WUF13 çərçivəsində keçirilən “Uşaqlar və gənclər” mövzusunda dəyirmi masada çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova bildirib ki, müasir dövrdə “ev” anlayışı yalnız yaşayış məkanı deyil, uşaqlar üçün təhlükəsiz inkişaf, təhsil, qayğı və sosiallaşma mühitidir.
Medianews.az xəbər verir ki, o qeyd edib ki, sürətli urbanizasiya, iqlim dəyişiklikləri, sosial bərabərsizlik və münaqişələrdən ən çox təsirlənən qruplardan biri uşaqlardır. Bu səbəbdən şəhərsalma və mənzil siyasəti insan və uşaq hüquqları əsaslı yanaşma üzərində qurulmalıdır.
Bahar Muradova vurğulayıb ki, uşaqlar yalnız sosial siyasətin faydalanan tərəfi deyil, həm də şəhərlərin gələcəyinin formalaşmasında nəzərə alınmalı əsas iştirakçılardır. Onun sözlərinə görə, uşaqların gündəlik ehtiyacları və təcrübələri şəhər planlaşdırılmasına sistemli şəkildə inteqrasiya edilməlidir.
Komitə sədri əlavə edib ki, Azərbaycanın təqdim etdiyi “insan mərkəzli yenidənqurma modeli” post-münaqişə dövründə uşaqlar və gənclər üçün təhlükəsiz və perspektivli mühitin yaradılmasına xidmət edir. O bildirib ki, uşaqlar üçün uyğun və təhlükəsiz şəhərlər əslində hər kəs üçün daha yaxşı həyat deməkdir.

Speaking at the roundtable on the topic of “Children and Youth” held within the framework of WUF13, the Chairwoman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Bahar Muradova stated that in the modern era, the concept of “home” is not only a place of residence, but also a safe environment for children’s development, education, care, and socialization.
Medianews.az reports that she noted that rapid urbanization, climate change, social inequality, and conflicts most affect one of the groups—the children. For this reason, urban planning and housing policy should be based on a human rights and children’s rights approach.
Bahar Muradova emphasized that children are not only beneficiaries of social policies but also key participants to be considered in shaping the future of cities. According to her, children's daily needs and experiences must be systematically integrated into urban planning.
The Committee Chairwoman added that the “people-centered reconstruction model” presented by Azerbaijan serves to create a safe and promising environment for children and youth in the post-conflict period. She stated that suitable and safe cities for children actually mean a better life for everyone.