Yaponiyada mandat bölgüsü dəqiqləşdi
Medianews.az bildirir ki, 8 fevral seçkisində baş nazir Sanae Takaitinin Liberal Demokrat Partiyası 465 nəfərlik Nümayəndələr Palatasında 316, koalisiya ortağı - İnnovasiyalar Partiyası 36 yerə sahib çıxıb.
Mərkəzçi İslahat Alyansı 49, Demokrat Partiyası 28, Sanseyto Partiyası 15, Mirai Komandası 11, Kommunist Partiyası 4, Yaponiya və Yukoku Alyansı 1, Reyva Sinsenqumi Partiyası 1, müstəqillər 4 mandat götürüb.
Yaponiya konstitusiyalı monarxiyadır. 2019-cu ildən Naruhito imperatorluq edir. Ölkədə hökumət parlamentdəki qüvvələr nisbəti əsasında qurulur.
1961-ci il təvəllüdlü Sanae Takaiti 2025-ci il oktyabrın 21-dən baş nazirdir.
Nümayəndələr Palatasının 176 üzvü proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə), 289 üzvü majoritar sistemlə (dairələrdən) mandat alır.
248 nəfərlik yuxarı palata – Müşavirlər Palatası da qarışıq üsulla seçilir. Hakim komanda bu palatada azlıqdadır.

The mandate distribution in Japan has been finalized.
Medianews.az reports that in the February 8 election, the Liberal Democratic Party of Prime Minister Sanae Takaiti secured 316 seats in the 465-member House of Representatives, while the coalition partner - Innovation Party obtained 36 seats.
The Centrist Reform Alliance took 49, the Democratic Party 28, the Sanseitō Party 15, the Mirai Team 11, the Communist Party 4, the Japan and Yukoku Alliance 1, the Reiwa Shinsengumi Party 1, and independents gained 4 mandates.
Japan is a constitutional monarchy. Since 2019, Emperor Naruhito has reigned. The government in the country is formed based on the power ratio in the parliament.
Sanae Takaiti, born in 1961, has been Prime Minister since October 21, 2025.
176 members of the House of Representatives are elected by proportional representation (according to party lists), and 289 members receive mandates through the majoritarian system (from districts).
The 248-member upper house – the House of Councillors – is also elected by a mixed method. The ruling team is in the minority in this house.