WUF13 çərçivəsində keçirilən “Uşaqlar və gənclər” mövzusunda dəyirmi masada çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova bildirib ki, müasir dövrdə “ev” anlayışı yalnız yaşayış məkanı deyil, uşaqlar üçün təhlükəsiz inkişaf, təhsil, qayğı və sosiallaşma mühitidir.
Medianews.az xəbər verir ki, o qeyd edib ki, sürətli urbanizasiya, iqlim dəyişiklikləri, sosial bərabərsizlik və münaqişələrdən ən çox təsirlənən qruplardan biri uşaqlardır. Bu səbəbdən şəhərsalma və mənzil siyasəti insan və uşaq hüquqları əsaslı yanaşma üzərində qurulmalıdır.
Bahar Muradova vurğulayıb ki, uşaqlar yalnız sosial siyasətin faydalanan tərəfi deyil, həm də şəhərlərin gələcəyinin formalaşmasında nəzərə alınmalı əsas iştirakçılardır. Onun sözlərinə görə, uşaqların gündəlik ehtiyacları və təcrübələri şəhər planlaşdırılmasına sistemli şəkildə inteqrasiya edilməlidir.
Komitə sədri əlavə edib ki, Azərbaycanın təqdim etdiyi “insan mərkəzli yenidənqurma modeli” post-münaqişə dövründə uşaqlar və gənclər üçün təhlükəsiz və perspektivli mühitin yaradılmasına xidmət edir. O bildirib ki, uşaqlar üçün uyğun və təhlükəsiz şəhərlər əslində hər kəs üçün daha yaxşı həyat deməkdir.

В рамках WUF13 на круглом столе по теме «Дети и молодежь» выступила председатель Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, которая отметила, что в современном мире понятие «дом» — это не просто место проживания, а безопасная среда для развития, обучения, ухода и социализации детей.
Medianews.az сообщает, что она подчеркнула, что дети — одна из групп, наиболее пострадавших от быстрой урбанизации, изменение климата, социальной неравенства и конфликтов. Поэтому градостроительство и жилищная политика должны строиться на основе подхода, базирующегося на правах человека и детей.
Бахар Мурадова подчеркнула, что дети являются не только объектами социальной политики, но и основными участниками, которых следует учитывать при формировании будущего городов. По её словам, ежедневные потребности и опыт детей должны системно интегрироваться в городское планирование.
Председатель комитета добавила, что представляемая Азербайджаном «модель реконструкции, ориентированная на человека» служит созданию безопасной и перспективной среды для детей и молодежи в постконфликтный период. Она отметила, что подходящие и безопасные города для детей на самом деле означают лучшую жизнь для всех.