Xamenei Moskvaya qaça bilər? -
ABŞ mətbuatı Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin hesabatına istinad edərək İranın ali rəhbəri Əli Xameneinin Moskvaya qaçacağı ilə bağlı xəbər yayımlayıb.
Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi bu xəbəri məqsədli şəkildə yayıb. Məqsəd İranda etiraz dalğasının genişlənməsini təmin etmək və mühafizəkarlar arasında fikir ayrılığı yaratmaqdır. Çünki bu xəbər İranda müzakirə mövzusuna çevriləcək. Ancaq mühafizəkarlara rəhbərlik edərlər hələ qaçmağa deyil, iğtişaşları silah gücünə yatırmağa üstünlük verirlər.
Əgər bu alınmasa və mühafizəkarlar vəziyyətə nəzarəti itirərlərsə, həqiqətən ali rəhbərin qaçırılması ssenarisi işə düşəcək. Bu halda ali rəhbərin alternativi çox deyil.
Mərhum Xomeyni şaha qarşı mübarizəyə Paris yaxınlığından rəhbərlik edirdi. O zaman Avropada və Fransada hesab edirlər ki, Xomeyni şah rejiminin yerində normal hakimiyyət formalaşdıracaq. Ümidlər boşa çıxdı.
Avropa bu dəfə aldanmayacaq, Qərb ölkələri 1979-cu ildən bu yana molla rejiminin nəyə qadir olduğunu anlayıb. Ona görə ali rəhbəri qəbul edəcək ölkələr Rusiya və Çinlə kifayətlənə bilər.
Bəşər Əsəd Rusiyanı seçdi, ali rəhbər də dostunun seçiminə üstünlük verər. Ancaq İran hələ o mərhələyə çatmayıb.

Could Khamenei escape to Moscow? -
The Central Intelligence Agency deliberately spread this news. The goal is to ensure the expansion of the wave of protests in Iran and to create disagreements among conservatives. Because this news will become a topic of discussion in Iran. However, the conservatives and their leadership still prioritize suppressing the unrest with armed force rather than fleeing.
If this does not succeed and the conservatives lose control of the situation, then the scenario of the Supreme Leader actually fleeing will come into effect. In that case, there are not many alternatives for the Supreme Leader.
The late Khomeini led the struggle against the Shah from near Paris. At that time, in Europe and France, it was believed that Khomeini would establish a normal government instead of the Shah's regime. Those hopes were dashed.
Europe will not be deceived this time; Western countries have understood what the mullah regime has been capable of since 1979. Therefore, countries willing to accept the Supreme Leader may be limited to Russia and China.
Bashar al-Assad chose Russia; the Supreme Leader would also prioritize his friend's choice. However, Iran has not yet reached that stage.