Yuyulmamış meyvə həvəskarlarını
Piştaxtadakı yuyulmamış meyvələrin dadına baxmaqla siz özünüzü yüksək hepatitə yoluxma riskinə məruz qoyursunuz.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, yay mövsümü özü ilə birbaşa bağdan həzz ala biləcəyiniz bol-bol dadlı meyvə, giləmeyvə və tərəvəz gətirir. Lakin bu dövr həm də bir çox sağlamlıq problemləri ilə nəticələnə bilər.
Bu, xüsusilə almamışdan əvvəl meyvələrin dadına baxmağı sevənlərə aiddir. Birdən sizi aldadarlar?
Həkim-hepatoloq Marina Ladıtskina bu cür insanları belə təhlükəli vərdişdən əl çəkməyə ciddi şəkildə çağırır. — Bazarda yuyulmamış meyvə və ya giləmeyvə yemək sağlamlıq üçün ciddi nəticələrə səbəb ola bilər. Belə davranış nəticəsində insanda ishal inkişaf edə bilər, bağırsaq çöpləri isə orqanizmdə "at oynatmağa" başlaya bilər. Bəzi hallarda daha ciddi xəstəliklər, məsələn, sevimli meyvələrin səthindən asanlıqla yoluxa biləcəyiniz Hepatit A mümkündür, — deyə mütəxəssis xəbərdarlıq edir.
Buna görə də, şirəli meyvə həvəskarlarına hepatoloq onları "gözləri ilə yeməyi", yəni almazdan əvvəl diqqətlə nəzərdən keçirməyi tövsiyə edir.
Yoluxmadan qaçmaq üçün həkim meyvələri yeməzdən əvvəl həmişə sabunla diqqətlə yumağı məsləhət görür, xüsusən də isti ölkələrdəsinizsə (Türkiyə, Meksika, Misir və s.).
Həkim vurğulayır ki, belə hallarda artıq ehtiyat tədbirləri və təmizliyə can atmaq heç də artıq olmayacaq. O, həmçinin qeyd edib ki, Hepatit A virusu sabuna və hətta qaynadılmaya qarşı çox davamlıdır. Buna görə də, tanış olmayan yerlərdə olduqda və tanımadığınız satıcılardan meyvə aldıqda, meyvələri təkcə yumaq deyil, həm də onların qabığını soymaq daha yaxşıdır. Bu, təhlükəli virusun orqanizminizə daxil olmasının qarşısını almağa və tətilinizin korlanmamasına kömək edəcək.
Yeri gəlmişkən, əl sıxışmaq da sağlamlıq problemlərinin mənbəyi ola bilər. Ona görə də sevimli ananızın və həkiminizin məsləhətinə əməl etməyi unutmayın — "əllərinizi sabunla mümkün qədər tez-tez yuyun".

Прислушиваясь к вкусу немытых фруктов на прилавке, вы подвергаете себя риску заражения тяжелым гепатитом.
Medianews.az , со ссылкой на Foodinfo.az, сообщает, что летний сезон приносит с собой изобилие вкусных фруктов, ягод и овощей, которыми можно наслаждаться прямо с сада. Однако этот период может также привести к множеству проблем со здоровьем.
Это касается особенно тех, кто любит пробовать фрукты на вкус еще до покупки. А вдруг вас обманут?
Врач-гепатолог Марина Ладыцкина настоятельно призывает таких людей отказаться от этой опасной привычки. — Употребление немытых фруктов или ягод на рынке может привести к серьезным последствиям для здоровья. Вследствие такого поведения у человека может развиться диарея, а кишечные паразиты начнут «вести игру» в организме. В некоторых случаях возможны более серьезные заболевания, например, гепатит А, которым можно легко заразиться с поверхности любимых фруктов, — предупреждает специалист.
Поэтому гепатолог советует любителям сочных фруктов «есть их глазами», то есть внимательно осматривать перед покупкой.
Чтобы избежать заражения, врач рекомендует всегда тщательно мыть фрукты с мылом перед употреблением, особенно если вы находитесь в жарких странах (Турция, Мексика, Египет и т.д.).
Врач подчеркивает, что в таких случаях дополнительные меры предосторожности и стремление к гигиене не бывают излишними. Он также отметил, что вирус гепатита А очень устойчив к мылу и даже кипячению. Поэтому, если вы находитесь в незнакомом месте и покупаете фрукты у незнакомых продавцов, лучше не только мыть фрукты, но и снимать с них кожуру. Это поможет предотвратить попадание опасного вируса в организм и не испортить ваш отдых.
Кстати, рукопожатие тоже может быть источником проблем со здоровьем. Поэтому не забывайте следовать советам своей любимой мамы и врача — «мойте руки с мылом как можно чаще».