Yüksək natrium qəbulu ürək çatışmazlığı riskini
Vanderbilt Universitetinin alimləri müəyyən ediblər ki, gündəlik natrium qəbulunun 4 000 milliqramdan çox olması ürək çatışmazlığı riskini ciddi şəkildə artırır.
Medianews.az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri Amerika Kardiologiya Kollecinin "JACC: Advances" jurnalında dərc olunub.
25 300-dən çox insanın məlumatlarının təhlili göstərib ki, iştirakçılar gündə orta hesabla 4 269 milliqram natrium qəbul edirlər. Bu isə tövsiyə olunan gündəlik normadan (2 300 mq) təxminən iki dəfə çoxdur. Qeyd olunur ki, bədənə daxil olan natriumun böyük hissəsi məhz xörək duzundan alınır.
Tədqiqatçılar aşkar ediblər ki, duzun bu səviyyədə qəbulu ürək çatışmazlığı riskini 15% artırır. Hesablamalara görə, gündəlik rasiona əlavə edilən hər 1 000 milliqram natrium xəstəliyin inkişaf riskini daha 8% yüksəldir.
Ürək çatışmazlığı ürəyin bədəni lazımi miqdarda qanla təmin edə bilmədiyi patoloji vəziyyətdir.
Alimlərin fikrincə, duz qəbulunun cüzi miqdarda azaldılması belə ürək sağlamlığı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Hesablamalar göstərir ki, gündəlik natrium qəbulunun 4 000 milliqrama və ya daha aşağı səviyyəyə endirilməsi növbəti on il ərzində ürək çatışmazlığı hallarını təxminən 6.6% azalda bilər.

Учёные Университета Вандербильта установили, что ежедневное потребление натрия свыше 4000 миллиграмм существенно повышает риск сердечной недостаточности.
Medianews.az, ссылаясь на oxu.az, сообщает, что результаты исследования опубликованы в журнале Американского колледжа кардиологов "JACC: Advances".
Анализ данных более 25 300 человек показал, что участники в среднем потребляют 4269 миллиграммов натрия в день. Это примерно вдвое превышает рекомендованную суточную норму (2300 мг). Указывается, что большая часть поступающего натрия поступает именно с поваренной солью.
Исследователи обнаружили, что такой уровень потребления соли повышает риск сердечной недостаточности на 15%. По подсчётам, каждое дополнительное 1000 миллиграмм натрия в рационе увеличивает риск развития заболевания ещё на 8%.
Сердечная недостаточность — это патологическое состояние, при котором сердце не может обеспечить организм необходимым объёмом крови.
По мнению учёных, даже незначительное уменьшение потребления соли имеет большое значение для здоровья сердца. Расчёты показывают, что снижение суточного потребления натрия до 4000 миллиграмм или ниже может уменьшить случаи сердечной недостаточности примерно на 6,6% в течение следующих десяти лет.