Yeni metro bu tarixdə
2030-cu ilədək Bakıda 10 yeni metro stansiyası tikilib təhvil veriləcək. Bu plana bənövşəyi xəttin Ağ Şəhərə kimi, yaşıl xəttin isə "Həzi Aslanov" stansiyasına kimi uzadılması daxildir. Stansiyaların yerləri də seçilib, müəyyənləşdirilib. B8 stansiyası Ağ şəhərin şimalında yerləşəcək.
Medianews.az Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, nəqliyyat eksperti Rauf Ağamirzəyevin sözlərinə görə, 2016-cı ildən fəaliyyətə başlayan bənövşəyi xəttin inkişafının sonuncu mərhələsi onun Ağ Şəhərədək çatıdırılmasıdır.
Ekspert bildirib ki, b8 stansiyası ətraf ərazidə yaşayanların rahat hərrəkətini təmin etmək və tıxacı aradan qaldırmaqda böyük rol oynayacaq.
"Bakı Metropoliteni" QSC-dən isə bildirilib ki, b8 stansiyasının tikiləcəyi ərazidə hələ ki heç bir nişanlanma yoxdur. Stansiyanın 2030-cu ilə qədər tikilib təhvil verilməsi nəzərdə tutulub. // Milli.Az

К 2030 году в Баку будет построено и введено в эксплуатацию 10 новых станций метро. В этот план входит продление фиолетовой линии до "Аг Шехер" и зеленой линии до станции "Хези Асланов". Места станций уже выбраны и определены. Станция B8 расположится на севере "Аг Шехер".
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Хазар ТВ, по словам транспортного эксперта Рауфа Агамирзеева, последним этапом развития фиолетовой линии, работающей с 2016 года, является ее продление до "Аг Шехер".
Эксперт отметил, что станция B8 сыграет большую роль в обеспечении комфортного передвижения жителей прилегающей территории и в устранении пробок.
В АО "Баку Метрополитен" сообщили, что на территории, где будет построена станция B8, пока нет никаких обозначений. Планируется, что станция будет построена и введена в эксплуатацию к 2030 году. // Milli.Az