Yaponiyada "çılpaq festival"da altı nəfər xəsarət alıb -
Yaponiyanın Okayama prefekturasında keçirilən ənənəvi "çılpaq festival" zamanı baş verən sıxlıq nəticəsində azı altı nəfər xəstəxanaya yerləşdirilib, onlardan üçü ağır vəziyyətdədir.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Yaponiya İctimai Televiziyası məlumat yayıb.
Sözügedən "çılpaq festival" kütləvi yarış formatında keçirilir. Burada yalnız bel bağı taxmış iştirakçılar məbəd kompleksinin ərazisində inanclara görə uğur gətirən "sinqi" adlı ağac çubuqlar uğrunda mübarizə aparırlar.
Polisin məlumatına görə, sıxlıq məbədin baş zalında işıqlar söndürüldüyü və "sinqi"lərin sıx kütləyə atıldığı an baş verib. Festival təşkilatçılarının bildirdiyinə görə, bu il tədbirdə təxminən 10 min nəfər iştirak edib.

В Японии на "голом фестивале" получили травмы шесть человек -
В префектуре Окаяма в Японии в результате давки во время традиционного «голого фестиваля» как минимум шесть человек были доставлены в больницу, трое из них в тяжелом состоянии.
Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az сообщает, что об этом проинформировало Японское общественное телевидение.
Упомянутый «голый фестиваль» проводится в формате массовых соревнований. Здесь участники, носящие только пояс, соревнуются на территории храмового комплекса за священные деревянные палочки «синги», которые по верованиям приносят удачу.
По данным полиции, давка произошла в главном зале храма в момент, когда были выключены огни и «синги» массово бросались в толпу. По словам организаторов фестиваля, в этом году в мероприятии приняли участие примерно 10 тысяч человек.