Yetkinlik yaşına çatmayanların əməllərinə görə kim cavabdehdir? -
Son günlər Türkiyədə baş verən və azyaşlının ağır cinayət törətməsi ilə bağlı hadisə Azərbaycanda da geniş müzakirələrə səbəb olub.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu fonda cəmiyyətdə əsas suallardan biri yetkinlik yaşına çatmayanların əməllərinə görə valideynlərin hansı dərəcədə məsuliyyət daşıması ilə bağlıdır.
Ölkəmizdə də məktəblərdə zaman-zaman şagirdlər arasında zorakılıq, aqressiv davranış və digər xoşagəlməz hallar müşahidə edilir. Bu isə valideyn nəzarətinin əhəmiyyəti mövzusunu yenidən gündəmə gətirir. Bir çox vətəndaş hesab edir ki, azyaşlıların törətdiyi əməllərə görə valideynlər də müəyyən məsuliyyət daşımalıdır.
Mövzu ilə bağlı hüquqşünas Mircavid Miriyev bildirib ki, uşaqların təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi narahatlıq var və bəzi valideynlər övladlarını məktəbə göndərərkən belə tərəddüd edirlər. İnternetdə yayılan zorakı məzmunlar və ailədaxili problemlər uşaqların davranışına mənfi təsir göstərən əsas amillər sırasındadır:
"Qanunvericiliyə görə yetkinlik yaşına çatmayan şəxslər cinayət törətdikdə onlara cəza və ya tərbiyəvi xarakterli tədbirlər tətbiq oluna bilər. Valideynlər isə əsasən övladlarının vurduğu maddi ziyana görə məsuliyyət daşıyırlar. Yalnız valideynin uşağı cinayətə cəlb etməsi sübuta yetirilərsə, bu halda onların cinayət məsuliyyəti yaranır".

The incident that occurred recently in Turkey involving a minor committing a serious crime has also sparked extensive discussions in Azerbaijan.
Medianews.az reports, citing Milli.Az, that in this context, one of the main questions in society relates to the extent to which parents are responsible for the actions of minors.
From time to time, violence, aggressive behavior, and other unpleasant incidents are observed among students in schools in our country as well. This again brings up the importance of parental supervision. Many citizens believe that parents should bear some responsibility for the actions committed by minors.
Regarding the issue, lawyer Mircavid Miriyev stated that there is serious concern about children's safety and that some parents hesitate even to send their children to school. Violent content disseminated on the internet and domestic problems are among the main factors negatively affecting children's behavior:
"According to the legislation, when minors commit a crime, punishment or educational measures may be applied to them. Parents mainly bear responsibility for the material damage caused by their children. Only if it is proven that the parent involved the child in the crime, then the parents bear criminal liability."