Yetkinlik yaşına çatmayanların əməllərinə görə kim cavabdehdir? -
Son günlər Türkiyədə baş verən və azyaşlının ağır cinayət törətməsi ilə bağlı hadisə Azərbaycanda da geniş müzakirələrə səbəb olub.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu fonda cəmiyyətdə əsas suallardan biri yetkinlik yaşına çatmayanların əməllərinə görə valideynlərin hansı dərəcədə məsuliyyət daşıması ilə bağlıdır.
Ölkəmizdə də məktəblərdə zaman-zaman şagirdlər arasında zorakılıq, aqressiv davranış və digər xoşagəlməz hallar müşahidə edilir. Bu isə valideyn nəzarətinin əhəmiyyəti mövzusunu yenidən gündəmə gətirir. Bir çox vətəndaş hesab edir ki, azyaşlıların törətdiyi əməllərə görə valideynlər də müəyyən məsuliyyət daşımalıdır.
Mövzu ilə bağlı hüquqşünas Mircavid Miriyev bildirib ki, uşaqların təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi narahatlıq var və bəzi valideynlər övladlarını məktəbə göndərərkən belə tərəddüd edirlər. İnternetdə yayılan zorakı məzmunlar və ailədaxili problemlər uşaqların davranışına mənfi təsir göstərən əsas amillər sırasındadır:
"Qanunvericiliyə görə yetkinlik yaşına çatmayan şəxslər cinayət törətdikdə onlara cəza və ya tərbiyəvi xarakterli tədbirlər tətbiq oluna bilər. Valideynlər isə əsasən övladlarının vurduğu maddi ziyana görə məsuliyyət daşıyırlar. Yalnız valideynin uşağı cinayətə cəlb etməsi sübuta yetirilərsə, bu halda onların cinayət məsuliyyəti yaranır".

В последние дни произошедшее в Турции, связанное с совершением тяжкого преступления несовершеннолетним, вызвало широкие обсуждения и в Азербайджане.
Medianews.az со ссылкой на Milli.Az сообщает, что в этом контексте один из основных вопросов в обществе касается того, насколько родители несут ответственность за действия несовершеннолетних.
В нашей стране также время от времени в школах наблюдаются случаи насилия, агрессивного поведения и других неприятных ситуаций среди учащихся. Это вновь поднимает вопрос о важности родительского контроля. Многие граждане считают, что родители должны нести определённую ответственность за действия, совершённые несовершеннолетними.
По этому вопросу юрист Миржавид Мириев отметил, что существует серьёзная обеспокоенность безопасностью детей, и некоторые родители даже сомневаются, отправляя своих детей в школу. Насильственный контент в интернете и внутрисемейные проблемы входят в число основных факторов, негативно влияющих на поведение детей:
"Согласно законодательству, если несовершеннолетние совершают преступление, к ним могут применяться наказания или воспитательные меры. Родители, как правило, несут ответственность за материальный ущерб, причинённый их детьми. Только если будет доказан факт вовлечения ребёнка в преступление родителем, в этом случае возникает их уголовная ответственность".