Yaddaşı inkişaf etdirən
"Stolüstü oyunlar idrak sağlamlığını qorumaq, yaşla bağlı dəyişiklikləri yavaşlatmaq və yaddaş, diqqət və düşüncəni inkişaf etdirmək üçün təsirli bir vasitə ola bilər".
Bu barədə rusiyalı nevroloq Marianna Cikiya Gazeta.ru-ya danışıb.
"Bir çox insan stolüstü oyunlara yalnız vaxt keçirmək üçün baxmağa öyrəşib, lakin nevroloji baxımdan onlar beyni məşq etdirmək üçün təsirli bir vasitədir. Oyun zamanı neyronlar aktivləşir, neyroplastiklik artır və idrak ehtiyatı formalaşır. Bu ehtiyat nə qədər yüksək olarsa, beyin yaşla bağlı dəyişikliklərə qarşı aydınlığı və dayanıqlığı bir o qədər uzun müddət saxlayır", - deyə nevroloq izah edib.
Eyni zamanda, mütəxəssis müntəzəmliyin vacibliyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə ən böyük təsir oyunların arada-sırada deyil, sistemli şəkildə oynanılması ilə əldə edilir.
Onun sözlərinə görə şahmat və dama kimi klassik oyunlar eyni vaxtda bir neçə əsas funksiyanı yerinə yetirir. Oyun zamanı planlaşdırma və impuls nəzarətindən məsul olan frontal paylar aktiv şəkildə işə salınır, yaddaş öyrədilir və məkan düşüncəsi inkişaf etdirilir. Bu inteqrasiya olunmuş yanaşma beynin effektiv şəkildə birdən çox tapşırığı yerinə yetirməsinə kömək edir və yaşla əlaqəli pozuntuların qarşısının alınması üçün profilaktik tədbir kimi xidmət edir.
"Mahjong" və "Memo" kimi yaddaş və diqqət inkişaf etdirici oyunlar, qısamüddətli yaddaşı uzunmüddətli yaddaşa çevirməkdən məsul olan beynin bölgəsi olan hipokampusu stimullaşdırır. Bu struktur neyrodegenerativ xəstəliklərdən təsirlənən ilk strukturlardan biridir. Bu cür oyunlar vizual məkan qavrayışını, reaksiya sürətini və konsentrasiyanı inkişaf etdirir", - deyə mütəxəssis vurğulayıb.
"Scrabble" və ya "Word Maker" kimi söz oyunları da eyni dərəcədə faydalıdır. Həkimin izah etdiyi kimi, söz seçimi prosesi beyin qabığının nitq və semantik yaddaşdan məsul olan sahələrini aktivləşdirir. Bu, şifahi səlisliyi qorumağa və yaş artdıqca tez-tez yaranan söz tapmaq çətinliklərinin qarşısını almağa kömək edir. Bundan əlavə, bu cür oyunlar zehni elastikliyi artırır.
"Buna görə də, stolüstü oyunlar müntəzəm oynanıldıqda təkcə maraqlı bir hobbi deyil, həm də beyin sağlamlığını qorumağın təsirli bir yoluna çevrilə bilər", - deyə Cikiya qeyd edib.//Oxu.az

Memory enhancing METHODS
"Board games can be an effective tool to maintain cognitive health, slow down age-related changes, and improve memory, attention, and thinking."
This was stated by Russian neurologist Marianna Tsikiya in an interview with Gazeta.ru.
"Many people are used to viewing board games merely as a pastime, but from a neurological perspective, they are an effective means to exercise the brain. During the game, neurons are activated, neuroplasticity increases, and cognitive reserve is formed. The higher this reserve, the longer the brain maintains clarity and resilience against age-related changes," the neurologist explained.
At the same time, the specialist emphasized the importance of regularity. According to her, the greatest effect is achieved not by playing games occasionally, but systematically.
According to her, classic games like chess and checkers simultaneously perform several key functions. During the game, the frontal lobes responsible for planning and impulse control are actively engaged, memory is trained, and spatial thinking is developed. This integrated approach helps the brain effectively perform multiple tasks at once and serves as a preventive measure against age-related disorders.
Memory and attention-enhancing games such as "Mahjong" and "Memo" stimulate the hippocampus, a brain region responsible for converting short-term memory into long-term memory. This structure is one of the first to be affected by neurodegenerative diseases. Such games improve visual-spatial perception, reaction speed, and concentration," the specialist emphasized.
Word games like "Scrabble" or "Word Maker" are equally beneficial. As the doctor explained, the word selection process activates areas of the cerebral cortex responsible for speech and semantic memory. This helps maintain verbal fluency and prevents difficulties in word retrieval that frequently occur with aging. Additionally, such games enhance mental flexibility.
"Therefore, when played regularly, board games can become not only an engaging hobby but also an effective way to protect brain health," Tsikiya noted.//Oxu.az