Yaponiyada mandat bölgüsü dəqiqləşdi
Medianews.az bildirir ki, 8 fevral seçkisində baş nazir Sanae Takaitinin Liberal Demokrat Partiyası 465 nəfərlik Nümayəndələr Palatasında 316, koalisiya ortağı - İnnovasiyalar Partiyası 36 yerə sahib çıxıb.
Mərkəzçi İslahat Alyansı 49, Demokrat Partiyası 28, Sanseyto Partiyası 15, Mirai Komandası 11, Kommunist Partiyası 4, Yaponiya və Yukoku Alyansı 1, Reyva Sinsenqumi Partiyası 1, müstəqillər 4 mandat götürüb.
Yaponiya konstitusiyalı monarxiyadır. 2019-cu ildən Naruhito imperatorluq edir. Ölkədə hökumət parlamentdəki qüvvələr nisbəti əsasında qurulur.
1961-ci il təvəllüdlü Sanae Takaiti 2025-ci il oktyabrın 21-dən baş nazirdir.
Nümayəndələr Palatasının 176 üzvü proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə), 289 üzvü majoritar sistemlə (dairələrdən) mandat alır.
248 nəfərlik yuxarı palata – Müşavirlər Palatası da qarışıq üsulla seçilir. Hakim komanda bu palatada azlıqdadır.

В Японии уточнено распределение мандатов
Medianews.az сообщает, что на выборах 8 февраля партия Либерально-демократическая партия премьер-министра Санаэ Такаити получила 316 мест в 465-местной Палате представителей, а её партнёр по коалиции — Партия инноваций — 36 мест.
Центристский альянс реформ получил 49 мест, Демократическая партия — 28, партия Sanseito — 15, команда Mirai — 11, Коммунистическая партия — 4, Альянс Японии и Юкоку — 1, партия Reiwa Shinsengumi — 1, независимые — 4 мандата.
Япония — конституционная монархия. С 2019 года императором является Нарухито. В стране правительство формируется на основе соотношения сил в парламенте.
Санаэ Такаити, родившаяся в 1961 году, занимает пост премьер-министра с 21 октября 2025 года.
176 членов Палаты представителей избираются пропорциональной системой (по партийным спискам), 289 членов — мажоритарной системой (по округам).
Верхняя палата — Советников, насчитывающая 248 человек, избирается также смешанной системой. Правящая команда находится в меньшинстве в этой палате.