intimate meeting was planned. They placed the camera hidden in the living room and set it up to work.
That day, around noon, Puste brought Elmar to the apartment and by placing him naked in the room with the hidden camera, she achieved her goal.
Unaware of the filming, the victim Elmar Huseynov left the scene, got into his “Toyota Land Cruiser” car and started driving. As per the plan, on Tabriz Yusifzade’s instruction, Toghrul Alizade began to follow him.
After obtaining information about Elmar’s residence based on information provided by Toghrul Alizade, Tabriz Yusifzade himself went to the location to verify the accuracy of the observation.
Continuing their criminal intentions, based on the plan, Puste Mammadova again invited Elmar Huseynov to another house for an intimate meeting.
This time, Tabriz and Puste hid the phone in the furniture and prepared it to record facts. Puste laid Elmar down on the bed in the bedroom, performed sexual acts, and all of this was recorded by the camera.
Afterwards, Tabriz Yusifzade and Senan Valiyev discussed and agreed that Elmar’s workplace must be identified in order to determine the amount of money to demand from him.
After that, they called Elmar, but since he was drunk, he treated them rudely and ended the call.
The investigation established that in addition, in late August 2025, Tabriz Yusifzade discussed with his acquaintances Puste Mammadova and Senan Valiyev and made a plan regarding another acquaintance that Puste considered wealthy, Aslan Shirinov, with whom she had previously been intimate. In this meeting, they planned to invite Aslan to the house through Puste, secretly record his intimate footage by camera, and demand 100,000 manats from him.
Puste again invited Aslan Shirinov to an intimate meeting, and they obtained his intimate images through a hidden camera they installed in the planned apartment.
On September 27, 2025, Tabriz called Aslan on WhatsApp threatening to release his intimate images and spread compromising information about him inside the country. Aslan ended communication and the scheme failed.
Additionally, in late August 2025, Tabriz Yusifzade discussed with acquaintances Puste Mammadova and Senan Valiyev and planned regarding another acquaintance, Umid Hasanov, whom Puste also considered wealthy and had previously been intimate with. They planned to invite Umid to the house through Puste, secretly record his intimate images by hidden camera, and demand 510,000 manats from him.
Following the plan, Puste invited Umid to an intimate meeting and they obtained his intimate footage through a hidden camera installed in the planned apartment.
On October 15, 2025, via WhatsApp, they called Umid Hasanov and informed him they would expose his intimate videos in the country, demanding initially 2,000 manats.
Fearing this, the victim sent 1,000 manats through money transfer.
On October 20, 2025, during an operational-search activity carried out by law enforcement officers, group members Tabriz Yusifzade, Puste Mammadova, Toghrul Alizade, and Senan Valiyev were arrested.
The group members have been charged under Article 156.1 of the Criminal Code (violating the privacy of personal life, illegal collection, dissemination, sale, or transfer to others of documents, video and photo shooting materials, and audio recordings containing personal and family life secrets), Articles 29, 182.2.1 (attempted extortion committed by a group of individuals acting in concert), 29, 182.2.2 (attempted repeated extortion), 29, 182.3.2 (attempted extortion to obtain a large amount of property), 182.2.1 (extortion committed by a group acting in concert), 182.2.2 (repeated extortion), 182.4 (extortion to obtain a particularly large amount of property), and 302.1 (violation of legislation on operational-search activities through use of technical means intended for secret information acquisition)./Unikal