Yelisey sarayında axtarış aparılıb
Fransada “Pantheon” abidəsində təşkil olunan rəsmi anım mərasimləri ilə bağlı dövlət tenderləri üzrə aparılan istintaq çərçivəsində Yelisey sarayının bir neçə ofisində axtarış əməliyyatları həyata keçirilib.
Medianews.az bildirir ki, bu barədə “Le Monde” qəzeti məlumat yayıb.
Bildirildiyinə görə, istintaq dövlət müqavilələrinin verilməsi prosesində Milli Abidələr Mərkəzinin rolunu araşdırır.
“Le Monde”un yazdığına əsasən, son illərdə bir sıra rəsmi tədbirlərin təşkilini həyata keçirmiş “Shortcut Events” şirkətinin həmin tenderləri təkrar əldə etməsi araşdırmanın mərkəzində yer alır.
İstintaq çərçivəsində dövlət satınalmalarının qanunauyğunluğu və müqavilələrin hansı şərtlərlə bağlandığı araşdırılır.

A search was conducted in the Eliseevsky Palace.
In France, searches have been conducted in several offices of the Elysee Palace as part of the investigation into state tenders related to official commemorative ceremonies held at the "Pantheon" monument.
Medianews.az reports that this information was released by the newspaper "Le Monde".
It is reported that the investigation is examining the role of the National Monuments Center in the process of awarding state contracts.
According to "Le Monde", the focus of the investigation is on the company "Shortcut Events", which has organized a number of official events in recent years and repeatedly obtained those tenders.
Within the framework of the investigation, the legality of state procurements and the conditions under which the contracts were signed are being examined.