Yeni baş nazir konstitusiyanı dəyişmək istəyir –
Konstitusiyaya daxil ediləcək yeni müddəanın geriyə qüvvəsi də olacaq. Belə ki, 2 may 1990‐cı ildən bəri azı 8 il (aradakı fasilələr də daxil olmaqla) baş nazir vəzifəsində çalışmış şəxs bir daha bu vəzifəni tuta bilməz. Orban isə 20 il (əvvəlcə 4 il, sonra ardıcıl 16 il) baş nazir olub.
Beləliklə, hakimiyyəti dövründə Macarıstanı Avropanın geridə qalmış ölkələrindən birinə çevirən korrupsioner‐kleptokrat Viktor Orban bir daha baş nazir vəzifəsinə qayıda bilməyəcək.
Doğrudur, Macar Vətəndaş İttifaqı növbəti seçkilərdə parlamentdə üçdə iki səs çoxluğuna nail olarsa, konstitusiyanı yenidən dəyişə bilər, lakin bu ehtimal sıfıra yaxındır.
Son rəy sorğusuna görə, dövlət gücü əlindən çıxdıqdan sonra Macar Vətəndaş İttifaqının reytinqi 21 faizə geriləyib.
Konstitusiyaya təklif edilən digər dəyişiklik Orban hökumətinin "din‐iman, namus‐vicdan əldən gedir" populizmi ilə konstitusion orqan kimi yaratdığı Suverenliyin Müdafiəsi üzrə İdarənin ləğvinə yönəlib. Bu dövlət idarəsi xarici maliyyələşmə (Avropa Birliyi fondlarının və digər təşkilatların qrantları) ilə fəaliyyət göstərən fiziki və hüquqi şəxslərin (siyasi partiyalar, media, QHT) fəaliyyətini araşdırmaq və onlar haqqında tədbir görmək səlahiyyətinə malik idi. Bu orqan ləğv olunacaq.
Daha bir dəyişiklik təklifi Orban dövründə guya "ictimai maraqlar"a xidmət edən ictimai fondların idarəçiliyinə verilmiş təhsil müəssisələrinin təkrar milliləşdirilməsini (dövlətin tabeliyinə qaytarılmasını) nəzərdə tutur. Bu fondlar Orbana yaxın şəxslər tərəfindən idarə olunurdu və məqsəd təhsil sistemində hakim partiyanın ideologiyasına uyğun tədris proqramının tətbiqi idi.
Bundan əlavə, baş nazir Peter Macar keçmiş hökumət üzvləri üçün qanunla nəzərdə tutulmuş işdənçıxma təzminatının ödənilməyəcəyini bildirib. Viktor Orban 197 min avro almalı, eləcə də dövlət hesabına ofis, avtomobil və sürücü ilə təmin olunmalı idi. Bunlar olmayacaq. Peter Macar deyib ki, "ölkəni dağıtmış və borclandırmış" Orban və komandasından kəsiləcək vəsait Ukraynanın Zakarpatye vilayətində macarların yaşadığı kəndin orta məktəbinə bağışlanacaq.

Hungary's new prime minister Peter Macar has proposed amendments to the constitution.
According to the proposal, a legal barrier will be set to prevent a person from being prime minister more than twice.
The new article to be included in the constitution will also have retroactive effect. Thus, a person who has served as prime minister for at least 8 years (including breaks) since May 2, 1990, cannot hold this position again. Orban, however, has been prime minister for 20 years (first 4 years, then consecutively 16 years).
Therefore, Viktor Orban, the corrupt kleptocrat who during his rule turned Hungary into one of Europe's backward countries, will not be able to return to the position of prime minister again.
It is true that if the Hungarian Civic Alliance manages to achieve a two-thirds majority in the next elections in parliament, it can amend the constitution again, but this possibility is close to zero.
According to the latest opinion poll, after losing state power, the Hungarian Civic Alliance's rating has fallen to 21 percent.
Another proposed change to the constitution aims to abolish the Office for the Protection of Sovereignty, which was created by the Orban government as a constitutional body with populism of "religion-faith, honor-conscience is lost." This state office had the authority to investigate and take measures against physical and legal entities (political parties, media, NGOs) operating with foreign funding (grants from European Union funds and other organizations). This body will be abolished.
Another proposed change envisages the re-nationalization (return to state subordination) of educational institutions given under the management of public funds allegedly serving "public interests" during the Orban era. These funds were managed by persons close to Orban and aimed to implement a curriculum in the education system aligned with the ruling party's ideology.
In addition, Prime Minister Peter Macar stated that severance pay prescribed by law for three former government members will not be paid. Viktor Orban was supposed to receive 197 thousand euros and also be provided with an office, a car, and a driver at the state's expense. These will not be provided. Peter Macar said that the funds cut from Orban and his team, who "destroyed and indebted the country," will be donated to a secondary school in a village inhabited by Hungarians in Ukraine's Zakarpattia region.